Vypnite mozog: 11 tipov ako sa dobiť po práci

Redakcia | 11. Oct 2019
vypnite mozog, oddych, relax, offline, telefon, mobil, ako vypnúť, relaxácia, oddych, zdravie, psyché, duša

To bol zase deň! Mítingy, porady, desiatky telefonátov, mailov, konferenčné hovory... Potrebujem reset, a to hneď. Ale ako? Ako vypnúť mozog a nemyslieť na prácu? Ako sa zbaviť stresu a napätia? Študentka psychológie Vasilija JOVANOVIČ a spoluautorka unikátneho projektu, počas ktorého absolvujete detox od internetu, nám prezradila 11 skvelých tipov, ako účinne zrelaxovať a vrátiť sa do práce plný energie.

Kedy ste naposledy stáli v rade a neťukali do mobilu? Kedy ste po prebudení sa nesiahli hneď po mobile? A kedy ste po príchode do dovolenkovej destinácie okamžite nezháňali na recepcii heslo na wifi? Žijeme v zvláštnej dobe. Stále sme na mobiloch, špehujeme iných, či sú online, keď napíšeme správu, netrpezlivo čakáme odpoveď, veď je to d-ô-l-e-ž-i-t-é! Vidíme, že si ju dotyčný už prečítal, ale odpoveď neprichádza... Prečo? Na čo čaká?

Moderné technológie nám otvorili obrovské možnosti virtuálne sa vzdelávať, cestovať, pracovať či komunikovať s priateľmi na opačnom konci zemegule. No voľný čas, ktorý je dnes ´podpultovým tovarom´, nedostatkovou komoditou je nesmierne dôležitý pre psychické zdravie. Mnohí si to ešte neuvedomujú, ako svojím drahocenným časom plytvajú, keď ho míňajú na hranie hier na telefónoch, četovanie a bezmyšlienkovité prezeranie webových stránok.

„Reštart treba začať tým, že si vypnete mobil. Nemožné? Skúste to! Keď budete offline, venujte sa sebe a svojim blízkym. Naučte sa znova rozprávať, hrať a chodiť do prírody.“

11TIPOV PRE DOKONALÝ REŠTART:

1. BUĎTE OFFLINE

Keďže ste sedem dní v týždni stále online, nonstop zastihnuteľní na telefóne, odpovedáte na emaily, komunikujete na viacerých sociálnych sieťach, četujete..., je to veľmi vyčerpávajúce. „Vypnite sa na 24 hodín a firemný laptop si ‚zabudnite‘ v práci. Dnes sa už považuje za luxus, ak je niekto offline, ale v záujme zdravia by si tento prepych mal dovoliť každý. Samozrejme, mnohí veľmi ťažko odolajú pokušeniu nakuknúť na niektorú zo sociálnych sietí, či sa niečo nedeje, alebo scrollovať spravodajské portály, čo nové vo svete a doma, ale oplatí sa vyskúšať to.

2. ODDYCH SI PLÁNUJTE

Neplánujte si len povinnosti v práci a doma, plánujte si aj čas na relax. Stačí hodina na konci dňa alebo hodina a pol popoludní. Domáce práce počkajú. Veď načo vám bude vyleštená domácnosť, keď je z vás len klbko nervov? Dobrá rada: Za nič na svete sa nevzdávajte času, ktorý ste si vyčlenili pre seba. Držte sa ho ako kliešť, nepresúvajte ho a neignorujte.

3. ZAMKNITE PRÁCU V PRÁCI

Po skončení pracovnej doby si domáce úlohy domov neberte. V súkromí už na prácu nemyslite. Zamknite ju v „ofise“, uvidíte, zajtra tam na vás bude čakať. Žiaľ.

4. VODA, ČO MA DRŽÍ NAD VODOU

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť myšlienok na prácu, je zmyť ju zo seba. Doprajte si preto osviežujúcu sprchu alebo horúci kúpeľ hneď, ako prídete domov.

5. HÝBTE SA

Áno, na rade je šport. Či sa vám to páči alebo nie, je to jeden z najlepších spôsobov relaxácie. Po psychickej námahe – fyzická únava. Znie to čudne, ale funguje to.

6. PREČ Z DOMU

Ak máte možnosť, odíďte z domu. Opustite štyri steny svojho príbytku a choďte von, prejdite sa v parku, po nábreží, zájdite do lesa či do susedného mesta. Nové zážitky budú mať na vašu myseľ rovnaký účinok ako energetický nápoj na telo. Navyše príjemná prechádzka osvieži unavené telo, ktoré sa vám odvďačí, keď ho znovu poskladáte za písací stôl.

7. HUDBA MUSÍ BYŤ

Nájdite si hudbu, ktorá vás upokojuje. Vyhnite sa rýchlej a hlasnej hudbe, ktorá môže zvýšiť napätie a nepokoj vo vašej mysli. Naopak, pomalšie melódie upokoja dýchanie, spomalia srdcový rytmus a utíšia myseľ.

8. KNIHA JE KLASIKA

Únik pred každodenným chaosom, stresom a napätím predstavuje kniha. To už vieme. Ale najnovšie výskumy ukázali, že ľudský mozog najlepšie relaxuje pri čítaní poviedok či románov s kladnými hrdinami a pozitívnymi príbehmi.

9. VYRAZTE DO SPOLOČNOSTI

Ruku na srdce, ani vám sa po práci nechce s nikým stretávať a najradšej by ste zaliezli do myšacej diery? Chápeme vás. Ale niekedy nie je zlé zmeniť svoje návyky, vymaniť sa zo zovretia osamelosti, ticha a stretnúť sa s priateľmi, ktorých máte radi a s ktorými sa cítite fajn. Dobrá spoločnosť a zaujímavý program vás môže nabiť pozitívnou energiou.

10. UVOĽNITE SA, PROSÍM

Nemyslíme teraz na polohu lotosového kvetu alebo na jogu (aj keď nie je vylúčená). Pohodlne sa usaďte, zavrite oči, pokojne dýchajte a nechajte starosti a problémy, nech si odídu kade ľahšie. Oddychujte, relaxujte, vypnite mozog. Skrátka, uvoľnite sa.

11. ŠUP DO POSTELE

Keď sa konečne dostanete do spálne, ľahnite si do pohodlnej postele a užívajte si oddych. Odporúčame zakúpiť si kvalitný matrac a pohodlné pyžamo. Vypnite si telefón a všetky elektronické zariadenia, nastavte si teplotu v miestnosti (ideálne 15 – 19 stupňov Celzia). Relaxačný spánok je základom ďalšieho dňa.