Endometrióza: závažné ochorenie spôsobujúce neplodnosť. Prečo vôbec vzniká?

Redakcia | 26. jún 2019
Endometrióza: závažné ochorenie spôsobujúce neplodnosť. Prečo vôbec vzniká?

Čoraz viac žien si u gynekológa vypočuje túto diagnózu. Podvedome už tušili, že „niečo“ v poriadku nebude. Bolesť pri menštruácii, bolesť pri sexe... Čo teraz, dá sa liečiť? A deti – ako ovplyvní plodnosť ženy?

Endometrióza spôsobujúce neplodnosť

Až približne každá 10. žena v plodnom veku trpí touto diagnózou, hoci o tom nemusí spočiatku vedieť. Čo je horšie, asi u 30 % žien, ktoré chcú mať dieťa, je práve endometrióza príčinou ich neplodnosti. Čísla sú alarmujúce, preto nemožno toto ochorenie bagatelizovať.

Endometrióza je choroba, pri ktorej sa čiastočky endometria (teda sliznice maternice) začnú nachádzať aj mimo maternicovej dutiny. Objavia sa napr. vo vaječníkoch, vajcovodoch, môžu sa dokonca uchytiť na močovom mechúre, rekte, dokonca aj v iných orgánoch, napr. v pľúcach.

Spermie, vajíčka – darujete?
Prečítajte si tiež:

Spermie, vajíčka – darujete?

Čo sa deje v maternici?

Sliznica maternice podlieha počas menštruačného cyklu hormonálnym zmenám. Dochádza k rastu sliznice, ktorá tak môže prijať oplodnené vajíčko. Ak po ovulácii nedôjde k oplodneniu, sliznica sa odlúči menštruačným krvácaním. Zároveň začne vznikať v maternici nová sliznica.

Avšak, ak sa zo sliznice uvoľnia čiastočky a uchytia sa inde v organizme, prekonávajú tie isté hormonálne zmeny ako maternica. Teda, veľmi jednoducho povedané, ak má žena ložisko endometriózy napr. v močovom mechúre a v pobrušnici, tieto ložiská reagujú na rovnaký cyklus ako maternica, t. j. narastá v nich sliznica, rozpadá sa, nastáva krvácanie (ktoré sa nemá kde vylúčiť), preto nastáva zápalová reakcia, ktorá pri dlhodobom pôsobení môže viesť k poškodeniu okolitých tkanív. A to sa u ženy v reprodukčnom veku opakuje mesiac čo mesiac.

Prečo vôbec vzniká?

To medicína s úplnou istotou popísať nevie. Isté však je, že sa často objavuje v rodinných líniách (napr. u matky a dcéry) a u žien, ktoré majú problém s hormonálnou rovnováhou. Odborníci však poukazujú aj na imunologický problém.

Imunitný systém u žien s endometriózou akoby nereagoval na zápalový proces, ktorý sa výskytom ložísk endometria spúšťal, a tým umožňoval ich zahniezdenie a premenu. Vo veľmi výnimočných prípadoch sa môže endometrióza objaviť aj po zásahoch do organizmu, napr. po brušnej operácii, cisárskom reze ap.

Príznaky

Sú veľmi variabilné, preto môže mať jedna žena viacero symptómov a druhá takmer žiadne. Ich rozsah závisí aj od toho, do akej miery sa ochorenie rozšírilo, t. j. aké veľké sú ložiská a kde sa nachádzajú. Častá je:

  • bolesť v panve, ktorá sa počas menštruácie zhoršuje
  • bolesť pri pohlavnom styku
  • bolesť pri močení (ak sa čiastočky endometria rozšírili na močový mechúr, prítomná môže byť aj krv v moči)
  • zvýšené menštruačné krvácanie 
Ženské príčiny neplodnosti
Prečítajte si tiež:

Ženské príčiny neplodnosti