Instagram - Áno vs. Nie

Redakcia | 7. Jun 2019
instagram, nástroj, insta, sláva, blog, blogger, instagramer, youtube, moc, nástroje, ako instagramovať, sláva, influencer

Dnešná doba praje šikovným, talentovaným ľuďom, ktorí sa živia tým, čo ich baví. Aj na Slovensku sa to len tak hemží kvalitnými produktmi z dielní ľudí, pre ktorých práca je naozaj ich koníčkom.

Ručne šité ľanové oblečenie, koláč či kváskový chlieb upečený z tých najkvalitnejších lokálnych surovín, domáce džemy, orechové nátierky a maslá, sirupy, kávové zrná síce dovážané, no pražené na našej rodnej hrudi, ručne miešaná kozmetika, originálne šperky či kabelky z pravej kože. To všetko je poctivá práca našich ľudí a tá si zaslúži dômyselnú propagáciu.

Sociálne siete, najmä instagram a facebook, sú platformy na tento účel ako stvorené. Aplikácia instagram bola primárne vyvinutá na zdieľanie fotografií upravených vo fotografických filtroch.

Ak sa za perfektnou fotografiou ukrýva naozaj kvalitný produkt a instagram je len cesta, ako o ňom informovať verejnosť, v takom prípade zámer plní účel.  

Druhou skupinou ľudí, ktorým instagram „slúži na dobré” sú influenceri a insta celebrity. Pohybujú sa v blogosfére či YouTube sfére už nejaký ten čas, majú jeden po druhom oku lahodiace insta účty a tak sa tešia spoluprácam a ponukám výrobcov a distribútorov produktov a služieb. Ak si ponúknutý produkt obľúbia, informujú o ňom širokú verejnosť prostredníctvom sociálnych sietí, čo zvýši jeho predajnosť, obe strany sú spokojné a spotrebiteľ tiež. To však len v prípade, ak je influencer autentický a produkt naozaj kvalitný.  

Pamätáte si na moment z detstva, kedy sa v reklamách začala objavovať bábika Barbie? Všetky dievčatá začali okamžite svoju mamu prosíkať, aby im ju kúpila, a to HNEĎ! Taká bola doba televíznej reklamy, doba bez internetu. Dnes naši tínedžeri rovnako fungujú na insta reklamách. Chlapci chcú tenisky a mikinu z posledného „merchu” ich obľúbeného YouTubera, dievčatá kozmetiku od značky, ktorá valcuje instasvet a výlet do New Yorku. Barbie reklama za oných čias v televízii bežala väčšinou len pred večerníčkom. Čo je alarmujúce je to, že sociálne siete sú dostupné každý deň, po celý deň a vplyv insta celebrít na formujúcu sa mládež je časovo neobmedzený.

Prečo môže byť instagram nebezpečný  

Vzbudzuje žiarlivosť

Napriek tomu, že sa snažíme neporovnávať sa, podvedome to aj tak robíme a nejde nám do hlavy, ako je možné, že niekto iný každú chvíľu sadá do lietadla a prechádza sa po svetových metropolách či slnkom zaliatych plážach a ja nie? Alebo nerozumiete tomu, ako môžu mať všetky ostatné ženy okrem vás dokonalú pleť a prepadá vás zúfalstvo? Verte tomu, že nemajú. Aj to je len ilúzia.  

Zavádza

Ako sme už spomínali vyššie, insta fotky nie sú realita. Všetko prešlo filtrom alebo aplikáciou na vyladenie publikovanej fotografie. Za najpopulárnejšími profilmi stojí neraz tím odborníkov: mejkap artista, štylista, fotograf, grafik.

Zahlcuje vás

A odpútava od toho, aby ste svoj život žili naozaj. Odložte mobil diktujúci ilúziu, choďte von, prejdite sa, zabehnite si, vyberte sa s priateľmi na zmrzlinu, rozprávajte sa a pozerajte sa pritom jeden druhému do očí, nie do mobilov. Toto je skutočne hmatateľný život, toto ste vy.  

Ste výkladnou skriňou pre iných

Ani si neuvedomujete, aké citlivé informácie púšťate do celého sveta. Cudzí ľudia vedia, kadiaľ deň čo deň kráčate, kde pracujete, kam chodíte cvičiť, kde parkujete auto. Nechceli by ste zostať osobou trošku viac tajomnou? Dobre chránené súkromie je v čase neustáleho publikovania informácií o sebe na internet už takmer luxusnou komoditou. Doprajte si práve tento typ luxusu.  

Je návykový

Pretože ste zvyknutý dostávať informácie hneď jedným klikom, vaša schopnosť sústrediť sa na dlhšie trvajúcu činnosť sa stále skracuje. Už nemáte vytrvalosť pozrieť si dvojhodinový film či prečítať knihu. Aj vy chodievate s mobilom na toaletu? Čo myslíte, už ste závislý?  

Spôsobuje ortorexiu

Najmä ženy častým prezeraním sociálnych sietí stále viac prepadajú posadnutosti zdravým životným štýlom, tzv. ortorexii. Nebudete predsa zverejňovať, že na raňajky jedávate rožok so šunkou, keď celý svet predsa raňajkuje len smoothie a pije čisté, za studena lisované šťavy? Práve naopak. Uvoľnite sa, zdravo sa stravujte, no nič nepreháňajte.

Ako sa z toho nezblázniť?

Aplikácia instagram sa v blízkej dobre rozhodne nechystá opustiť kyberpriestor. Ako teda ustáť dnešný dokonalý svet? To je otázka najmä pre modernú ženu 21. storočia, pretože jej sa dokonalosť iných žien dotýka najviac. Ženy totiž prirodzene medzi sebou súperia a chcú byť bezchybné. Práve ony tiež majú najväčší strach z toho, že ak sa čo i len jeden deň nepozrú do svojho insta účtu, niečo dôležité im unikne. Aj to je určitá forma závislosti. 

Jednou z možností je limitovať čas strávený na sociálnych sieťach. Môžete si napríklad stanoviť, že instagram otvoríte len raz denne a nikdy ho nebudete otvárať po ôsmej hodine večer. Vypnite si všetky notifikácie. Fotografie uverejnené na vašom profile nech neodhaľujú príliš z vášho súkromia, ani z vášho tela.

Nie je potrebné vystavovať všetko na obdiv. Zostaňte tak trochu tajomná.

Dávajte si tiež pozor na pseudo priateľstvá, ktoré sa merajú len počtom lajkov. Vyčítala vám niekedy priateľka, že ste jej nelajkli fotku z dovolenky? Pýtala sa, či vám nestojí ani za jeden obyčajný páčik? Prehodnoťte svoju predstavu o úprimnom priateľstve a položte otázku sama sebe, či vám vzťah s takouto osobou prináša radosť.

Ďalšou alternatívou, ktorá je však vhodná len pre naozaj silné osobnosti, je zrušiť svoj insta účet a rozlúčiť sa so svetom iluzórnej dokonalosti úplne. Je možné, že skôr či neskôr sa postupné utiahnutie od sociálnych sietí do anonymity stane trendom číslo jeden. Presne tak, ako sa obraciame chrbtom k rýchlej móde a nahrádzame ju slovenskými módnymi značkami, alebo postupne upúšťame od fast food potravín a polotovarov a navštevujeme reštaurácie, kde varia z čerstvých, lokálne vypestovaných produktov.

Pretože moderná žena má úctu k sebe a k tomu, čím si vypĺňa čas na prvom mieste. Nepotrebuje, aby jej cudzí ľudia potvrdzovali to, ako žije svoj život. Viac než sliediace virtuálne pohľady známych i neznámych sledovateľov oceňuje autentický život a je si vedomá vlastnej hodnoty aj bez umelého aranžmá.