Prečo uplatňovať minimalizmus v našej domácnosti?

Lucia Gáborová | 31. May 2019
minimalizmus, domácnosť, upratovanie, pohoda, ako sa nezblazniť, neporiadok, doma, domov, nabytok, spalna, obyvacka, fotky, sviečky, minimalista

Minimalizmus je výraz často spomínaný v médiách, diskusných fórach, ale aj uprostred bežných rozhovorov, len tak, medzi priateľmi pri káve. Ide o módny výstrelok posledných dní, životný štýl, ktorý je aktuálne in, alebo tu ide o niečo celkom iné?

Jedna skupina ľudí si myslí, že minimalisti sú tí, ktorí sa rozhodli niečo si v živote odopierať, žiť takmer asketickým životom v poloprázdnych domoch kdesi pod lesom. A potom sú tu tí, ktorým jednoduchý životný štýl zahral na ich životnú strunu a pomohol im začať vnímať život z úplne inej perspektívy. Pretože minimalizmus nepredstavuje život podľa presne nastavených pravidiel. Ide v ňom skôr o nastavenie mysle.  

"Minimalizmus je nástroj, pomocou ktorého sa zbavíte prebytku vo vašom živote v prospech zamerania sa na to, čo je dôležité, aby ste našli šťastie, naplnenie a slobodu." Joshua Fields Millburn & Ryan Nicodemus, zakladatelia webu The Minimalists   

Prečo ísť cestou minimalizmu v domácnosti ?  

Menej stresu

Či si to už uvedomujeme alebo nie, neporiadok nás rozptyľuje, pretože všetko, čo je v našom zornom poli, nevyhnutne zaujme našu pozornosť. Čím máme okolo seba viac čistých, vzdušných plôch, tým je náš vizuálny stres menší. Minimalistická domácnosť pôsobí upokojujúco. Krajšie priestory. Predstavte si svoju reakciu, keď sa pozeráte na nasledujúce dva druhy fotografií:

1) fotografia zapratanej domácnosti, v ktorej sa veci len tak povaľujú a

2) fotografia vzdušnej, čistej domácnosti, ktorej dominuje vkusný nábytok a dotvárajú ju vhodne zvolené dekorácie a obrazy.

Máte to? Tak v ktorej by ste sa cítili lepšie? Máte pravdu. Minimalistická domácnosť je príjemnejšia na pohľad a človek sa v nej cíti oveľa lepšie.

Ľahšia údržba

Je pomerne náročné udržiavať preplnené priestory v čistote a poriadku. Čím viac vecí ste za váš život nazhromažďovali, tým je upratovanie pre vás náročnejšie. Zamyslite sa nad tým, o čo ľahšie je povysávať miestnosť, v ktorej máte len zopár základných kusov nábytku. Minimalizmus rovná sa šetrenie vo všetkých smeroch. Minimalista má menej upratovania, to znamená viac času na záľuby, rodinu a priateľov. Menej šialenstva. Predstavte si, že by ste sa o týždeň mali presťahovať.

Upadáte pri tejto predstave do mdlôb pretože viete, že zbaliť celú vašu domácnosť by vám trvalo oveľa dlhšie ako týždeň, alebo by ste to zvládli ľavou zadnou do dvoch dní? Podľa toho, ako ste si odpovedali na túto otázku, presne viete, kde stojíte na ceste minimalizmu.   Ako vyzerá minimalistická domácnosť?  

Minimum nábytku

Minimalistická domácnosť predstavuje len niekoľko základných kusov nábytku. Obývacia izba minimalistu môže napríklad obsahovať len gauč, kreslo, konferenčný stolík, malú knihovňu a niekoľko lámp vydávajúcich mäkké tlmené svetlo. V spálni postačí posteľ, komoda a nočné stolíky. Televíziu minimalista väčšinou nepotrebuje.  

Udržiavané plochy

Plochy a odkladací priestor zostáva čistý s výnimkou jednej-dvoch vkusne zvolených dekorácií. Rozhodne sa kde-tu nepovaľujú knihy, časopisy a iné nakopené nezmysly. Dôraz ale kladie minimalista na doplnky. Domácnosť bez akýchkoľvek dekorácii by bola pomerne nudná. Ideálnou ozdobou konferenčného stolíka je váza s čerstvými kvetmi alebo sviečkami, pracovný stôl môže zdobiť jedna zarámovaná fotografia, steny dotvoria vkusné umelecké diela.

Kvalita, nie kvantita

Každý minimalista vie, že je lepšie umiestniť do priestoru jeden kvalitný veľký stôl z masívu, než niekoľko príručných stolíkov z preglejky. Uprednostňujte prírodné materiály a nezabudnite že v minimalizme doslova platí: menej je viac.