Chlór v pitnej vode – je bezpečný? Čo vám odborníci nepovedia...

Martin Chudý, spracovala: Dagmar Baluchová | 10. november 2017
Chlór v pitnej vode – je bezpečný? Čo vám odborníci nepovedia...

Odvšadiaľ počúvame, že voda z vodovodu je bezpečná a na pitie vhodná. Ale – aký vplyv má chlór, nachádzajúci sa v tejto vode, na ľudský organizmus? Aj touto témou sa zaoberá Martin Chudý, konzultant pre optimálne zdravie a výživu (www.martinchudy.sk).

Zdravotné zabezpečenie pitnej vody sa vykonáva dezinfekciou. Pri dezinfekcii sa odstraňujú choroboplodné zárodky v surovej a upravenej vode predtým, ako sa dostanú do rozvodnej siete. Dezinfekcia je posledným stupňom úpravy vody.

Najčastejšou formou dezinfekcie na Slovensku je chlórovanie, ktoré sa uskutočňuje buď chlórom v jeho elementárnej forme (plyn), alebo jeho zlúčeninami (chlórnan sodný, chlórnan vápenatý, chlórdioxid). Okrem chemických metód sa používa aj fyzikálna dezinfekcia – najčastejšie je to UV žiarenie.

Podľa tvrdení odborníkov je chlórovanie vody bezpečné a jeho limity použitia sú absolútne v poriadku. Avšak, posledné rozbory pitnej vody na Slovensku ukázali nedostatky v dezinfekcii vody až v 25,4 % z celkového počtu laboratórnych analýz ukazovateľa voľný chlór.

Voľný chlór má limit 0,3 mg/l, čo sa vzťahuje na obsah voľného chlóru po úprave vody. Ak sa voda dezinfikuje chlórom, musí byť minimálna hodnota v distribučnej sieti 0,05 mg/l.

Mohlo by vás zaujímať: Kokosová voda. Najzdravší nápoj planéty?

 

Čo vám odborníci nepovedia...

V skoro každej pitnej vode, do ktorej sa pridáva chlór, sa zároveň nachádzajú dezinfekčné vedľajšie produkty (DBPs), ktoré sú 100-krát toxickejšie ako samotný chlór. Chlór sa, okrem dezinfekcie či už pitnej vody alebo bazénov, používa aj na výrobu bieliacej lepenky alebo ako chemikália pri výrobe plastov a pesticídov.

Na Slovensku bolo v roku 2013 zásobovaných pitnou vodou z verejných vodovodov 87,4 % obyvateľov. V skutočnosti je chlór sám osebe pomerne neškodný a v tele sa rozkladá na chlorid, ktorý sa podobá na chloridové ióny v soli.

Problém je, že chlór reaguje s organickým materiálom, ktorý je už rozpustený vo vode, a preto sa vo vode tvoria omnoho viac toxické DBPs.

Čítajte tiež: Balená voda? Vždy v strehu!