Instagram - šialený úspech alebo cesta ako úspešne zošalieť?

Lucia Gáborová | 4. jún 2019
instagram, nástroj, insta, sláva, blog, blogger, instagramer, youtube, moc, nástroje, ako instagramovať, sláva, influencer

Sociálne siete nám majú slúžiť pre zábavu, na zasmiatie, na udržiavanie kontaktov s priateľmi z opačného konca sveta, s ktorými sa už naživo možno nikdy neuvidíme, na šírenie dobrých úmyslov, zdieľanie zmysluplných podujatí a hlbokých myšlienok. Prečo sa teda po skrolovaní insta fotiek a sledovaní insta príbehov cítime neraz tak mizerne?

Nemali by nás tie pekné fotky dokonalých tvárí s tehličkami na bruchu v perfektných outfitoch naladiť skôr na pozitívnu vlnu? Napriek tomu mladí ľudia, ktorí trávia denne viac ako dve hodiny na sociálnych sieťach, sú náchylnejší na stavy úzkosti a depresie. Tak kde sa stala chyba?

Dobrý sluha, ale zlý pán  

Rovnako ako sledovanie televízie, aj nadmerné konzumovanie sociálnych sietí môžeme zaradiť do skupiny: dobrý sluha, ale zlý pán. Ak chceme prísť na to, kde sa láme tenký ľad insta života, musíme sa ponoriť do problému trochu hlbšie. V USA bola na skupine takmer dvoch tisícok mladých ľudí vo veku devätnásť až tridsaťdva rokov zvolených náhodným výberom vykonaná štúdia o dopade sociálnych sietí na mieru rozvoja depresie.

Z tejto skupiny bolo 50,3 % ženského a 57,5 % mužského pohlavia. Výsledky boli merané krátkym formulárom vyplneným v informačnom systéme.

Priemerne strávený čas na sociálnych médiách bol hodina denne. Účastníci, ktorí strávili na sociálnych sieťach najviac času, mali výrazne zvýšený sklon k depresívnemu správaniu v porovnaní s tými, ktorí sa na sociálnych sieťach zdržiavali oveľa kratšie.  

Najmä mladí ľudia si prostredníctvom sociálnych médií upevňujú pocit vlastnej hodnoty. Naaranžujú na stole útulné zátišie so zdravými raňajkami, odfotia ho, preženú cez filter zvýrazňujúci farby a hneď ráno zverejnia na instagrame. To, že špenátové smoothie zajedli čokoládou alebo balíčkom čipsov, sa už nikto nedozvie. Je to príbeh bežiaci na pozadí. Dôležité je, že ich spolužiaci a insta okolie je presvedčené o ich zdravom životnom štýle.

Namiesto toho, aby sa venovali rannej hygiene a príprave do školy, každú chvíľu kontrolujú instagram, aby zistili, koľko im už pribudlo lajkov. Podobne, najmä mladé ženy a dievčatá uverejňujú svoj denný outfit. Majú pocit, že páčiky im pridávajú na dôležitosti a ich sebavedomie rastie. V prípade, že títo ľudia majú zdravo nastavený pocit vlastnej hodnoty a ich insta účet slúži iným v prvom rade pre inšpiráciu, je všetko v poriadku.

Čo už v poriadku nie je, je neustále sa porovnávanie s inými a upadanie do letargie z toho, že ak nemáte minimálne pätnásťtisíc sledovateľov a nechodíte na štyri dovolenky ročne, nie ste hodnotný človek. Ak sú insta úspechy pre človeka dôležitejšie ako skutočné vzťahy a reálny život, je na najlepšej ceste k úzkostiam a depresii.  

Moderné technológie ako začiatok konca    

„Moderné technológie sú pre mladú generáciu začiatkom konca, čo sa týka evolúcie ľudského mozgu,” tvrdí neurológ Martin Jan Stránsky. Podľa jeho slov, ktoré zazneli v relácii Trochu inak s Adelou, je dnešný človek zahltený informáciami, s ktorými nevie, čo má urobiť, pretože ich je nadprodukcia. „Sociálne siete sú osobne režírované divadlo, ktoré nesúvisí s realitou,” tvrdí doktor Stránsky.

Je to tak preto, že si ľudia zverejňovaním na sociálnych sieťach vytvárajú umelý svet, do ktorého preniknú len cenzurované výstupy autorov, a tie sú vytrhnuté z reality. Ďalším problémom je neosobná komunikácia, čoho výsledkom je strata schopnosti riešiť veci priamo, otvorene a úprimne. Práve preto je jednoduchšie vstúpiť do konfliktu elektronicky, pretože človek stráca zábrany a vypovie veci inak, neraz agresívnejšie, ako pri osobnom rozhovore.

Pripravujeme: Instagram - Áno vs. Nie