Brzdia degeneráciu, zlepšujú sex! O čom bude reč?

Jana Trundová | 7. jún 2017
Brzdia degeneráciu, zlepšujú sex! O čom bude reč?

Silné srdce, pevné cievy a ochrana pred kolapsom obehového systému, dobré spaľovanie tukov aj rast novej svalovej hmoty, nižšia únavnosť, lepší sex a plodnosť, to je v moci karnitínu, arginínu aj glutamínu.

Aby tieto aminokyseliny mali skutočne pozitívny efekt na zdravie, preberte ich užívanie s praktickým alebo ošetrujúcim lekárom a nechajte ho správne určiť dávkovanie. V niektorých situáciách môže odporučiť vyššiu dávku, než je všeobecne udávané, rovnako, ako by mal vedieť zvoliť optimálnu kombináciu s ďalšími účinnými látkami.

L-Karnitín

L-Karnitín sa prirodzene tvorí v organizme a jeho úlohou je získať z mastných kyselín maximum energie pre všetky bunky s výnimkou červených krviniek. Podmienkou je dostatok hemového železa zo živočíšnych zdrojov (mäso), vyššie dávky vitamínov C, B3 (niacínu) B6 (pyridoxínu).

Najväčšiu prácu odvádza vo svaloch vrátane srdcového, a tiež v tukoch. Nie nadarmo je táto látka všeobecne známa ako spaľovač tukov a s obľubou využívaná v prípravkoch na chudnutie a v kozmetike. Lenže, to podstatné, čo dokáže, je pomôcť k lepšej kondícii a k spomaleniu procesu starnutia. Spomaľuje proces ubúdania svalovej hmoty, takže ak budete fyzicky aktívny aj vo vyššom veku, svaly budú ľahšie regererovať a pohyb bude bezpečnejší. To nie je zanedbateľný efekt.

Navyše, priaznivo pôsobí na cievy, zvlášť keď už sa ťažkosti s nimi prejavujú v zlom prekrvení dolných končatín a v bolesti pri chôdzi. Ukazuje sa ako účinný pomocník pri liečbe zlyhania obličiek diabetu v prípade chorých, ktorí nie sú zatiaľ závislí na podávaní inzulínu. Znižuje hladinu krvného cukru aj lipidov, chráni srdce.

Pomôže mobilizovať energiu, keď ju ťažko zbierate, aby ste zvládli po všetkých stránkach náročnú úlohu, akciu. L-Karnitín tiež zlepšuje mozgové funkcie. Hlavne pozornosť – bonus pre unavených alebo vekom oslabenejších vodičov, zaháňa únavu a následky nadmerného stresu, posilňuje pamäťové funkcie, a dokonca posúva vyladenie psychického rozpoloženia od skepsy a zlej nálady k optimizmu, zlepšuje prežívanie radosti.

Ako prevencia sa udáva ako vhodná denná dávka 300 až 500 mg, lekári a vyškolení tréneri ju pri veľkej fyzickej záťaži alebo zdravotných ťažkostiach často zvyšujú na 1 až 2 g denne. Spoločne s ďalšími vybranými látkami pomáha pri liečbe neplodnosti, napríklad tým, že zrýchľuje mobilitu spermií.

TIP: Efektívnou formou L-karnitínu je jeho derivát známy ako acetyl-L-karnitín, ktorý mimoriadne dobre pôsobí vo svaloch a v nervovom systéme. Bráni degenerácii nervových buniek a zlepšuje regenerečné schopnosti mozgu. Ocenia to najmä tí, ktorí sú vystavení dlhodobému stresu a tiež tí, ktorí sa snažia znížiť hmotnosť za pomoci pohybu, lepšie budú spaľovať tuky.

Čítajte tiež: Aminokyseliny. Svalom, srdcu a mozgu na pomoc!

Arginín

Vyskytuje sa v bielkovinách, a to až v polovici všetkých, ktoré sa v organizme nachádzajú. Prirodzenou formou sa do organizmu dostáva pomocou stravy. Vyskytuje sa hlavne v potravinách živočíšneho pôvodu, ako je mäso a mliečne výrobky, z rastlinných zdrojov stoja za pozornosť hlavne slnečnicové a sezamové semienka, ryža, pohánka.

Arginín pomáha spaľovať tuky, najmä, ak je skombinovaný s karnitínom. Regenerovať telo po fyzickom výkone, ako napríklad po invazívnych lekárskych zákrokoch. Znižuje únavu. Je zdrojom oxidu dusíka fungujúceho ako neurotransfer, ktorý ovplyvňuje prietok krvi a krvný tlak.

Opäť v súčinnosti s karnitínom pomáha obmedziť sklerotizáciu ciev tým, že zníži hladinu „zlého“, LDL cholesterolu. Tiež sa podieľa na tvorbe rastového hormónu a jeho vyplavení do krvného obehu, a dokonca na tvorbe DNA, kyseliny desoxyribonukleovej, ktorá je nositeľkou dedičnosti.

Športovcom napomáha zvyšovať tvorbu svalovej hmoty. Arginín patrí medzi aminokyseliny využívané pri liečbe sexuálnej dysfunkcie, pretože zlepšuje prekrvenie genitálií najmä u mužov, a tiež pri liečbe neplodnosti spôsobenej nedostatočnou pohyblivosťou spermií, prípadne ich obmedzenou tvorbou či schopnosťou dozrieť. Pri týchto ťažkostiach sú často jeho spojencami vitamín E a zinok.

Vedeli ste, že... ...arginín je považovaný za látku semiesenciálnu, čo znamená, že je nevyhnutná pri riešení radu zdravotných problémov? Tvorí sa len v organizme dospelých ľudí!

Glutamín

Najkvalitnejším prírodným zdrojom glutamínu sú bielkoviny rastlinného pôvodu, ako je pšenica a sója, zo živočíšnych bielkovín potom srvátka a syry. Táto aminokyselina, hoci nepatrí medzi nevyhnutné, čiže esenciálne, má veľký význam pre organizmus. A to nielen pre svoju známu úlohu pri tvorbe novej svalovej hmoty.

Posilňuje obranyschopnosť, pomáha regenerácii žalúdočnej sliznice poškodenej napríklad vredovou chorobou, podporuje tvorbu antioxidantov vytváraných pečeňou. Ak glutamín spojíte s koenzýmom Q10, a najlepšie ešte s karnitínom, chránite obehový systém pred kolapsom a navyše máte poruke jeden z obľúbených anti-aging koktailov.

Ďalším veľmi vhodným spoločníkom sú vetvené aminokyseliny BCAA (leucín, izoleucín, valín), ktorými môžete pomôcť preťaženému nervovému či imunitnému systému, obličkám, ale tiež podporiť prevenciu nádorových ochorení, pretože chráni bunky pred zhubným bujnením. Zároveň bunky chráni pred nedostatkom vody.

Glutamín je zdrojom GABA (kyseliny gama-amino-maslovej), vynikajúceho relaxantu, vďaka ktorému sa nielen uvoľníte, ale môžete si lepšie užiť sex. Účinne napomáha pri hypoxii, čiže stave, keď sa nám nedostáva kyslík, či už je to presilením pri športe, napríklad pri behu alebo horolezeckých výstupoch do vysokých nadmorských výšok. Z oblastí „všedného dňa" je vhodné vymenovať nepríjemné pálenie záhy a spomaľovanie metabolizmu. S glutamínom záha tak často nepáli a človek má menšiu chuť na sladké a na alkohol.

TIP: Glutamín utlmuje psychiku, čo je potrebné vziať do úvahy, ak nás čaká značný psychický výkon. Ak ide napríklad o rozvod alebo inú bolestivú skúsenosť, môže pomôcť, v zamestnaní však môže pôsobiť kontraproduktívne. Ešte silnejší tlmivý účinok než samotný glutamín má jeho kombinácia s tyrosínom!

Mohlo by vás zaujímať: Mäta - len málo rastlín má také bohaté využitie.