JOGA a STRAVA. Ako sa stravuje jogínka? Podelíme sa s vami o recept

Mgr. Alena Pethoova | 29. november 2023
JOGA a STRAVA. Ako sa stravuje jogínka? Podelíme sa s vami o recept

Strávila som deň so svojou priateľkou Estear v Prahe. Estear ma pohostila u nej doma, a popri tom ako varila, čo bola mimochodom rýchlovka, som ju vyspovedala, ako sa stravuje, prečo cvičí jogu a prečo si myslí, že je dôležité to, čo jeme.

Estear, ako sa stravuješ a varíš si stále doma svoje jedlo?

Milujem variť doma, z potravín, o ktorých viem, z akých zdrojov pochádzajú. Je to pre mňa veľmi dôležité. Vnímam energiu jedla ako dôležitý aspekt, ktorý vstupuje do nášho tela a ovplyvňuje našu náladu a celkovú energiu.

Samozrejme, nie vždy sa to dá, obedujem aj v reštauráciách, ale vyberám si. Jem iba vegetariánske jedlo, milujem indiu a keď sa chystám na Slovensko, vždy si niekde dám bryndzové halušky. Tie milujem.

Čo ti dáva joga?

Som človek, ktorý veľmi premýšľa a tok mojich myšlienok je niekedy tak rýchly a silný, že mám pocit, že mi praskne hlava. Trpela som aj silnými migrénami, tie našťastie ustúpili.

Joga pomáha zastaviť sa, spomaliť a sústrediť sa na prítomný okamih.

Práca s dychom je nesmierne dôležitá a je to ďalší nástroj, vďaka ktorému ste viac v kľude a keď príde stresujúca situácia, dokážete sa vďaka dychu dostať do rovnováhy a stavu, v ktorom ste schopní triezvo myslieť.

Pod tlakom je to veľmi zložité a rozhodnutia alebo reakcie na okolie nevychádzajú z pozície toho, kto má nad situáciou kontrolu a z nadhľadu, ale opačne, my vlastne často iba reagujeme.

Neustále sa vzdelávam a keď som so svojimi klientmi, som iba s nimi. Nič iné pre mňa neexistuje. Je to naša chvíľa. 

Dopraješ si na čo máš chuť? Alebo si v tom striktná?

Joga vás zmení. Naozaj. Nikdy som si nemyslela, že sa budem cítiť tak skvelo. Aby to ale neznelo nejak striktne, som úplne normálna baba, ktorá miluje zábavu a dobré víno. Rada cestujem a spoznávam iné kultúry.

Neodriekam si ani sladké, ak na to mám naozaj chuť. My ženy máme mesačný cyklus a ten treba rešpektovať. Sami viete, ako s nami dokáže zamávať napríklad taký predmenštruačný syndróm. Tak to mám aj ja.

A keď viem, že sa necítim na to, aby som šla na hodinu jogy ako lektor, pošlem za seba náhradu. Veď aký by to malo zmysel? Nebolo by to úprimné a klienti by nedostali to, prečo na hodinu naozaj prišli a to čo si zaslúžia.

A tomu hovorím aj sebaláska. Cítim sa hodná rešpektu okolia a dávam ho aj sebe samej. Netlačím na seba za každú cenu.

Tip pre vás na skvelé, rýchle jedlo od Estear. Ja som si teda pochutila...

Pohánkový bulgur s fazuľovými lúskami a tofu

Dobrú chuť :)