TIPY ako využiť éterické oleje na liečenie, pre krásu, či na upokojenie mysle. Vyberte si spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje.

TIPY ako využiť éterické oleje na liečenie, pre krásu, či na upokojenie mysle. Vyberte si spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje.
31.12.2019 v kategórii Wellness, autor Redakcia , foto: istockphoto.com

Okrem toho, že éterické oleje nám krásne rozvoňajú domov a navodia správnu atmosféru pri rôznych príležitostiach, môžeme ich, ako sme už spomenuli, použiť na liečenie, pre krásu, či na upokojenie mysle.

Ako sa dajú éterické oleje používať?

Vyberte si svoj spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje. Jedným z najpríjemnejších je aromatický kúpeľ. Ak si potrebujete oddýchnuť, upokojiť sa, zrelaxovať, uvoľniť celé telo, využite práve túto možnosť.

Máte ťažké obdobie, náročné zamestnanie, ste napätý a vyčerpaný, pracujete ťažko fyzicky i duševne? Pripravte si kúpeľ s éterickým olejom, ktorý je rozpustný priamo vo vode. Napustite vaňu horúcou vodou a pridajte 6 - 10 kvapiek priamo do vody. 

Vyberte si svoj spôsob ich využitia

Ďalší spôsob je použiť základný olej – olivový, mandľový – a do neho pridať silicu. Prípadne ako základ použite mlieko. Oleje sa takto ľahšie rozpustia a pripravenú zmes už iba vylejete do vane. Vodu poriadne premiešajte a môžete relaxovať 10 až 20 minút.

Pre tých, ktorí nemajú dostatok času, alebo z akéhokoľvek dôvodu kúpeľ neobľubujú alebo nemôžu zrealizovať, je vhodný kúpeľ nôh. Postačí vám vedro, prípadne malá vanička a vaše boľavé a unavené chodidlá vám budú vďačné. 

Na chodidlách sú sústredené všetky body tela, preto ich stimuláciou dosiahnete aj pokoj a pohodu mysle. Postup je rovnaký ako pri kúpeli vo vani, ale vzhľadom na menšie množstvo použitej vody aplikujte i menšie množstvo éterického oleja. Nohy po kúpeli zabaľte do teplého uteráka a následne do hrubých teplých ponožiek.

Aromaterapeutická masáž

Aromaterapeutická masáž má hneď dva účinky. Ten prvý je cez dýchací systém, teda inhaláciou nanášaného éterického oleja, alebo pokožkou, priamo pri nanášaní. Masáž sama osebe má na náš organizmus blahodarný účinok, uvoľňuje stuhnuté svalstvo, podporuje prúdenie lymfy, odbúrava stres. 

Ak máte nejaký „svoj“ olejček, neváhajte si ho k svojmu masérovi vziať. Alebo poproste partnera, aby vám krátku a jednoduchú masáž urobil doma. Nikdy neaplikujte silicu priamo na pokožku, vždy musí byť súčasťou základného oleja. Dajte však pozor, masáž akéhokoľvek druhu sa neodporúča, ak máte nejaký zdravotný problém. Budúce mamičky by mali byť opatrné pri výbere vône. Nie všetky sú vhodné počas tehotenstva.

Tajomstvá aromaterapie
Prečítajte si tiež:

Tajomstvá aromaterapie

Inhalovanie

Inhalovanie nad parou je často odporúčaný proces pri liečbe nádchy, zápaloch dutín a kašli. Vyskúšajte pridať do horúcej vody pár kvapiek éterického oleja, napríklad eukalyptového alebo mätového. Takýmto spôsobom môžete počas vykurovacieho obdobia zvlhčovať i vzduch v jednotlivých miestnostiach.

Deťom môžete postaviť nádoby s vodou a olejom vedľa postele. Budete sa im lepšie spať. Vy môžete naparovanie využiť nielen ako liečebný postup, ale i na skrášľovanie. Pred použitím pleťovej masky si tvár na pár minút naparte, rozšíria sa vám póry a výživné látky lepšie preniknú do pokožky. 

Ak radi saunujete, môžete si silice zobrať i tam. Použiť sa dajú priamo na lávové kamene alebo do nádoby s vodou. Budete sa cítiť maximálne zrelaxovaní.

Aromalampy

Najjednoduchší a snáď najpoužívanejší spôsob aplikácie éterických olejov je do aromalampy. Vyberte si takú, ktorá sa vám páči nielen vzhľadovo, ale je i funkčná. Je dobré, ak sa nádobka na vodu dá oddeliť od samotnej lampy, aby ste mohli vodu do nej nabrať pohodlne.

A tiež by mala byť dostatočne veľká, aby sa voda nevyparila skôr, ako dohorí čajová sviečka. No a potom je už iba na vás, akú vôňu vyberiete, aby sa páčila všetkým členom domácnosti.

Okrem uvedených spôsobov použitia éterických olejov existujú aj iné, ktoré spomenieme už iba v skratke. Oleje môžete použiť napríklad pri sprchovaní, keď si ich zmiešate so základným olejom a zmes potom vtierate do pokožky pomocou hubky. 

Niekoľko kvapiek silice si môžete nakvapkať i na vankúš. Potpourri – voňavý bytový doplnok môžete „prebudiť“ pár kvapkami éterického oleja. Alebo ho nakvapkajte na drevo, ktorým kúrite v krbe. Po zapálení sa bude vôňa uvoľňovať a rozvonia vám príbytok.