Jazda na koni nie je len o jazdení. Ako správne pripraviť tátoša na jazdu?

Eva Kliská | 11. október 2017
Jazda na koni nie je len o jazdení. Ako správne pripraviť tátoša na jazdu?

Aby bola jazda skutočným zážitkom, vy aj váš štvornohý priateľ sa musíte nahodiť do gala, samozrejme, do toho jazdeckého. Tu bude mať však váš kôň navrch, pretože potrebuje toho podstatne viac.

Osedlanie koňa má tri vrstvy, začína sa dečkou alebo tzv. plstenkou, tá slúži na to, aby sedlo netlačilo koňovi na chrbát, ďalšou vrstvou je tlmič alebo kožušinka, ktorá zmierňuje nárazy pri cválaní a potom prichádza už iba samotné sedlo. Podbrušník nám slúži na to, aby všetky tieto veci držali pokope, stiahneme ho dostatočne pevne, nie však príliš, aby neprekážal koňovi pri pohybe.

Čítajte: Chcete začať jazdiť na koni? Predtým, ako sa rozhodnete, mali by ste vedieť...

V závere nezabudnite nastaviť strmene, tak, aby vyhovovali vašim nohám. Dôležitou časťou je uzdenie, ktoré slúži na ovládanie koňa. Cez krk sa koňovi prehodia tzv. oťaže, ktoré zaisťujú komunikáciu medzi jazdcom a koňom, a vedú koňa k správnemu držaniu tela. Nezabúdajte použiť chrániče na všetky štyri nohy, ktoré zamedzia tomu, aby došlo k potrhaniu šliach.

Vy ako jazdec to v tomto smere máte o čosi jednoduchšie, pretože váš výstroj je oproti tomu konskému o niečo jednoduchší. Navyše potešíme najmä dámy, ktoré uprednostňujú jednoduchý, čistý a elegantný štýl, typický pre anglickú šľachtu.(Anglicko je považované za krajinu, kde vznikol „pravý“ alebo „klasický“ štýl jazdenia).

Čítajte tiež: Takto by ste ho mali správne čistiť

Súčasťou výstroju jazdca je:

  • Jazdecká prilba – ktorej účel asi nemusíme veľmi vysvetľovať. Chráni hlavu pred pádmi, konármi, kameňmi, alebo aj zábradlím jazdiarne. Prilba musí byť uchytená pod bradou.
  • Jazdecké nohavice, tzv. rajtky – sú nohavice navrhnuté špeciálne pre potreby jazdectva. Vo všeobecnosti sú to nohavice vyrobené z elastického materiálu, ktoré vďaka svojmu zloženiu zabezpečujú priľnutie nohavíc na telo jazdca tak, aby mu nezavadzali pri pohybe a neplietli sa tam, kde nemajú, napríklad do strmeňov alebo sedla, a zároveň umožňovali pohodlný sed „obkročmo “. Štandardom jazdeckých nohavíc sú spevnené časti kolien, ktorých zmyslom je jednak ochrániť citlivú kožu kolien jazdca pred ošúchaním a zabezpečiť, aby mali kolená lepší kontakt so sedlom, a najmä, aby sa kolená na sedle nešmýkali.

  • Holene alebo aj tzv. minichapsy sú veľmi dôležitou časťou jazdeckého výstroja. Jedná sa o kožený chránič lýtka jazdca, ktorého zmyslom a cieľom je ochrániť lýtko pred ošúchaním sa o strmeňové remene sedla.
  • Jazdecké topánky – zvyčajne bývajú vyrobené z pravej alebo syntetickej kože. Siahajú nad členky (aby bol členok spevnený a aby sa do topánok pri jazdení nedostala slama, piesok, hnoj a pod.).Okrem toho majú topánky, a najmä ich podrážka, plochý tvar, aby sa bez problémov zmestili do strmeňov a umožnili chodidlu v strmeni správnu polohu.
Mohlo by vás zaujímať: Beh so psom – canicross alebo dogtrekking. Je to zábava!