Zakázané športové aktivity pri diastáze. Tomuto sa treba vyhnúť!

Martina Pašková | 4. Nov 2017
Zakázané športové aktivity pri diastáze. Tomuto sa treba vyhnúť!

Ako sme už písali, diastáza je rozostup priamych brušných svalov. Spravidla nebýva sprevádzaná pridruženými zdravotnými ťažkosťami, ide najmä o estetický problém. Ktorým športovým aktivitám je potrebné sa vyhnúť, nám poradila fyzioterapeutka Mgr. Zuzka Pavlechová zo špecializovaného rehabilitačného centra Vitalclinic.

Zakázané športové aktivity

Pochopiť a riadiť sa podľa zásad boja s diastázou znamená aj vyhnúť sa aktivitám, ktoré sú pre vás nevhodné. „Zakázané športové aktivity pri diastáze sú výskokové športy ako basketbal, jumping, beh, a jednostranné rotačné športy ako tenis a golf.

Čítajte: Čo je diastáza priamych brušných svalov a ako vzniká?

Tieto aktivity nie sú vhodné, pretože jedna strana šikmých brušných svalov sa stáva silnejšia ako druhá. Úplnou kontraindikáciou sú klasické brušáky.

Vhodné športové aktivity

Vhodné športy sú napríklad bicykel, korčuľovanie, dynamická chôdza a brušné tance,“ vysvetľuje fyzioterapeutka a dodáva, že v priemere sa za 4 až 6 mesiacov viete diastázy úplne zbaviť.

Bude vás tiež zaujímať: Nie ste si istá, či sa diastáza netýka ja vás? Urobte si domáce samovyšetrenie

„Ak sa však diastáza po tejto dobe neuzavrie, treba ďalej pokračovať v cvičení. Pamätajte, že každý človek je iný. Ale mamičky, ktoré doma poctivo cvičia dosiahnu pevnejšie bruško, menší obvod pásu a pupok sa im posunie do stredu brucha.

Diastáza teda nezmizne za noc, ale bojovať proti nej sa dá – a to teraz, alebo o dva roky, keď bude vaše dieťatko väčšie, alebo v päťdesiatke, či dokonca v sedemdesiatke.“

Čítajte tiež: Bojujete s diastázou? Zverte sa na začiatku odborníkovi