Bolestivé afty. Konečne ste sa ich zbavili? Chráňte sa pred ich návratom!

Barbora Kašická | 3. Jan 2018
Bolestivé afty. Konečne ste sa ich zbavili? Chráňte sa pred ich návratom!

Náležitú pozornosť je potrebné venovať ústnej hygiene. Niektorí ani len netušia, ako veľmi im môže uškodiť nevhodná zubná pasta. Konkrétne je to penivá zložka SLS (laurylsulfát sodný), obsiahnutá v drvivej väčšine zubných pást na trhu. A čo ďalej?

Len preto, aby pasta dobre penila, spôsobuje u ľudí náchylných na tvorbu áft ich vznik. Dbajte preto, aby sa táto látka v tej vašej nenachádzala. Ústnu hygienu je vhodné doplniť správnou ústnou vodou. Najlepšie takou, ktorá neobsahuje príliš veľa alkoholu, ktorý ústnu dutinu zbytočne dráždi.

Niektorí odborníci tvrdia, že afty môžu vznikať v dôsledku nedostatku vitamínov, najmä vitamínov skupiny B a C. Strava by preto mala byť na tieto vitamíny bohatá. Skúste do svojho denného menu zaradiť viac strukovín, rýb a celozrnných výrobkov.

Okrem iného pomôžete aj svojej postave. Aj v tomto prípade platí, že iba zdravé a nutrične hodnotné potraviny obsahujú požadované množstvo vitamínov. Prípadne ich môžete doplniť vo forme výživových doplnkov z lekární.

Bolestivé afty. Konečne ste sa ich zbavili? Chráňte sa pred ich návratom!

Afty môžu vznikať aj kvôli hryzeniu do pier, líc, alebo jazyka. Ranky sa zapália a nasleduje vznik áft. V takýchto prípadoch je prevencia jednoduchá – odvyknúť si od zlozvykov. Sami si ich môžete spôsobiť aj príliš drsnou kefkou. Skúste používať soft (mäkké) alebo supersoft (veľmi mäkké) zubné kefky, ktorými vaše zuby dôkladne vyčistíte a zároveň neublížite ostatným častiam úst.

Je možné, že keď prežívate stresové obdobie, málo spíte, prekonávate chorobu alebo prechádzate hormonálnymi zmenami, objavujú sa nevítaní hostia – afty. V takýchto situáciách je telo slabšie, unavenejšie a nedokáže sa brániť tak ako v plnej sile. Práve preto je dôležité nezanedbávať relax, oddych a spánok. Možno aj vďaka tomu predídete neželaným problémom.

U niektorých ľudí môžu afty spôsobovať dokonca potraviny. Napríklad také čipsy škodia nielen pleti a postave, ale dokonca aj ústnej dutine. Kvôli ostrým hranám a vysokému obsahu soli ju dráždia.

Do zoznamu nevhodných potravín sa dostávajú aj žuvačky, horčica, ocot, čokoláda alebo kyslé citrusové plody. Vplyv na vznik pľuzgierikov je však veľmi individuálny. Treba sa zamyslieť, ako často a v akom množstve uvedené potraviny konzumujete. Možno ste to práve vy, komu spôsobia viac problémov než úžitku.

Potraviny sú veľmi individuálnym „spúšťačom” tvorby áft, no neumyté ovocie a zelenina sú takmer zárukou ich vzniku. Mnohé postreky a chemické látky, ktoré sa používajú najmä pri pestovaní ovocia a zeleniny, ktorú nakupujete, sú agresívne a môžu spôsobiť veľmi bolestivé a mnohopočetné afty. Nezabúdajte si ich preto dôkladne umývať, prípadne odstrániť šupku. Mnohým to ušetrí bolestné týždne.