Vianočné hodovanie je za nami. Ako sa má váš žlčník?

Dagmar Baluchová | 27. Dec 2018
Vianočné hodovanie je za nami. Ako sa má váš žlčník?

Ako vyzerali vaše Vianoce? Napríklad takto? „Veď sú Vianoce, daj si...“ počuli ste z každej strany a neodolali. Kúsok toho i onoho, pohárik „na zdravie“. Keď sa ozve žlčník, je po dobrej nálade. Ako sa oň starať a čo robiť, keď je nevyhnutná liečba či operácia?

A keď v noci zrazu nemôžete spať, zistíte, že to nie je zo slávnostnej atmosféry...

Ako sa má váš žlčník?

Žlčník má tvar hrušky a ak by ste si ho chceli nahmatať, nájdete ho uložený hneď pod rebrami a pod pečeňou, v pravej časti brucha. Jeho úloha je jasná – skladovať a zahusťovať žlč, ktorá doň priteká cez žlčovody z pečene. Keď nadnesene povieme „kypí vo mne žlč“, ani len netušíme, čo by sa stalo, ak by to bola pravda...

Ako žlčník funguje?

Žlč je hustá žltohnedá tekutina, ktorá napomáha tráveniu tukov. Pozostáva z rôznych látok, napr. žlčových kyselín, farbív, solí, cholesterolu, minerálov, ale i anorganických solí.

Žlč napomáha tráveniu, ale tiež odstraňuje z tela zbytočný cholesterol a ďalšie látky. Okrem toho sa žlčník podieľa aj na vstrebávaní vitamínov rozpustných v tukoch (napr. vitamíny A, E, D a K).

Žlčník vypudzuje žlč prostredníctvom hormónov do dvanástorníka. Ak však žlčník „zlenivie“, alebo sa inak naruší jeho činnosť, problém je na svete. Môže dochádzať k spomalenému vyprázdňovaniu zásob žlče, prípadne sa žlčník vyprázdni iba neúplne, čo spôsobuje zahustenie žlče, následne jej sťažené odtekanie a v niektorých prípadoch dokonca aj tvorbu žlčových kameňov.

Vianočné hodovanie je za nami. Tu ma bolí, tu ma pichá...

Choroby žlčníka sú variabilné, medzi najčastejšie patria zápal žlčníka (cholecystitída), žlčníkové kamene a piesok (odb. cholecystolitiáza) a karcinóm žlčníka. Priblížme si prvé dve.

Zápal žlčníka sa spája so žlčovými kameňmi, ale môže byť spôsobený aj liekmi, mikroorganizmami atď. Jeho zákernosťou je, že môže viesť k náhlej brušnej príhode.

  • Chronický zápal žlčníka sa objavuje len občas, často je to na jar a na jeseň. Prejavuje sa nevoľnosťou, poruchou trávenia, diskomfortom. 
  • Akútny zápal žlčníka sa prejavuje neustupujúcou bolesťou, ktorá sa pri pohybe zhoršuje, a horúčkou. Takýto stav môže trvať niekoľko hodín až dní.