Cereálne, fit a iné TYČINKY - rýchly snack alebo kalorická bomba?

Jana Potomová | 22. november 2019
musli tyčinka, raw, ovocie, fit, protein, bielkoviny, fitness, mňam, strava, výživa, zdravie, orechy, čo jesť

Máte radi sladké, ale chcete si udržiavať zdravé a pekné telo, preto v obchode skôr siahnete po cereálnej, fit, raw, proteínovej alebo inej tyčinke, ktorá už na prvý pohľad vyzerá veľmi zdravo? Hoci obal na prvý pohľad ukrýva v malom množstve celé spektrum prospešných látok, až malé písmenka na zadnej strane nám odhalia, čo sme si skutočne vybrali. Preto nekupujme mačku vo vreci, ale to, čo naše telo skutočne potrebuje.

Ak sme sa rozhodli začleniť do jedálnička tyčinky, je veľmi dôležité vedieť, aká má byť ich funkcia či cieľ. Pretože v obchodoch je možné nájsť veľké množstvo fitnes tyčiniek, od proteínových na doplnenie potrebných bielkovín, cez energetické tyčinky plné rýchlych sacharidov na okamžité zvýšenie energie, až po rôzne plnené a obaľované tyčinky ako náhrada za nezdravé a príliš kalorické sladkosti. Ďalším veľmi dôležitým ukazovateľom by malo byť zloženie,  nutričná hodnota a kvalita potraviny.

Práve u niektorých tyčiniek jednotlivé prísady dokážu namiesto pozitívnych účinkov pôsobiť opačne. Dôležité je taktiež brať do úvahy intolerancie, alergie a náš stravovací smer. Preto je skutočne potrebné sledovať etiketu na obale. Predná strana produktu s označením „fitness“, „zdravé“ či „s nízkym obsahom kalórií“ v skutočnosti môže ukrývať pridaný cukor, sirup, umelé sladidlo, nasýtené tuky, nekvalitné suroviny a celé spektrum aditív.

Tyčinky zo semienok a orechov

Tuky sú v našom jedálničku veľmi dôležité aj pri redukcii hmotnosti. Zdravý príjem tukov, a to hlavne nenasýtených mastných kyselín, obsahuje v sebe veľmi veľa zdravotných výhod. Perfektným zdrojom sú práve oriešky s semienka vo svojom prirodzenom stave. Nie pražené, solené, v karameli alebo v čokoláde! Ich veľkou výhodou je, že dokážu zasýtiť telo na dlhšiu dobu. Preto je ideálne konzumovať ich na desiatu alebo olovrant, keď medzi hlavnými jedlami pocítime hlad. Tieto tyčinky často bývajú označené aj ako raw.

Proteínové tyčinky

Proteíny, bielkoviny sú jednou z troch základných makroživín našej stravy a patria do jedálnička športovca aj nešportovca. Často sa stáva, že pri laikom nastavenej redukčnej diéte chýbajú bielkoviny, čím dochádza k ochabnutiu svalstva a človek je potom unavený a malátny. Preto je veľmi dôležité, aby strava obsahovala proteíny pre vyživenie opornej sústavy, ale aj celého organizmu. Proteínová tyčinka, ak pochádza z kvalitných surovín, slúži ako skvelá sladká pochúťka a zároveň dopĺňa všetky potrebné zložky.

Vhodná je pri chudnutí telesného tuku spolu s naberaním svalovej hmoty. Po športovej aktivite si tyčinku môžeme dopriať do 1,5 hodiny po tréningu. Samozrejme, aj pri týchto dobrotách je potrebné si dávať pozor na rôzne klamlivé označenia, prílišné množstvo pridaného cukru či druh proteínu. V mnohých prípadoch obsahujú laktózu, lepok, no dnes už bez problémov zoženieme tyčinky bez týchto alergénov, vegánske, paleo či so stéviou. Netreba však zabúdať, že aj takáto tyčinka má svoje kalórie, menej ako nejaký čokoládový keksík, preto to netreba s nimi preháňať.

Porovnanie 1 bežnej proteínovej tyčinky a menšieho jedla s rovnakou hmotnosťou:

Tyčinky zo sušeného ovocia

Ak ste aktívnym športovcom či jednoducho preferujete kardio fyzickú aktivitu a potrebujete rýchly prísun energie, potom sú práve pre vás určené energetické tyčinky. Koncentrovanejší obsah nielen ovocného cukru v takomto druhu tyčinky prinesie želaný prísun energie presne vtedy, keď je to žiadané. Pokiaľ sa práve pripravujete na beh dlhý 10 kilometrov a chcete si dať niečo, čo dodá telu správne množstvo energie bez zaťaženého žalúdka, „energy tyčinka“ je skvelou voľbou.

V obchode ich je možné nájsť aj v RAW a bio verzii, kedy základ tvoria napríklad sušené datle, figy či hrozienka, ktoré sú skutočne bohatým zdrojom rýchlych sacharidov. Po takejto tyčinke je ideálne siahnuť iba vtedy, keď si to vyžaduje nasledujúci fyzický výkon. Takáto energetická „bomba“ je vo svojej podstate zdravšou verziou rôznych presladených nápojov či energetických gélov, ktoré sú často ponúkané vytrvalostným športovcom. 

Müsli tyčinka

Práve pri tomto druhu tyčinky je veľmi veľa nezrovnalostí a je nanajvýš potrebné sa uistiť nutričným zložením. Niektoré müsli tyčinky neobsahujú len veľa cukru, ale aj škodlivé tuky či nekvalitné suroviny a dokonca sú  na obale označené nápisom „fitness"Preto mnohí ostali nemilo prekvapení, keď po nahradení sladkého keksíka takouto tyčinkou ešte aj pribrali.

Mylnou informáciou u týchto tyčiniek býva aj obsah vlákniny. Pritom viaceré druhy obsahujú minimálne množstvo vlákniny, zato často až štvrtinový podiel cukru a stužených tukov. Obilniny v nich sú zväčša extrudované – teda lisované pri vysokých teplotách, čo zvýši nielen trvanlivosť, ale aj glykemický index potraviny. To znamená, že po skonzumovaní tyčinky budete rýchlo cítiť hlad. 

Jogurtová poleva bez jogurtu

Presne také sú polevy, ktoré vedia müsli tyčinky tak skvelo dochutiť. Ak ste si mysleli, že je za tým jogurt, musím vás sklamať. Toho je v nej minimum. To, čo je na nej také dobré  je v podstate čistý cukor a stužený rastlinný tuk s pridanou arómou jogurtu. Takáto poleva na müsli tyčinke zvyšuje jej kalorickú hodnotu zhruba o štvrtinu!

Tip: Doma pripravené  müsli tyčinky sú vždy zárukou kvalit. Pripravte si ich podľa jedného z našich receptov.