Žlčníkové kamene: ako prebieha diagnostika a liečba?

Dagmar Baluchová | 24. Sep 2018
Žlčníkové kamene: ako prebieha diagnostika a liečba?

Žlčníkové kamene sú veľmi častým ochorením. Niektoré pramene udávajú, že týmto problémom trpí až 20 – 30 % našej populácie, čo sa týka pohlaví, prevažuje u žien. Je to údajne dôsledkom stále sa zhoršujúcej životosprávy obyvateľstva a zvýšenej konzumácie polotovarov s vysokým obsahom tukov.

Piesok či kamienky sa môžu objaviť v žlčových cestách. Ich prítomnosť sa prejavuje pocitom plnosti žalúdka, nevoľnosťou, nadúvaním, tlakom pod rebrami. Vážnym stavom je kolika – stav, keď sa kameň zakliesni v žlčníku, pričom dochádza k zápalu a silnej bolesti, ktorá môže vystreľovať z brucha až do chrbta.

Vonkajším príznakom môže byť bledosť, zvýšená teplota, dokonca aj žltkastá pokožka a zvracanie. Spúšťačom záchvatu môže byť skonzumovanie potravy, ktorá žlčník podráždila, fyzická námaha, ale aj stres. Vo väčšine prípadov pomáhajú lieky na tlmenie bolesti a na uvoľnenie kŕčov. Takýto stav však vyžaduje návštevu lekára.

Diagnostika

Zápal žlčníka i žlčové kamene gastroenterológ diagnostikuje predovšetkým podrobnou anamnézou (často sa tieto ochorenia „dedia“, obzvlášť v ženskej línii), ďalej palpačným vyšetrením (t. j. vyšetrenie pohmatom) a nakoniec zobrazovacími technikami – ultrazvukovým vyšetrením, prípadne aj CT a počítačovou tomografiou.

Tie potvrdia alebo vylúčia prítomnosť kameňov a možný zápal stien žlčníka. Dôležité je aj scintigrafické vyšetrenie, pri ktorom sa pomocou kontrastnej látky v žlčových cestách a následným vyšetrením röntgenom zisťuje stav žlčníka.

Liečba – medikamentózna i operačná

Závisí od aktuálneho stavu, do akej miery robí žlčník „problémy“. Ak ide o udržateľný stav, postačuje primerané stravovanie. U opakujúcich sa kolík a bolestivých stavov lekár odporučí liečbu (napr. choleritiká, spasmolytiká ap.), v ľahších prípadoch sú vhodné aj bylinkové čaje podporujúce činnosť žlčníka, napr. rumančekový, medovkový, mätový.

Častým záverom pri problémoch so žlčníkom a žlčníkovými kameňmi je však operačný zákrok. Ten môže prebehnúť laparoskopicky alebo klasicky, chirurgicky. Pacientom, ktorí ho podstúpia, odteká po odstránení žlčníka vyprodukovaná žlč z pečene priamo do dvanástorníka. Nadnesene povedané, organizmus sa prispôsobí situácii a funguje ďalej bez väčších problémov...

Čo sa týka výberu, preferuje sa laparoskopická operácia. Je vhodnejšia pre chirurga i pre pacienta. Ten sa po zákroku lepšie zotavuje, je kratšie PN a skôr sa vracia do práce, čo je v dnešnej dobe, žiaľ, pre mnohých dôležitý faktor.

Pri laparoskopickej operácii je krátka aj následná hospitalizácia, zvyčajne trvá iba pár dní. Po operácii, či už laparoskopickej alebo klasickej, je nutná šetriaca diéta (aspoň 1 mesiac). Aj keď je žlčník odstránený je vhodné dbať na zdravú stravu, ktorá nezaťažuje organizmus. Tým sa predchádza aj ďalším tráviacim ťažkostiam.