Kto objavil KAKAO?

Kto objavil KAKAO?
7.12.2016 v kategórii Wellness, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Ľudia poznali kakao už pred 3000 rokmi. Aztéci ho používali dokonca ako menu, kakaovými bôbmi sa merali dane, platilo sa za ne otrokmi, kupovala sa pôda a v neposlednom rade sa pil horký chutný nápoj, ktorý slúžil ako všestranný životobudič a afrodiziakum.

Kakaový príbeh ako z rozprávky

Vráťme sa ešte na chvíľu k spomínaným Aztékom. Práve oni objavili a naplno rozvinuli bohatstvo z kakaovníka, keď okrem platidla objavili aj recept na výnimočný nápoj.

Vtedajší čokoládový nápoj obsahoval okrem kakaovej pasty aj čili, klinček, škoricu a na zahustenie kukuričnú múku, a významní panovníci vraj vypili až 50 šálok tejto blahodarnej tekutiny denne.

Skrášlite sa s čokoládou:
Pleťová maska a regeneračný peeling z čokolády. Ako si ich vyrobíte?

Prvý Európan, ktorý horúcu čokoládu ochutnal, bol Kryštof Kolumbus, no nevzbudila uňho takmer žiadny záujem. Rovnako tomu bolo aj u Španielov, ktorým moreplavec kakaové bôby priniesol.

Všetko prelomil až dobyvateľ Mexika, známy Fernando Cortéz, ktorý na Starý kontinent dopravil nielen bôby, ale aj recepty a nástroje na prípravu čokolády.

Počiatočný nezáujem vystriedalo obrovské nadšenie, keď miestni boháči objavili výnimočné spojenie kakaa, vanilky a cukru. A následne už malo kakao dvere do Európy otvorené.

Čítajte tiež: S čokoládou proti celulitíde? Tomu by ste neverili.

Po Španielsku sa v 17. storočí dostalo aj do Talianska a čoskoro, vďaka kráľovi Ľudovítovi VII., aj na francúzsky dvor. Príbeh čokolády následne ovplyvnili ešte tri dôležité vynálezy, a to:

  • objavenie kakaového masla v Holandsku
  • mliečnej čokolády vo Švajčiarsku a
  • vyvinutie rozpúšťajúcej sa čokolády Švajčiarom Lindtom

Zbiehajú sa vám sliny? Dali by ste si? tak čítajte ďalej: 
Je KAKAO naozaj zdravé?