Zásady zdravého grilovania + encyklopédia éčok
Leto sa už tradične spája so skvelými zážitkami v kruhu priateľov a rodiny. K takýmto chvíľam patrí samozrejme i dobré jedlo a nápoje. Mnohí z nás považujú grilovanie za skvelú formu ako si pripraviť jedlo zdravou formou, s nízkym obsahom tuku. Existuje však rad rizík, ktoré sú s ním spojené, ak grilujeme nesprávne.
Zásady pre zdravé grilovanie
- Používať elektrický alebo plynový gril. V prípade využitia grilu na drevené uhlie je potrebné používať odkvapkávaciu misku s vodou.
- Ak máme doma gril na uhlie, kupujeme len kvalitné drevené uhlie, ktoré horí bez zvyškov.
- Uhlíky musia tlieť, nie z nich šľahať plamene.
- Gril pred použitím je veľmi dôležité očistiť od starého oleja, rôznych pripečených kúskov.
- Gril musí byť vždy dobre rozpálený.
- Mäsové výrobky kupujeme kvalitné, s vysokým obsahom mäsa a nízkym obsahom tuku.
- Mäso a údeniny nedávame na gril ešte zmrazené.
- Marinády si vyrábame z kvalitných olejov a byliniek, ideálne doma.
- Ak niektoré časti pokrmu viac pripečieme, zuhoľnatené časti odstránime.
- Poriadne si umývame ruky aj náradie na grilovanie.
- Dávame si pozor, aby nám surové mäso nekontaminovalo už tepelne opracované jedlo, prípadne čerstvú zeleninu alebo pečivo.
Pozor! Ak patríte k verným milovníkom mäsových výrobkov, ako sú párky, špekačky a iné pochúťkové klobásky na grilovanie, je veľmi dôležité sledovať aj ich zloženie. V mnohých prípadoch ide totiž o prifarbenú, dochutenú a najemno pomletú slaninu, kože, s nízkym podielom mäsa.
Prečítajte si tiež:
Grilovanie - príjemne strávený čas alebo zdraviu škodlivá zábava?
Prečítajte si tiež:
Grilovanie - príjemne strávený čas alebo zdraviu škodlivá zábava?
Zoznam týchto aditívnych látok, emulgátorov sme získali z reálne zakúpených výrobkov
E250 Dusitan sodný – konzervant, stabilizátor
Dusitany nachádzajúce sa v mastných mäsových výrobkoch môžu dopomáhať k vzniku malého množstva silno karcinogénnych nitrozlučenín. Tieto zlúčeniny vznikajú hlavne pri vysokej teplote, napríklad pri smažení slaniny. K podobnej reakcii môže dôjsť aj v žalúdku. Ďalšie riziko dusitanu sodného je pri jeho dlhodobom používaní, kedy dochádza až k methemoglobinémii.
E450 Difosforečnany (pyrofosforečnany)
Je stabilizátor, regulátor kyslosti, kypriaca látka, zvlhčujúca látka, taviaca soľ. Pri nadmernom príjme môžu v tele spôsobiť vyplavovanie vápnika z tela a tým rednutie kostí.
E466 Karboxymethylcelulóza
Je zahusťovadlo, emulgátor, stabilizátor. Po konzumácii väčšieho množstva tejto látky môžu u niektorých jedincov nastať črevné ťažkosti, ale v bežných dávkach prijímaných v potravinách nevykazuje žiadne nežiaduce účinky.
E508 Chlorid draselný
Je želírujúca látka, regulátor kyslosti, ochucujúca látka. Po konzumácii väčšieho množstva tejto látky môže u niektorých jedincov nastať podráždenie žalúdka, čriev, ale v bežných dávkach prijímaných v potravinách nevykazuje žiadne nežiaduce účinky.
E407 Karagenan
Slúži ako zahusťovadlo, želírujúca látka, stabilizátor. Po konzumácii väčšieho množstva tejto látky u citlivých osôb môže nastať alergická reakcia na koži, prípadne podráždenie žalúdka, ale v bežných dávkach prijímaných v potravinách nevykazuje žiadne nežiaduce účinky.
E412 Guma guar
zahusťovadlo, stabilizátor
E621 Glutaman sodný
Dochucovadlo. Na jeho konzumáciu by si mali dať pozor hlavne rizikové skupiny ako dojčatá, deti a tehotné ženy. Po konzumácii väčšieho množstva tejto látky môžu u niektorých jedincov nastať tráviace ťažkosti, nevoľnosť, únava, bolesti na prsiach, zvýšený tep a pri veľmi častej konzumácii boli zaznamenané aj ochorenia nervovej sústavy.
E472c Estery monoglyceridov s kyselinou citrónovou
stabilizátor, protipeniaca látka
E150c Amoniakový karamel
farbivo
E120 Karmín, karmínová kyselina
farbivo
E262 Octany sodné
konzervant, regulátor kyslosti
E331 Citráty sodné
regulátor kyslosti, stabilizátor, antioxidant