Ako resetovať neproduktívnu myseľ

Iveta Škrabáková | 27. Mar 2019
neproduktívna myseľ, únava, veľa práce, pomoc,

Cítite sa niekedy, akoby váš život pozostával z množstva loptičiek a vy ste žonglér, ktorý ich nedokáže všetky obracať? Ponáhľajúc sa od jednej veci k druhej, aby ste mohli prejsť na ďalšiu. Pri takomto životnom tempe sa veľmi jednoducho môžete začať cítiť preťažene a neproduktívne.

Čo teda urobiť počas dní, kedy máte neskutočne veľa úloh, avšak neviete ako sa cez ne preniesť? Máme pre vás niekoľko tipov a trikov, ako si resetovať neproduktívnu myseľ, a svoje veci dať čo najskôr do poriadku.  

Choďte „offline“

Najväčší problém dnešnej doby, a preto je o to väčšou výzvou dokázať to. Prehliadaním si sociálnych médií dokáže človek stráviť nemalé množstvo času, a navyše nás to často rozptyľuje od toho, čo by sme v skutočnosti mali robiť. Ak sa teda pokúšate poriadne cvičiť, alebo ísť spať zavčasu, snažte sa vyhnúť rýchlej kontrole noviniek na sociálnych sieťach. Všetci veľmi dobre vieme, že to rýchle nebude.

Zmeňte pozíciu

Niekedy sa je potrebné od problému nachvíľku vzdialiť, aby ste si dožičili širší pohľad na vec a našli správne riešenie. Dajte si krátku prechádzku, urobte si šálku čaju či kávy, alebo sa jednoducho postavte a dajte si krátky strečing. Po takejto prestávke by ste sa mali cítiť sviežejšie a produktívnejšie.

Urobte si chvíľku na premýšľanie a vyhodnocovanie

Stalo sa vám niekedy, že ste boli natoľko pohltení myšlienkou, koľko toho ešte musíte zvládnuť, že už ste neboli schopní sa vôbec koncentrovať? Toto je jedným z najbežnejších príznakov stresu. Zastavte sa na chvíľku, predýchajte sa, a sústreďte sa iba na jednu z vecí, ktorú potrebujete urobiť, o zvyšku zatiaľ nepremýšľajte.

Skúste si napríklad nastaviť budíky či pripomienkovače, na čas, ktorý si myslíte, že by vám daná aktivita mala zabrať a každú si pomenujte. Takýto systém vám pomôže v práci si zachovať kontinuitu, nepreskakovať z úlohy na úlohu a zachovať vo veciach poriadok.

Cvičte

Staré známe odporúčanie, avšak treba ho neustále prízvukovať. Cvičenie je jednou z najlepších praktík na zvládanie stresu a na vylepšenie nálady. Niekedy i krátke cvičenie dokáže vášmu mozgu veľmi pomôcť, „vyšumieť“ všetky myšlienky, vyčistiť hlavu a byť viac kreatívny.

Nemajte obavy, každý z nás z času na čas bojuje s nedostatkom pozornosti, kreativity, energie, neobviňujte sa a nestrácajte entuziazmus. Vyskúšajte tieto triky a sledujte, ktorý z nich pre vás najlepšie funguje. Držíme palce!