Kupovať BIO – má to zmysel?

Martin Chudý; SPRACOVALA: Dagmar Baluchová | 13. Nov 2017
Kupovať BIO – má to zmysel?

BIO výrobky by mali byť najlepšia ochrana pred nebezpečnými pesticídmi. V BIO potravinách sa nemôžu nachádzať nebezpečné chemikálie a minimálne 95 % všetkých zložiek musí pochádzať z ekologického poľnohospodárstva.

Aj keď nie vždy sa tieto zákony dodržia, kontroly BIO potravín jednoznačne dokazujú, že v drvivej väčšine prípadov neobsahujú BIO potraviny žiadne zvyšky pesticídov.

Má zmysel kupovať BIO?

Prospešnosť týchto potravín preukázala aj doteraz najväčšia štúdia o BIO potravinách, ktorá trvala 4 roky a bola sponzorovaná Európskou úniou. Projekt nazvaný Quality Low Input Food (QLIF) napríklad objavil, že:

  • BIO ovocie a zelenina obsahuje až o 40 % viac antioxidantov.
  • BIO potraviny majú vyššiu hladinu minerálov ako železo a zinok.
  • BIO mlieko obsahuje až o 90 % viac antioxidantov. 

Napriek tomu, že BIO potraviny vás výrazne ochránia pred pesticídmi, neznamená to, že sú všetky aj zdravé. Napríklad jediné skutočné a prospešné mlieko je surové mlieko. Žiadne iné mlieko nie je veľmi vhodné, hoci je aj v BIO kvalite.

Podobne to platí pre ovocné a zeleninové šťavy, ktoré pokiaľ nie sú čerstvé, nemajú veľa výživných látok a zároveň obsahujú nadmerné množstvo cukrov. Nehovoriac už o rôznych čipsoch, krekroch, sušienkach a iných vysoko sacharidových potravinách.

Tie môžu byť v BIO kvalite, ale aj tak nikdy nebudú prospešné pre ľudské telo. Taktiež to platí pre mnohé organické potraviny pochádzajúce z ďalekých krajín, ktoré kvôli preprave strácajú svoju výživovú hodnotu.

Vidieť to môžete na zosušenom BIO ovocí a zelenine v hypermarketoch. BIO potraviny z krajín tretieho sveta zasa môžu obsahovať zakázané pesticídy (ryža z Pakistanu).

Preto nie je ani tak dôležitý nápis BIO na obale výrobku, ale dôležitejší je jeho pôvod a druh konkrétnej potraviny. Najlepšie urobíte, ak budete nakupovať potraviny od overených miestnych farmárov, ktorí taktiež nepoužívajú pesticídy a ich potraviny sú čerstvé, lokálne a plné živín.