Hemoroidy - ako si vieme pomôcť domácou liečbou ?
Hemoroidy patria medzi veľmi nepríjemné ochorenie, o ktorom často mlčíme. Typické sú pre ženy v období tehotenstva, ľudí s nadváhou, pri nedostatočnom pitnom režime, no svoju rolu zohráva i dedičnosť.
Daň za sedavé zamestnanie
Za hlavného vinníka vzniku hemoroidov sa označuje sedavé zamestnanie. Nie je to však jediná príčina. Negatívny vplyv má aj málo pohybu, nevhodné zloženie stravy, málo vlákniny v strave a s tým súvisiace spomalené trávenie. Nepravidelná stolica môže mať za následok hromadenie krvi v žilách v panve a zväčšenie žíl konečníka. Tu niekde je počiatok vzniku hemoroidov.
Varovné signály – príznaky hemoroidov
- Bolesť konečníka
- Krvácanie z konečníka pri stolici
- Svrbenie v oblasti análneho otvoru
- Ťažkosti s vyprázdňovaním
Vonkajšie či vnútorné hemoroidy?
Nachádzate krv na toaletnom papieri? V tom prípade je pravdepodobné, že trpíte vnútornými hemoroidmi, ktoré sú zvonka neviditeľné. Spôsobujú jemné aj intenzívnejšie krvácanie jasnočervenej farby. Vytvárajú sa hlbšie v análnom otvore a v ranom štádiu nebolia. Vonkajšie hemoroidy vyzerajú ako malé červené uzlíky na povrchu konečníka a sú hmatateľné. Väčšinou nekrvácajú a nie sú bolestivé. Spôsobujú však nepríjemný pocit, svrbenie a nepohodlie v tejto intímnej oblasti. Neraz si neviete nájsť úľavovú polohu pri sedení. V tomto prípade sú vhodnou voľbou vankúše a „sedáky“ určené na tento účel.
Funguje pri hemoroidoch samoliečba?
Samoliečba dokáže výrazne zmierniť akútne prejavy ochorenia. Pri ľahkých formách hemoroidov často dokáže vyriešiť tento zdravotný problém celková zmena životného štýlu. Pri pretrvávajúcich alebo opakujúcich sa problémoch odporúčame proktologické vyšetrenie.
Prvou voľbou liečby hemoroidov je zmena životného štýlu:
- POHYB: vhodné sú najmä cviky na posilnenie panvového dna.
- UDRŽANIE SI OPTIMÁLNEJ HMOTNOSTI: dajte si pozor na sklon k nadváhe a ak vám hmotnosť začína stúpať, stav ihneď riešte.
- VHODNÁ STRAVA: dostatok vlákniny, minimum alkoholu, kofeínu a potravín, ktoré nafukujú.
- PITNÝ REŽIM: dostatok tekutín zmäkčuje stolicu.
- TEPLÉ KÚPELE: sedacie kúpele s prísadami bylín dokážu zlepšiť prietok krvi a uľaviť pri bolesti.
- PRAVIDELNÉ VYPRÁZDŇOVANIE: nezadržujte stolicu ani v prípade, ak sa obávate bolestivých následkov. Vyhnete sa tak zdramatizovaniu situácie a postupne získate zdravý návyk.
- HYGIENA: dodržiavanie dôkladnej hygieny po stolici je alfou aj omegou. Ak máte možnosť, vždy sa osprchujte alebo použite bidet.
- RÝCHLA TOALETA: na toalete sa zbytočne nezdržujte, nepestujte zlozvyk čítania novín alebo kníh.
Pozor! Pri akomkoľvek krvácaní z konečníka je vhodné svoj stav prekonzultovať s lekárom. Okrem hemoroidov môžu byť prejavom krvácania aj oveľa vážnejšie diagnózy. Prítomnosť krvi v stolici môže poukazovať na polypy, vredy, zápaly čriev, ale aj na rakovinu hrubého čreva.