Človeče nehnevaj sa: ako zvládnuť hnev?

Redakcia | 2. Apr 2019
hnev, spôsoby vysporiadania sa,

Každý z nás sa občas nahnevá. Mierne či viac, to je už individuálne vzhľadom na osobnosť jedinca a konkrétnu situáciu. Niekto si vie s takýmito pocitmi poradiť lepšie, iný doslova „vybuchne“.

Keď lietajú iskry

Hnev je súčasnou spoločnosťou vnímaný skôr negatívne, čo ale nie je úplne spravodlivé Hnev je prirodzenou, ba dokonca potrebnou súčasťou nás. Ide o emóciu so širokou škálou – od miernej iritácie, až po agresiu. Hnev samotný, je však v dravej miere človeku prospešný – robí ho silnejším, sebavedomejším, motivuje ho k cieľom, upevňuje názory. Prináša aj ďalšie benefity – peší šprotové i profesionálny výkon, väčšie odhodlanie, súcit s inými a zastanie sa ich práv.  

Čo ak je ho príliš

Niekedy ventil vypustíme viac ako by bolo potrebné. Zlosť totiž dokáže veľmi rýchlo zlikvidovať vzťahy, profesionálnu stabilitu aj duševnú pohodu. Je to podobné ako s ohňom. Prevažne sa s hnevom vyrovnávame dvomi základnými cestami. Buď ho potlačíme, alebo vypustíme.

Potlačený hnev

Toto je v súčasnosti spoločnosťou najviac tolerovaný spôsob vysporiadania sa s hnevom. Hnev, silná emócia, sa však nedá len tak ľahko vymazať. Buď vyústi do ešte silnejšej emócie v dôsledku postupného hromadenia sa, alebo do frustrácie, či dokonca depresií. Túto voľbu preto treba vypustiť ak ide o dlhodobý hnev. Podľa viacerých štúdií môže takáto forma skrytého hnevu spôsobiť závažné zdravotné riziká od srdcovo-cievnych po civilizačné ochorenia.

Prejavený hnev

Vyjadrením hnevu, pustením ho von sa taktiež dostávame na tenkú pôdu. Môže to byť nebezpečné nie len pre vás, ale i pre vaše okolie. Sociálne ovzdušie zamorené hnevom sa uzatvára dialógu, prináša napätie, tlak, stres. Pritom takto vyjadrený hnev neprináša úľavu, práve naopak. Má tendencie cyklicky sa opakovať, človek si jednoducho ľahko zvykne na vyhrotené situácie reagovať rovnakým spôsobom. Pre okolie sa stáva po čase neznesiteľným, ba čo viac, vyvoláva strach. Nikto nechce mať pri sebe človeka, od ktorého neviete, čo môžete očakávať – takýto vzťah, aj keď spočiatku môže vyvolať príťažlivosť a tajomno, býva po čase stresujúci a deštruktívny.

Ako to ide bez vedľajších „faciek“

Ide to vďaka aplikovaniu tretej, najsofistikovanejšej metódy vysporiadavania sa s hnevom, a to je ventilovanie (sublimácia, upokojenie). Foriem, ako na to je viacero. Správnym a efektívnym spôsobom je prestať byť obeťou svojho hnevu. V prvom rade sa teda teba zbaviť vzrušenia, stresu a vnútorného napätia. Tu poslúži napríklad meditácia, hlboké dýchanie, počúvanie relaxačnej hudby alebo pokojná prechádzka. Osožné je tiež klišé počítanie do 100, aj keď sa zdá smiešne.

Môžete tiež zvoliť ticho a večerné vybehanie sa, ktoré môže vaše vnútorné nálady zmierniť, ale pravdepodobne ich nevyrieši. Najvhodnejšou voľbou je na chvíľu stíchnuť a pokúsiť sa na vec pozrieť z iného uhla. Nebola priateľova reakcia iba vyjadrením jeho vlastného hnevu? Neprechádza náročnou životnou krízou? Možno to nemyslel osobne, išlo o výbuch bez pravidiel a významu.

Takto sa vám podarí od konfliktu vzdialiť, pozrieť sa naň objektívne, nahliadnuť pod jeho obal, a lepšie pochopiť o čo vlastne ide. Pokojne si pripravte na druhého i otázky, a celú vec si prejdite v pokoji, s nadhľadom, snažte sa prísť problému na koreň. Chce to čas a prax, buďte vecní a konkrétni, ale hlavne, pracujte na sebe.