Krachuje nám vzťah! Zachráni ho spoločná dovolenka?

Zuzana Vrecková | 16. jún 2017
Krachuje nám vzťah! Zachráni ho spoločná dovolenka?

Dovolenka naozaj môže pochovať náš vzťah, ktorý už nejaký čas krachoval a my si práve na nej definitívne potvrdíme, že to bol len ďalší pokus

Potom tu máme klasické rodinné dovolenky dvakrát ročne – cez zimné prázdniny a letné prázdniny, aby sme vytvorili deťom zážitky a trávili rodinný čas.

Tie zväčša klapú, sú to rodičovské dovolenky. No a potom sú tu tie zúfalé pokusy o napravenie vzťahu. Určite to poznáte, minimálne z rozprávania svojej priateľky.

Po dvanástich rokoch manželstva, keď je vzťah zabehnutý v svojich koľajničkách a najväčšie „trápenie“ s plačúcimi bábätkami je za vami, sa niektoré manželstvá ocitnú v stagnujúcom bode.

Nevydarené vzťahy a únik z manželstva

Charlie Sheen to vtipne vystihol slovami: Svadba, nuda, alimenty, smrť. Nie, netýka sa to všetkých párov. Reč je o tých menej vydarených, kde muž zablúdil k nohavičkám inej slečny, ba ešte horšie, k jej srdcu.

Po prekonaní bolesti a poníženia žena neveru mužovi odpustí a snažia sa opäť o znovuzrodenie vzťahu, minimálne z úcty k rodine či spoločne prežitým rokom. Nuž, nie vždy je dovolenka bez detí správnym riešením, pretože nevera podľa psychológov neprichádza bezdôvodne.

Je to únik z manželstva. Nič však nie je len čierno-biele, a teda spoločne strávený čas manželov v exotickej Kube, kde budú spoločne fajčiť cigary, popíjať rum a spomínať na časy minulé, keď ešte boli študenti a držali sa za ruky, naozaj môže manželmi otriasť a uvedomia si, prečo sa dali dohromady. Kríza pomôže postaviť ďalšie, ešte pevnejšie základy.

Každá minca má dve strany, a preto je pravdepodobné, že ak vo vzťahu niečo škrípe, slaná príchuť mora to z našich životov neodplaví. Ak je v našich povahách jednoznačný nesúlad a naše hodnoty sú diametrálne rozličné, pamätajte, že dovolenka to nevyrieši a vy si platíte naozaj iba za ubytovanie a let.

Čítajte tiež: Nevera nemusí byť dôvod na rozchod. Súhlasíte?

Zachráni môj krachujúci vzťah dovolenka?

Často pripisujeme dovolenkám vyššiu hodnotu, než v skutočnosti majú a zabúdame na fakt, že čo si na ostrov neprinesieme, to tam ani nenájdeme. Dovolenka naozaj môže pochovať náš vzťah a my si práve na nej definitívne potvrdíme, že my sme aktívne a partner je lenivý, no partner chce večer popíjať drinky v hlasnom bare a my chceme sladko spať v posteli, my sme tie, ktoré nakupujú pohľadnice pre známych a množstvo suvenírov pre deti a náš partner myslí iba na seba a všetky peniaze „otrepe“ na fakultatívne výlety.

Niekedy si práve vo chvíľach, keď by ste očakávali, že zažijete s tým druhým niečo krásne, naplno uvedomíte vašu nezlúčiteľnosť pováh. A zabudlo sa na jeho či vašu neveru, pretože ste na dovolenke odhalili pravý dôvod toho, prečo sa to všetko stalo.

„Môj muž je veľmi dobrodružný typ a cestovateľ. Ja sa mu snažím ulahodiť a stále cestujeme na rôzne exotické miesta. Avšak, mám pocit, že je mu úplne jedno, že som tam s ním práve ja. Ide so mnou zo zvyku, ale išiel by s hocikým... i sám.“ (Karina, 38)

Mohlo by vás tiež zaujímať: Vzťah na diaľku. Áno alebo nie?