Predĺžte si chuť leta s touto dvojkou: Ananás a kokos

chuť leta, predlž si, ananas, kokos, zdravie, diéta, chudnutie, mňam, fit, fitness, zdravá strava, raw, kokosový, ananásový, výživa, kalórie, kcal
31.8.2019 v kategórii Výživa, autor Jana Tesák Potomová, foto: istockphoto.com

Nie sú to len základné prísady dobrej pina colady. Je to oveľa viac. Tropické dobroty, ktoré skvelo chutia, pomáhajú pri redukcii hmotnosti, posilňujú imunitu a dodávajú telu potrebné látky, aby sme aj mimo letnej sezóny boli svieži, zdraví a plní energie.

ANANÁS

NUTRIČNÉ ZLOŽENIE v 100 g ovocia:

  • 192,7 kJ 47 Kcal 0,5 bielkovín, 11 g sacharidov, 1,4 g vlákniny, 85 % vody.
  • Minerály: vápnik, železo, fosfor, horčík, meď, zinok, draslík, sodík, horčík, mangán.
  • Vitamíny: betakarotén, B1, B2, B5, B6, B7, B9, B12, C, E, K Vláknina, mastné kyseliny, bromelín.

Už Krištof Kolombus, ktorý objavil ananás v roku 1493 u Indiánov na ostrove Guadeloupe, sa zaujímal o liečivé účinky tohto lahodného ovocia. Ostrovania pili ananásovú šťavu na zlepšenie trávenia a proti bolesti brucha. Ananás obsahuje bromelín, enzým patriaci do skupiny proteáz alebo, inak povedané, látok, ktoré sú schopné rozkladať proteíny. Ananásovník, latinsky Ananas comusus, pochádza z Brazílie a po prvýkrát bol do Európy privezený na konci 17. storočia. Asi o 30 rokov neskôr bol v Anglicku pestovaný v skleníku ako luxusná pochúťka pre bohatých.

Najčastejšie sa podával ako dezert obalený v mede alebo v karameli. Medzi krajiny, ktoré komerčne pestujú ananás patria Thajsko, Filipíny, Čína, Brazília, Havaj a Mexiko. Svetové centrum pestovania ananásov je na Havajských ostrovoch, kde sa vypestuje až polovica celosvetovej produkcie. Tá sa pohybuje okolo 3,5 milióna ton. Neďaleko havajského prístavu Honolulu leží hlavné mesto „ananásového sveta“ Wahiawa, kde je pitná voda obohacovaná chladenou ananásovou šťavou.

Okrem žlto, zlato a maslovo sfarbených sa pestujú červenofialové, a dokonca aj dočierna vyfarbené odrody. To iste platí aj o chuti ananásu. Pestujú sa kyslejšie, sladšie, šťavnatejšie, horkejšie odrody, ktoré sa využívajú na rôzne účely v potravinárskom, farmaceutickom, kozmetickom priemysle. Pre vývoz do zahraničia v čerstvom stave sa musí zbierať nedozretý, ktorý vydrží pri teplote do 12 °C asi 3 týždne. Doma by sa nemal skladovať v chladničke, ale skôr v komore či v pivnici.

Vedeli ste, že: populárna Hawaii pizza nepochádza z Hawajských ostrovov? Napriek svojmu tropickému názvu je havajská pizza vlastne výtvorom kanadského kuchára Sama Panopoulosa, ktorý ju ako prvý začal podávať vo svojej malej reštaurácii v Kanade.

Ananás je svojím zložením výnimočné ovocie

Pomáha pri reumatických a zápalových ochoreniach. Betakarotén (25 mg na 100 g) a enzým bromelín, ktorý štiepi bielkoviny na aminokyseliny, urýchľuje proces trávenia. Vzniká energia, ktorá sa ihneď spotrebuje a neukladá sa na nežiaducich partiách. Vláknina udržiava čistý tráviaci trakt, prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu, a tak sa do tela vstrebávajú všetky potrebné živiny. Obsahuje biotín, ktorý podporuje fermentáciu uhľohydrátov a tým aj redukciu hmotnosti.

Pravidelné pitie čerstvej šťavy má priaznivý vplyv na krvný obeh a cháni tak pred angínou pektoris, infarktom myokardu i mozgovou mŕtvicou. Okrem toho, že ananás obsahuje veľké množstvo mangánu, ktorý je dôležitý antioxidant, zabezpečuje zdravú pokožku, tvorbu kostného tkaniva a chrupaviek. Obsahuje aj veľké množstvo tiamínu, ktorý je dôležitý pre metabolizmus cukrov a podieľa sa aj na výrobe energie.

Ananásy môžu pomôcť znížiť riziko degenerácie makuly, čo je ochorenie, ktoré postihuje oči a súvisí s narastajúcim vekom. Na dobrý stav očí má vplyv vysoké množstvo vitamínu C (13 mg na 100 g), betakarotén a ďalšie antioxidanty, ktoré ananás obsahuje. Viaceré štúdie poukázali, že bromelín môže byť užitočný pri liečbe osteoartritídy, no zatiaľ toto tvrdenie ostalo na teoretickej úrovni. Potvrdené boli jeho protizápalové účinky.

Je vhodný pri liečbe vyvrtnutého členka, zranení svalov, na regeneráciu tela po tréningu, pooperačných zápalov, zmierňuje bolesť a opuchy.

Aj keď ananás vyniká mnohými pozitívnymi účinkami, je potrebné byť na pozore

Vďaka enzýmu bromelín sa môže u niektorých ľudí vyskytnúť alergická reakcia. Ak si nie ste istý, či ste alergický na ananás, pri prvej konzumácii surového ananásu nebuďte sami. Alergia sa môže prejaviť opuchom hrdla, pier či ústnej dutiny, pálením pokožky, bolesťou brucha, hnačkou, bolesťou hlavy alebo nevoľnosťou.

Aj pri nadmernej konzumácii ananásu môže spôsobiť pálenie pokožky. Aktívne látky v ananáse nemusia každému urobiť dobre. Vláknina v kombinácii s vyšším obsahom vitamínov v niektorých prípadoch vyvoláva hnačku alebo bolesti brucha. Kvôli obsahu kyselín v ananáse sa niekedy môžu zdať zuby citlivé na chlad či teplo. Je to iba dočasný problém.

Ananás a chudnutie

Minimum kalórií, maximum bioaktívnych látok. Ananás je určite ideálna potravina pre zdravé chudnutie. Je vhodný nielen pre svoje pozitívne vlastnosti a účinky na celý organizmus, ale aj preto, že obsahuje minimum kalórií a 86 % vody. Ananás podporuje metabolizmus bielkovín a aj cukrov, trávenie, pravidelné vyprázdňovanie a detoxikáciu. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C napomáha odvodňovaniu, takže sa v tele nehromadí zbytočne voda.

Ananás pomôže pri chudnutí len vtedy, ak máme správne vyvážené stravovanie, dobrý pitný režim a aj pravidelnú cielenú aktivitu. A hoci je dnes na našom trhu aj zopár doplnkov, ktoré sľubujú zázračné schudnutie pomocou výťažkov z ananásu, ak sa nezmení celkový životný štýl, nie je možná zmena ani postavy a ani zdravotného stavu. Ananás je možné konzumovať 1 až 2x denne, ideálne na raňajky, prípadne pred obedom. Určite ho nenahradzujte kompótom alebo džúsom!

Ananás má veľmi široké využitie a niekedy ho dokonca už ani nevnímame ako nejakú exotickú plodinu. Môžeme ho jesť nakrájaný len na kocky či kolieska, pripraviť si smoothie, sorbet, kompót, koláč, grilovať ho, variť, piecť aj sušiť. Často býva súčasťou aj mäsitých jedál. Z vonkajšej kože, jadra a z koncových častí sa vyrába ešte mnoho produktov, vrátane octu, alkoholu a krmiva pre zvieratá.

KOKOS

O kokosovom oleji bolo napísané a povedané už snáď všetko. Môžeme ho jesť, natierať si ním vlasy, nechty, ošetriť popálenú pokožku a mnoho ďalších vecí, až po leštenie nábytku či opravu vŕzgajúcich dverí. Má skutočne široké využitie. Ale čo tak kokosové mlieko alebo dužina?

NUTRIČNÉ ZLOŽENIE KOKOSOVÉHO JADRA/DUŽINY:

  • 2 809,8 kJ, 669 Kcal 8,8 g bielkovín, 20,7 g sacharidov, 66 g tukov.
  • Vitamíny: B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E.
  • Minerály: vápnik, železo, horčík, sodík, draslík, fosfor, zinok, meď, mangán
  • Strednoreťazcové mastné kyseliny, vláknina.

Kokosový orech, latinsky Cocos Nucifera, patrí do čeľade Arekovité a je veľmi univerzálnou a nepostrádateľnou potravinou pre väčšinu ľudí pod tropickým pásmom. Je to kompletné jedlo bohaté na kalórie, vitamíny a minerály. Stredne veľké orechy, ktoré majú 400 g bielej dužiny a približne 30 - 150 ml tekutiny, môžu poskytnúť dennú dávku takmer všetkých potrebných minerálov, vitamínov a aj energiu pre jedinca s priemernou telesnou hmotnosťou. Energia nachádzajúca sa v dužine pochádza prevažne z tukov a bielkovín.

Hoci jeho jadro je v porovnaní s inými bežnými jedlými orechmi nadpriemerne veľké, a aj v množstve nasýtených tukov, kokosový orech má mnoho zdraviu prospešných bioaktívnych zlúčenín. Dôležitou nasýtenou mastnou kyselinou v kokose je kyselina laurová. Kyselina laurová zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu v krvi. HDL je lipoproteín s vysokou hustotou, ktorý má priaznivé účinky na koronárne artérie tým, že zabraňuje upchávaniu ciev – ateroskleróze.

Strednoreťazcové mastné kyseliny v kokose sú pre telo ľahko stráviteľné a využívame ich ako zdroj energie, ale nie na tvorbu zásob. V kokosovej dužine sa nachádza veľká skupina vitamínov skupiny B, ktoré podporujú vitalitu pokožky, vlasov, nechtov, obnovu a novotvorbu buniek a tkanív. 100 g čerstvej dužiny obsahuje 356 mg alebo 7,5 % denného požadovaného množstva draslíka. Ten reguluje množstvo vody v bunkách a mimo buniek. Je spoluzodpovedný za prenos vzruchov vo svaloch a nervoch a ovplyvňuje činnosť srdca. Pôsobí aj pri odbúravaní a tvorbe kyselín a zásad spolu so sodíkom a chlórom.

Kokosové hoblinky a strúhaný kokos poznajú hlavne cukrári, ktorí so sušeným kokosom pracujú pomerne často, keďže slúžia ako častá ozdoba na posyp koláčov a tortičiek. Samozrejme, využívajú sa aj v raňajkových müsli. Skvelý je sušený kandizovaný, ale aj čerstvo narezaný kokos v ovocnom či zeleninovom šaláte. Veľmi zaujímavo chutí strúhaný kokos v palacinkách alebo v lievancoch. V obchode je možné nájsť aj kokosovú smotanu, jogurt, zmrzlinu, kandizovaný kokos, čipsy, múku. Kokosový prach alebo aj múka sú veľmi populárne hlavne v ázijských krajinách, kde sa používajú aj na prípravu slaných či pikantných jedál.

Kokosová múka

Kokosová múka je pomletá dužina kokosu. Je nepražená, nesladená, iba surový, suchý kokos. Táto bezlepková múka je oveľa ľahšie stráviteľná pre organizmus ako klasická lepková múka. Tým, že je bezlepková, nezaťažuje tenké črevo a ľahko sa vstrebáva a premieňa na energiu. Je vhodná pre všetkých, no najviac ju využívajú celiatici, diabetici a aj pacienti s histamínovou intoleranciou. Okrem bezlepkového zloženia obsahuje vyše 50 % vlákniny, má menej kalórií ako klasická múka, dodáva žalúdku pocit nasýtenia, eliminuje chute na sladké a vlčie hlady. Je vhodná pri zdravej redukcii hmotnosti.

Kokosová voda

Kokosová voda je veľmi osviežujúci nápoj, ktorý rýchlo utíši smäd. Šťava je plná jednoduchého cukru, elektrolytov, minerálov a bioaktívnych zlúčenín, ako sú cytokinín, a enzýmov, ako je fosfatáza, kataláza, dehydrogenáza, peroxidáza, polymerázy. Tieto enzýmy spolu pomáhajú pri trávení a metabolizme. Výskumné štúdie naznačujú, že cytokiníny, ako napríklad kinetín a trans-zeatín v kokosovej vode vykazovali významné anti-age účinky, protinádorové a antitrombotické účinky.

Je to úžasný rehydratačný nápoj, vhodný po intenzívnom športovaní, keď telo stratilo množstvo tekutín a elektrolytov v dôsledku potenia. Taktiež skvelo poslúži pri doplnení živín, ak nás postihne hnačka či horúčka.