AFTY - zbaviť sa ich je beh na dlhé trate. Čo o nich vieme a čo na ne zaberá?
Trápia vás afty? Predchádza sa im ťažko, nikto nepozná presnú príčinu ich vzniku a zbaviť sa ich je často beh na dlhé trate. Čo však o nich vieme a čo na ne zaberá?
Ak vás trápia afty, patríte medzi štvrtinu populácie, ktorým tieto pľuzgieriky znepríjemňujú život. Patria medzi najčastejšie ochorenia úst, ťažko sa liečia a často sa vracajú.
Čo sú afty?
Biele alebo žltkasté pľuzgieriky sa spolu s červeným zapáleným okolím tvoria ako otvorené rany na jazyku, podnebí, lícach, ba aj v hrdle. Ich výskyt je najčastejší u mladých ľudí, prevažne žien.
U niektorých sa objavujú zhruba do tridsiatky, u niekoho po celý život. Existuje množstvo špekulácií o tom, čo ich spôsobuje. Jednoznačnú odpoveď dodnes nikto nenašiel, no najbližšie k nej sa dostane zrejme váš imunoalergiológ alebo zubný lekár.
Afty - 3 typy
- Malé (priemer do 1 cm) zmiznú zväčša do desiatich dní.
- Väčšie sú bolestivejšie, robia problémy pri jedle, pití či rozprávaní a hoja sa aj niekoľko týždňov. Oba tieto druhy sa vyskytujú hlavne na perách, lícach, ďasnách, alebo mandliach.
- Tretí druh sa nazýva herpetické afty. Vyzerajú ako malé pľuzgiere na podnebí a jazyku. Liečia sa ako herpetické infekcie a jediné z trojice sú nákazlivé.
Už mám herpes, čo teraz? Dôležité, hlavné zásady jeho ošetrenia
Čo pomáha pri prevencii?
Ak ste sa konečne zbavili áft a chcete sa chrániť pred ich návratom, určite nevynechávajte potraviny bohaté na kyselinu listovú (vitamín B9), ktorá sa nachádza napríklad v kapuste, hrášku, šošovici, špenáte či brokolici.
Dostatočný príjem železa (napríklad z tekvicových semienok) a zinku vašu obranyschopnosť taktiež posilní. Probiotiká, a najmä tie, ktoré obsahujú kultúry Lactobacillus acidophilus, budú pri obrane na vašej strane. Nemusíte ich navyše hľadať iba v lekárni. Obsahujú ich niektoré jogurty, alebo kefírové a acidofilné mlieka. Určite si túto informáciu vyhľadajte na obale.
PROBIOTIKÁ sú pre imunitu dôležité