Veľké NIE light výrobkom! Ich konzumáciou si skôr ubližujete, ako pomáhate.

Ing. Katarína Chomová; www.svet-zdravia.sk | 13. január 2018
Veľké NIE light výrobkom! Ich konzumáciou si skôr ubližujete, ako pomáhate.

Prosím vás o radu, už niekoľko rokov jedávam len nízkotučné mliečne potraviny (jogurty, syry..), výsledok na sebe nepozorujem žiadny. Pred časom mi známa prízvukovala, že si mám kupovať tučnejšie výrobky, ale to je proti mojej logike. Veď mám dosť vysokú hmotnosť, prečo si mám ešte pridávať tuk?

Vážte si svoju priateľku, radila vám dobre. Zabudnite na svoju úvahu, že keď máte vyššiu hmotnosť, mali by ste čo najviac vylučovať zo stravovania tuk. Nie je to tak.

Obezitu nespôsobuje primárne tuk, ale nevhodné zdroje sacharidov, tzv. jednoduché cukry, a ďalej priveľké množstvo akýchkoľvek sacharidov v strave (aj komplexných).

Konzumáciou „light“ potravín si skôr ubližujete, ako pomáhate

Keďže je to práve tuková zložka, ktorá je nositeľom chute v jednotlivých potravinách, po odstránení tuku, resp. znížení jeho množstva v potravine, odchádza spolu s ním aj chuť. Tá je následne umelo nahradená rôznymi prídavným látkami, ktoré organizmu škodia.

Napríklad, veľkej obľube sa v tomto smere teší glukózovo-fruktózový sirup – glukóza sa v organizme spracováva odlišnou metabolickou cestou ako fruktóza, čo vedie k zmätku v organizme, a navyše, napríklad, príliš častá a vysoká konzumácia fruktózy vedie k poruchám metabolizmu lipidov, k zvyšovaniu hladiny triacylglycerolov, čiže zvyšuje takto pravdepodobnosť rozvoja ochorenia srdca a ciev.

Nemajte strach zaraďovať do stravy aj potraviny s vyšším podielom tukov, naopak, opatrne pracujte s potravinami bohatými na jednoduché cukry.

Ak si neviete rady so správnym zostavením svojho stravovacieho plánu, obráťte sa na niektorú z poradní Svet zdravia, kde vám spolu s kolegami radi pomôžeme a poradíme, ako čo najlepšie zostaviť váš stravovací plán.

Jogurtový olovrant
Prečítajte si tiež:

Jogurtový olovrant