Voňavo a čisto do jari? To zvládnete

Redakcia | 9. apríl 2019
jarné upratovanie, domáci pomocníci, upratovanie na jar, čistá domácnosť, domáci pomocníci na upratovanie, očista po zime, jarná očista domácnosti

S prvými jarnými kvetmi máme vo zvyku prehodnotiť stav svojho tela, podstupujeme očistné kúry, chceme telu pomôcť opäť sa naštartovať po zime. Sviatky jari sú o znovuzrodení, ktoré aj telo po dlhých mesiacoch zimného útlmu prirodzene potrebuje. Rovnako tak potrebuje prebudiť aj naša domácnosť.

Nezáleží na tom, či ste typ, ktorý si potrpí na poriadok, alebo si z prehnanej čistoty ťažkú hlavu nerobíte. Náš domov si žiada trochu pozornosti a starostlivosti. Dobrá energia môže prúdiť len v čistom priestore, ktorý nie je zaťažený zbytočnými vecami a prachom.

Veľké jarné upratovanie je pre mnohých strašiakom, no k čistým myšlienkam a novým začiatkom patrí aj čistota prostredia, v ktorom žijeme. Mať čisto a upratané sú ale dve rozdielne veci. Upratať môžete aj za desať minút – naoko, ale mať doma naozaj čisto, to si vyžaduje trochu viac času.

Jarná očista domu by sa mala dotknúť aj miest, na ktoré pri bežnej údržbe zabúdate. Odtiahnite pohovky, dajte preč koberce, povyberajte všetky riady a dôkladne vyčistite kuchynskú linku. Nezabudnite na vypínače a kľučky na dverách, svietidlá či diaľkové ovládače.

Všetky nepotrebné, poškodené alebo nevyužívané veci vyhoďte alebo darujte. Rovnako sa zbavte vyschnutých neživých rastlín v byte. Kvety a rastliny v črepníku by mali byť zelené a svieže. Na to, aby ste svojej domácnosti dopriali druhý dych, nepotrebujete veľa. Stačí si nájsť čas a presvedčiť samú seba, že to naozaj treba urobiť. Pustite si k upratovaniu hudbu a skúste si pričarovať aj náladu. Jarná očista domácnosti vám tak pôjde oveľa ľahšie.

Po zime je nutné domácnosť:

1. Vyvetrať

Mesiace strávené za plastovými oknami vo vykurovacej sezóne je nutné v prvom rade vymeniť za poriadne vetranie. Vo všetkých miestnostiach otvorte okná dokorán, dĺžka vetrania závisí od vonkajšej teploty. Platí, že čím je vzduch chladnejší, tým kratší čas na vetranie je potrebný. Desať až dvadsať minút by mohlo v jarných mesiacoch stačiť. Nezabudnite pritom pootvárať skrine a odostlať posteľ. Nielen periny, ale aj matrac, na ktorom spíte, potrebuje „dýchať“.

2. Vyprášiť

Ak máte doma koberce, aspoň raz za čas si určite zaslúžia poriadne vyprášiť. Zdá sa vám tento spôsob staromódny? Možno, ale rovnako je aj účinný. Nebudete veriť koľko prachu pôjde z koberca von, napriek tomu, že ho pravidelne vysávate. Najskôr koberce vyklepte zo zadnej strany a až potom z prednej. Pre oživenie farieb ho môžete vyčistiť octovou vodou a nechať uschnúť na vzduchu.

3. Vyčistiť

Citrónom, octom, kuchynskou soľou a jedlou sódou. Títo mušketieri urobia v domácnosti medvediu službu a vy nestrávite deň upratovania v chemických výparoch.