9 odtieňov JOGY

Lucia Gáborová | 12. november 2023
joga, 9 odtienov jogy, typy, jogy, druhy, ako cvičiť jogu, hatha, vinyasa, fit, fitness, relax, cvičenie, doma, fitastyl.sk, ashtanga

Určite ste sa už stretli s niekým, kto pravidelne cvičí jogu. Potom ste sa chceli prihlásiť na lekciu jogy vy, prípadne ste si chceli zacvičiť doma podľa YouTube, no ani za ten svet ste si z veľkej ponuky neznámych názvov nevedeli vybrať. Poznáme hneď niekoľko typov jogy. Či už chcete fyzicky náročnejšiu alebo ľahkú, skôr relaxačnú, meditatívnu jogu, určite si vyberiete. Skôr, ako sa rozhodnete, ktorý druh cvičenia je pre vás ten pravý, vyskúšajte ich niekoľko a tiež vystriedajte viacerých lektorov. Len tak zistíte, čo je pre vás to pravé orechové.

HATHA JOGA

Slovo hatha prameniace zo Sanskritu (v doslovnom preklade námaha, sila) je zastrešujúcim výrazom všetkých typov fyzickej jogy. Väčšina ľudí identifikuje tento druh jogy ako tradičnú indickú jogu. Označenie hatha má v každej kultúre trochu inú podobu. Na západe sa pod ním rozumie akákoľvek joga, ktorá kladie dôraz na pohyb a vyváženosť tela a mysle. Hatha zahŕňa súbor fyzických pozícií a dychových techník cvičených pomalšie, s dlhším držaním tela než pri iných druhoch jogy. Ak ste v oblasti cvičenia jogy úplným nováčikom, je pre vás ideálne začať práve s hodinami hatha.

VINYASA JOGA

Tento druh jogy je veľmi populárny a patrí k jedným z najrozšírenejších. Vinyasa je charakterizovaná plynulým striedaním pozícií, tzv. asán,s dôrazom na správne dýchanie. Pri tomto type jogy naozaj platí čo lekcia, to originál. Vedenie jednotlivých asán nie je striktne dané a závisí z veľkej časti na kreativite lektora. Premenlivá povaha vinyasy pomáha rozvíjať pružnosť tela a pre jej rozmanitosť sa určite nebudete pri nej nudiť. Je určená skôr pre pokročilých než pre úplných začiatočníkov.

ASHTANGA JOGA

Ashtanga sa zo Sanskritu prekladá ako Cesta ôsmich končatín a zahŕňa jogínsky životný štýl. Podobne ako pri Vinyase, aj jogové ásany Ashtangy synchronizujú dych s pohybom. Ashtanga bola vyvinutá Patthabhim Joisom v 20. storočí a prinesená v 70. rokoch na západ. Je to nemenný sled cvikov, pri cvičení ktorých sa používa Ujjayi dych. Séria pozícií sa zakaždým praktizuje rovnakým spôsobom a pozostáva zo štyroch častí: otváracia séria, hlavná séria, záklony a záverečná séria. Ashtanga zahŕňa pomerne fyzicky náročnú postupnosť postojov, takže tento štýl jogy určite nie je pre úplných začiatočníkov. V indickom meste Mysore sa ľudia zhromažďujú, aby spolu praktizovali túto formu jogy svojím vlastným tempom. Ak vidíte niekde v ponuke kurzov Ashtangu v štýle Mysore, očakáva sa, že budete túto sériu poznať.

POWER JOGA

Tento druh jogy je aktívnejšou verziou tradičných asán. Power joga je rýchlejšia a fyzicky náročnejšia, s obmenami v slede sekvencií podľa kreativity inštruktora. Cvičí sa na rýchlu, dynamickú hudbu a vyžaduje vyššiu fyzickú zdatnosť a dobrú kondíciu. U nás je práve power joga jedným z najpopulárnejších druhov jogy. Ak ste v dobrej kondičke, smelo do toho.

YIN JOGA

Pomalá relaxačná joga prebiehajúca najmä v asánach posediačky. Jednotlivé asány sa držia oveľa dlhšie ako pri iných typoch cvičení, od 2 do 5 minút. Pri tejto joge doprajeme telu čas, nech si na jednotlivé pozície zvykne. Yin môže byť tiež meditačnou jogou, ktorá vám pomôže nájsť vnútorný pokoj. Práve preto sa cvičí najmä večer. Keďže kladie dôraz na dych, odporúča sa pri úzkostiach a depresiách, ale aj vtedy, keď trpíte stuhnutým svalstvom. Precvičuje a naťahuje svalstvo do hĺbky. Je vynikajúca pre začiatočníkov. Pri jej cvičení sa používajú rôzne pomôcky ako napríklad kvádre, bolstre, valce, popruhy, deky.

BIKRAM JOGA

Ak sa chcete počas cvičenia poriadne zapotiť, tento typ jogy je určený pre vás. Vyznačuje sa sledom po sebe idúcich asán cvičených v miestnosti vykúrenej na 42 °C, poradie ktorých sa nikdy nemení. Ide o naozaj dynamický 90-minútový cvičebný program obsahujúci sériu 26 základných pozícií hatha jogy, pričom každá z nich je počas lekcie vykonaná dvakrát. Každá pozícia pripravuje telo vždy na pozíciu nasledujúcu bezprostredne po nej. Bikram obsahuje aj dve dychové cvičenia. Bikram slúži nielen na spevnenie tela, ale aj na redukciu telesnej hmotnosti.

RESTORATÍVNA JOGA

Toto cvičenie je zamerané na uvoľnenie mysle po dlhom a hektickom pracovnom dni. Vo svojej podstate sa toto cvičenie zameriava na relaxáciu celého tela. Počas lekcie držíte síce menej pozícií, no mnohé z nich sú postavené tak, aby boli pre vás naozaj uvoľňujúce. Pri tomto type jogy sa tiež používajú rôzne cvičebné pomôcky.

KUNDALINI JOGA

Cvičenie tejto jogy je harmóniou v spirituálnej aj fyzickej rovine. Tento štýl je predovšetkým o uvoľňovaní energie kundalini vo vašom tele, o ktorej sa hovorí, že je uväznená alebo blokovaná v dolnej časti chrbtice. Lekcie kundaliny zahŕňajú nielen poriadne intenzívne fyzické, ale aj dychové cvičenia a ich súčasťou je aj mantrovanie.

PRENATAL JOGA

Prenatálna joga ja špeciálne ušitá na mieru pre mamičky v radostnom očakávaní a je prispôsobená všetkým trom trimestrom tehotenstva. Ide o jedno z najlepších druhov cvičenia pre nastávajúce mamičky kvôli práci na panvovom dne, zameraniu sa na dýchanie a kontakt s dieťatkom v brušku. Tento typ jogy je skutočne vynikajúcou prípravou na pôrod.

ĎALŠIA POTREBNÁ TERMINOLÓGIA PRI CVIČENÍ JOGY

  • Asána – jogová pozícia
  • Pranayama – dychové cvičenie
  • Mantra – slová, spojenia slov, vety určené na chanting (napr. Om, Om Shanti Shanti Shanti atď.)
  • Chanting – spievanie či recitovanie mantier za účelom dosiahnutia stavu hlbokého uvoľnenia
  • Mudra – špecifické gestikulácia rukami počas cvičenia, ale aj mimo cvičenia, najmä počas meditácie
  • Shala – miestnosť, v ktorej sa cvičí Ashtanga joga
  • Ujjayi dych – dychová technika v joge a Taoisme. Joga ju pozná tiež pod názvom dych oceánu. Na rozdiel od iných foriem pranayamy sa ujjayi praktizuje v spojení s asánami najmä pri Ashtange a Vinyase.
  • Namaste – pozdrav po ukončení cvičenia a záverečnej meditácii. V preklade zo Sanskritu: Skláňam sa v úcte pred tebou.

Existuje mnoho ďalších štýlov a jogových cvičení a každý z nich je jedinečný. Oboznámte sa s viacerými a keď objavíte ten svoj a „sadne“ vám lektor vo vami vybranej shale, držte sa ho. Urobte z praktizovania jogy svoj životný štýl. Odmenou vám bude nielen pružnejšie telo, ale aj pokojná myseľ skutočného jogína. A nezabudnite, že kľúčovým slovom v joge je vždy Namaste.