Fytoestrogény ako náhrada estrogénu: 10 potravín na zvýšenie hladiny estrogénu
Fytoestrogény sú látky pochádzajúce z rastlinnej ríše, ktorých štruktúra je podobná estrogénom v ľudskom tele. Pojem fytoestrogén pochádza z gréckeho slova phyto (rastlina) a estrogen (hormón).
Fytoestrogény sa viažu na estrogénne receptory v tele. Medzi fytoestrogény patria izoflavóny, lignany, kumestany a stilbeny, pričom najznámejšou a najvýznamnejšou skupinou sú práve izoflavóny. Izoflavóny sú štrukturálne podobné ženskému pohlavnému hormónu estrogénu. Nachádzajú sa najmä v strukovinách, predovšetkým v sóji.
Vedeli ste, že fytoestrogény sa nachádzajú v potravinách rastlinného, ako aj živočíšneho pôvodu, kam sa dostali prostredníctvom pastvín, resp. krmiva zvierat?
V Ázii a Latinskej Amerike sa prejavy klimaktéria objavujú menej. Bolo zistené, že je to spôsobené i skladbou stravy, ktorá je bohatá práve na izoflavonoidy. V bežnej strave európskych žien sa však fytoestrogény vyskytujú iba v malom množstve.
Využite menštruačný cyklus vo svoj prospech: Prečo je ŽENA cyklická?
10 potravín, ktoré pomáhajú zvýšiť hladinu estrogénu
1. Sója
Sójové bôby a produkty z nich sú doslova zásobárňou fytoestrogénov. Potraviny ako tofu, miso, tempeh, sójové mlieko, sójový jogurt by nemali chýbať v jedálničku žien v období menopauzy. V sóji sa nachádza najznámejšia skupina fytoestrogénov - izoflavóny. Najviac fytoestrogénov sa nachádza v sójovom jogurte, na 100 g až 8286 μg. Na druhej strane, v sójovom oleji a v sójovej omáčke sa izoflavóny nenachádzajú.
2. Sezam
Sezamové semienka obsahujú vysokú dávku fytoestrogénov. Hoci sme ich v minulosti používali väčšinou len sa posypanie slaného pečiva, odporúčame ho zaradiť do bežnej stravy. Sezam pomáha metabolizovať estrogén v organizme a stojí za to ho zaradiť do jedálnička.
3. Ľanové semienka
Fytoestrogény v ľanových semienkach sa nazývajú lignany. Sú prospešné pri metabolizme estrogénu.
4. Ďatelina červená lúčna
Ďatelina červená bola v Európe pestovaná už v približne 3. storočí. Na konci 1. svetovej vojny bola ďatelina považovaná za náhradu zeleniny, vzhľadom na nedostatok potravy v Nemecku. Už v tomto období začali prebiehať toxikologické štúdie ďateliny. Zistilo sa, že ďatelina červená má estrogénnu aktivitu. Už v 50. rokoch minulého storočia boli izoflavóny z červenej ďateliny označené ako aktivátory estrogénu. Táto rastlina má priaznivý vplyv na hormonálnu rovnováhu u žien. Často je základnou súčasťou prípravkov určených pre ženy v období menopauzy.
5. Alchemilka žltozelená
Alchemilka tlmí návaly tepla, nočné potenie, vyrovnáva hladiny hormónov a regeneruje ženské pohlavné orgány. Pôsobí proti výtokom a mykózam.
6. Kotvičník zemný
Kotvičník je bylinka, ktorá pomáha riešiť menštruačné problémy a problémy v menopauze. Vyrovnáva hormonálnu nerovnováhu a zvyšuje hladinu estrogénu. Zároveň pôsobí proti nespavosti, podráždenosti, depresii, napätiu a zrýchľuje metabolizmus.
7. Karfiol, kel, kapusta
Sú skvelým zdrojom fytoestrogénov. Rovnako účinne pôsobí aj brokolica.
Brokolicová pizza bez múky
8. Sušené ovocie
9. Bobuľovité ovocie
10. Cesnak
Červená ďatelina a sója patria k najbohatším zdrojom rastlinných estrogénov.