Zázračné účinky malinového oleja a recept na malinový ocot.

Diana Mašlejová | 2. august 2017
Zázračné účinky malinového oleja a recept na malinový ocot.

Orlí zrak a dobré trávenie s malinami. Dáme vám tip ako si pripravíte malinový ocot v domácich podmienkach, a tiež, prečo je malinový olej skvelý doplnok do vaše kuchyne aj lekárničky.

Stop chrípke!

Malinový čaj je výborným podporným prostriedkom v boji s nachladnutím. Stačí pritom nazbierať a usušiť malinové listy a pár z nich zaliať vriacou vodou a lúhovať pod pokrievkou asi 10 minút.

Teplý čaj pomôže pri chrípkových stavoch, ale používa sa aj pri liečbe prvých príznakov zápalu prechladnutia močového mechúra. Čaj tiež znižuje krvný tlak, čistí črevá, priaznivo pôsobí pri anémii a zmierňuje silné menštruačné krvácanie.

Čítajte tiež: Dokonale vyživená pleť s malinovou maskou

Všestranný malinový olej

Do domácnosti sa bude hodiť aj olej z malinových semienok. Je bohatý na vitamín E a pôsobí ako ochrana pred slnečným žiarením a jeho negatívnymi vplyvmi. Olej si zaobstaráte napríklad v bio obchodoch, ale aj obchodoch so zdravou výživou, a to za cenu približne 20 eur.

Olej má silný UV faktor (30 – 50) a pokožku dokáže ochrániť pred žiarením pomerne dlhý čas bez toho, aby ste riskovali jej vysušenie, zdrsnenie, alebo stratu hebkosti, či elasticity. Semená malín totiž obsahujú vzácne kyseliny a výživný komplex, ktorý chráni bunky pre starnutím.

Mohlo by vás zaujímať: Prečo siahnuť po šípkovom oleji?

Olej z malinových semien je lisovaný za studena, čím sa v produkte uchovávajú všetky pozitívne vlastnosti. Okrem použitia zvonka sa môže využívať aj v kuchyni na dochutenie pokrmov studených jedál. Vnútorne sa podáva jedna čajová lyžička ráno a večer na podporu imunity a odolnosti voči baktériám a vírusom.

Malinový ocot na vlasy aj do šalátov

Malinový ocot sa bude hodiť do listových šalátov, zálievok, ale osoží tiež ako prírodný domáci liečiteľ. Poslúži na kloktanie pri bolestiach hrdla, alebo bolestivých a citlivých ďasnách, podporí imunitu a prečistí organizmus.

Ako si pripravíte malinový ocot?

Pripravíte si ho jednoducho aj v domácich podmienkach. 500 gramov malín naložíte do vínneho octu na dva týždne a potom jednoducho scedíte a prelejete do inej nádoby. Malinový ocot vyskúšajte aj na vlasy. Naneste ho po umytí na mokré vlasy, nechajte pôsobiť asi 3 minúty a následne zmyte vodou. Vlasy ostanú pevné, vyživené a ich lesk vás istotne prekvapí.

Orlí zrak a dobré trávenie

Maliny sa užívali už v starovekom Grécku a samotný Hypokrat ich odporúčal ako prostriedok vyvolávajúci potenie. Predpisoval ich ako bojovníka pri horúčkach, chrípkach a nachladnutiach. Dnes vieme, že dané účinky má za následok kyselina salicylová, ktorá znižuje horúčku a je prospešná v liečbe celkovej slabosti.

V starej čínskej medicíne boli maliny využívané pri liečbe šeroslepoty a ďalších problémoch s videním. Aj na to nám dnes odpovedá veda, vďaka vysokému obsahu vitamínu A maliny skutočne prispievajú k zdraviu zraku a vitamín P zase spevňuje cievy v oku.

Vyskúšajte: 2 rýchlovky pre ploché bruško a lepšie trávenie

Maliny zlepšujú trávenie

Maliny zlepšujú trávenie a naštartujú aj odolnosť tráviaceho traktu. Môžu ich bez obáv konzumovať tehotné ženy a deti. Kyseliny jablčná, vínna, citrónová, mravčia, salicylová a glykozidy skutočne napomáhajú pri črevných problémoch a pocite „ťažko stráviteľného jedla“.

Zo širokého spektra účinkov malín nemôžeme vynechať ani ich pozitívny vplyv pri liečbe reumatizmu a nakoľko sú žlčopudné a močopudné, slúžia ako doplnkový prírodný prostriedok pri zdravotných ťažkostiach s pečeňou a obličkami.

Prečítajte si: Prečo sa oplatí jesť MALINY? Toto všetko sa v nich skrýva!