Vyšetrenie krvi v tehotenstve. Čo všetko sa zisťuje?

Gabriela Bachárová | 1. Mar 2017
Vyšetrenie krvi v tehotenstve. Čo všetko sa zisťuje?

S vyšetrením krvi sa tehotná žena stretne nielen na samotnom začiatku tehotenstva, ale aj v ďalších fázach.

Vyšetrenie krvi je veľmi dôležité aj v tehotenstve.

V prvom rade slúži na potvrdenie samotnej gravidity, keď sa zisťuje hodnota takzvaného tehotenského hormónu hCG, teda ľudského choriogonandotropínu, ktorý sa tvorí v placente. Jeho hladina už čoskoro po počatí prudko stúpa, potom sa už ustaľuje na približne rovnakej hodnote.

Po pôrode prudko klesá. Z hodnoty tohto hormónu je možné zistiť aj to, ako tehotenstvo prosperuje. Ak namerané údaje stagnujú alebo dokonca klesajú, je to signál, že dieťa sa v maternici prestalo vyvíjať. S odberom krvi sa tehotná žena stretne nielen na samotnom začiatku tehotenstva, ale aj v ďalších fázach.

Čítajte tiež: CRP vyšetrenie znižuje spotrebu antibiotík

v 10. až 11. týždni môže podstúpiť krvný test kombinovaný s ultrazvukovým vyšetrením plodu. Cieľom týchto vyšetrení je zistiť riziko niektorých vrodených genetických porúch, hlavne Downovho syndrómu.

Z krvi sa zisťuje hladina niektorých hormónov a ich vzájomný pomer určí riziko choroby. Podozrenie potom musí ešte definitívne vyvrátiť alebo potvrdiť invazívny zákrok, najčastejšie je to amniocentéza odber plodovej vody.

Okolo 16. týždňa sa potom vykonáva takzvaný tripple test. Ten sa tiež zameriava na určovanie pravdepodobnosti genetických chýb, ale nie je taký spoľahlivý ako test na začiatku tehotenstva.

Predpokladá sa, že už v blízkej budúcnosti nebudú k presnej diagnostike vrodených genetických chýb potrebné invazívne vyšetrenia, ale jasnú odpoveď dá jednoduché vyšetrenie krvi matky. Pre ženu i dieťa to bude oveľa bezpečnejšie, pretože odber plodovej vody má aj isté riziko potratu alebo poškodenia plodu.

Orálny glukózový test je vyšetrenie, ktorý sa vykonáva okolo 25. týždňa tehotenstva a slúži na zistenie alebo vylúčenie takzvanej tehotenskej cukrovky. Najskôr sa odoberie krv a z nej sa zistí hladina cukru (glukózy). Potom žena vypije sladký roztok a po dvoch hodinách sa znova odoberie krv. Ak dosiahne glukóza určité zvýšené hodnoty, jedná sa o tehotenskú cukrovku a žena musí predovšetkým dodržiavať dôslednú diétu.

Novorodenecký skríning zisťuje zriedkavé choroby

Až trinásť vzácnych chorôb sa vyšetruje počas novorodeneckého skríningu, kedy sa dvoj- alebo trojdňovému dieťatku odoberie z pätičky niekoľko kvapiek krvi.

Táto vzorka potom putuje do špecializovaných laboratórií, kde sa zisťuje riziko týchto chorôb:

  • vrodené zlyhanie štítnej žľazy (kongenitálna hypotyreóza)
  • vrodené zlyhanie nadobličiek (kongenitálna adrenálna hyperplázia)
  • choroby látkovej výmeny (fenylketonúria a deväť ďalších metabolických porúch)
  • potom tiež vrodená porucha väzkosti hlienu dýchacích ciest známa pod menom cystická fibróza.

Je dôležité povedať, že ani pozitívny výsledok testovania ešte neznamená prítomnosť choroby. Tá sa potom musí potvrdiť (alebo vyvrátiť) ďalšími podrobnejšími vyšetreniami. Pravdepodobnosť výskytu niektorej z chorôb však nie je vysoká, len jedno z 1 150 testovaných detí má niektorú z uvedených chorôb.

 Čítajte tiež: Krvný obraz ako bežné krvné vyšetrenie. Čo o vás povie a ako mu porozumieť?