Kto objavil KAKAO?

Redakcia | 7. Dec 2016
Kto objavil KAKAO?

Ľudia poznali kakao už pred 3000 rokmi. Aztéci ho používali dokonca ako menu, kakaovými bôbmi sa merali dane, platilo sa za ne otrokmi, kupovala sa pôda a v neposlednom rade sa pil horký chutný nápoj, ktorý slúžil ako všestranný životobudič a afrodiziakum.

Kakaový príbeh ako z rozprávky

Vráťme sa ešte na chvíľu k spomínaným Aztékom. Práve oni objavili a naplno rozvinuli bohatstvo z kakaovníka, keď okrem platidla objavili aj recept na výnimočný nápoj.

Vtedajší čokoládový nápoj obsahoval okrem kakaovej pasty aj čili, klinček, škoricu a na zahustenie kukuričnú múku, a významní panovníci vraj vypili až 50 šálok tejto blahodarnej tekutiny denne.

Skrášlite sa s čokoládou:
Pleťová maska a regeneračný peeling z čokolády. Ako si ich vyrobíte?

Prvý Európan, ktorý horúcu čokoládu ochutnal, bol Kryštof Kolumbus, no nevzbudila uňho takmer žiadny záujem. Rovnako tomu bolo aj u Španielov, ktorým moreplavec kakaové bôby priniesol.

Všetko prelomil až dobyvateľ Mexika, známy Fernando Cortéz, ktorý na Starý kontinent dopravil nielen bôby, ale aj recepty a nástroje na prípravu čokolády.

Počiatočný nezáujem vystriedalo obrovské nadšenie, keď miestni boháči objavili výnimočné spojenie kakaa, vanilky a cukru. A následne už malo kakao dvere do Európy otvorené.

Čítajte tiež: S čokoládou proti celulitíde? Tomu by ste neverili.

Po Španielsku sa v 17. storočí dostalo aj do Talianska a čoskoro, vďaka kráľovi Ľudovítovi VII., aj na francúzsky dvor. Príbeh čokolády následne ovplyvnili ešte tri dôležité vynálezy, a to:

  • objavenie kakaového masla v Holandsku
  • mliečnej čokolády vo Švajčiarsku a
  • vyvinutie rozpúšťajúcej sa čokolády Švajčiarom Lindtom

Zbiehajú sa vám sliny? Dali by ste si? tak čítajte ďalej: 
Je KAKAO naozaj zdravé?