6 rád, ako sa naučiť odpočívať. Alebo myslíte, že sa to nedá?
Odpočinok je pre naše zdravie rovnako dôležitý ako aktivita. Ak nebudeme zachovávať rovnováhu medzi prácou (aktivitou) a relaxáciou, alebo budeme dlhodobo podceňovať príznaky únavy, potom sa nemôžeme udržiavať zdraví.
Čo sa stane, ak človek dlhodobo nevenuje pozornosť príznakom únavy? Môže to viesť k úplnému vyčerpaniu, ba dokonca až zrúteniu. Práve príznaky únavy sú pre nás signálom, že si máme odpočinúť, aby sme si doplnili spotrebovanú energiu.
Ako únava ničí organizmus a koľko odpočinku je dosť?
Ako sa naučiť odpočívať?
1. Zmena myslenia: aj keď to možno znie zvláštne, človek by mal pochopiť, že nie je stroj. Nemôže stihnúť a zvládnuť všetko, ale len to, čo je v jeho silách. Pokiaľ si túto skutočnosť neuvedomí, čoskoro si „privolá“ nejakú chorobu. Nepreceňujte teda svoje schopnosti, aby ste sa zbytočne nevystavovali pracovnému preťaženiu!
2. Snažte sa relaxovať aj pri práci: krátke prestávky, príp. zmena pracovnej činnosti môžu zvýšiť výkonnosť a zabrániť predčasnej únave.
3. Doprajte telu a mysli odpočinok rôznymi spôsobmi a v dostatočnej miere: relaxačné cvičenia, masáž, horúci kúpeľ, čítanie dobrej knihy atď., jednoducho čas len pre seba. Nezabúdajte ani na cyklický sedemdňový rytmus. Ak sa vám podarí vyhradiť si deň v týždni na oddych a premýšľanie, bude to ďalší bonus pre váš organizmus.
4. Pravidelne cvičte: ak nie ste práve športový typ, skúste sa venovať nejakej aktivite, ktorá vás baví. Napr. prechádzky v lese, starostlivosť o záhradku sú síce činnosťami, ale zároveň môžu byť účinným pomocníkom aktívneho odpočinku. Vaše telo a myseľ sa pri nich môže uvoľniť a načerpať nové sily na bežné fungovanie.
Najčastejšie výhovorky, PREČO NECVIČIŤ. Pobavte sa!
5. Plánujte si voľný čas pre svoju rodinu a priateľov: pri účelne zorganizovaných aktivitách (napr. výlety do prírody, bowling či iné spoločenské hry) sa môžete takisto vhodne odreagovať a dobiť potrebnú energiu. Potom budete spokojní nielen vy, ale aj vaša rodina či priatelia.
6. Dovolenku si plánujte po polroku: organizmus potrebuje po takom dlhom období odpočinok ako „soľ“ a v tomto prípade platí, že na regeneráciu a oddych od práce je lepšia i krátka dovolenka ako žiadna.