Pre rýchle povzbudenie mozgovej činnosti. Táto trojka stojí za pozornosť!

Pre rýchle povzbudenie mozgovej činnosti. Táto trojka stojí za pozornosť!
1.7.2017 v kategórii Zdravie, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Kedy poslúžia chytré drogy? Rýchle povzbudenie mozgovej činnosti pred výkonom, dlhšie udržanie pozornosti alebo zlepšenie krátkodobej pamäti... Táto trojka vás v tom podporí.

STOJÍ ZA POZORNOSŤ

Lecitín

Fosfolipid nám dobre známy, pritom v posledných rokoch odsunutý do pozadia. Prirodzene sa nachádza v potravinách rastlinného aj živočíšneho pôvodu, potravinársky priemysel ho využíva ako emulgátor, napríklad pri výrobe čokolády.

Je základom pre tvorbu významného neurotransmitéru, čiže prenášača nervových vzruchov acetylcholínu. Podstatné je, že už 5 miligramov lecitínu denne, prijímaného počas dlhšieho časového úseku, má preukázateľné pozitívne účinky na mozgovú činnosť, odbornou literatúrou sú najčastejšie spomínané kognitívne a pamäťové funkcie.

Lecitín navyše patrí medzi látky schopné obmedzovať úzkostné stavy (samozrejme, ak nie sú diagnózou vyžadujúcu psychiatrickú intervenciu), a tým významne vylepšovať efektivitu výkonu, druhotne potom sebavedomie.

Tip: 5 mg denne je minimum, uvažujte pokojne o 10 až 15 mg, len dávkovanie prekračujúce slovenské normy konzultujte s lekárom.

DMAE

Tiež ste o ňom počuli hlavne v súvislosti s anti-aging medicínou alebo športovcami, ale nedokázali ste si pod skratkou predstaviť nič konkrétne, skôr vám znela podozrivo? Po prvé, nejde o nič pre organizmus cudzie, DMAE máme bežne v tele, len by sa nám ho v niektorých situáciách hodilo viac.

DIMETYLAMÍN-etanol je ďalší z dôležitých neurotransmitérov. Stimuluje pamäť, zvyšuje koncentráciu, postreh, čiže vnímanie rôznych podnetov a ich bleskové správne vyhodnotenie, pomáha koordinácii a zmierňuje únavu, takže s ním vydržíme vysokú psychickú záťaž dlhšie než bez neho. Najskôr ho ocenia tí, ktorí sa kvôli stresu niekedy „nemôžu ani nadýchnuť“, pretože podporuje okysličovanie organizmu.

Tip: DMAE patrí medzi podporné látky ordinované napríklad pri hyperaktivite alebo špecifických poruchách učenia ako je dyslexia a dysgrafia. A tie, ako vieme, nemiznú s vekom.

Čítajte tiež: Adaptogény, pomôžu vám zvládať stres a zvýšiť výkonnosť

GABA

Relaxant, ktorý nám pomáha udržiavať rovnováhu medzi vzrušivosťou a útlmom – laicky povedané. Kyselina gama-amino-maslová navyše posilňuje pôžitok zo sexu a prispieva k pocitu uvoľňujúcej eufórie. Je preto zaujímavá pre tých, ktorí chcú alebo skôr musia stíhať veľa vecí naraz a nedokážu sa uvoľniť, nieto precítiť šťastie a nadšenie.

Pretože GABA dokáže znížiť nadmernú vzrušivosť motorického centra, patrí medzi látky vhodné pre seniorov alebo tých, ktorí trpia hyperaktivitou. Krátkodobo môže poslúžiť v situáciách, keď sa „klepeme ako osiky“, tým, že mozgovú činnosť udrží v normálnom chode.

V druhom rade pomáha GABA zvyšovať prah bolesti, čo pomáha pri intenzívnej športovej aktivite a bolestivej menštruácii. A nie je treba si pravidelne ničiť pečeň silnými medikamentmi vyrábanými presne pre tieto účely.

Kedy poslúžia chytré drogy

  • rýchle povzbudenie mozgovej činnosti pred výkonom
  • dlhšie udržanie pozornosti
  • zlepšenie krátkodobej pamäti
  • vylepšenie nálady a malomyseľnosti
  • spomalenie starnutia mozgu