Svalové kŕče trápia nie len športovcov. Aké sú najčastejšie príčiny ich vzniku?
Stvrdnutie svalu do bolestivého napätia - to nie je len problém športovcov. Poznáte to možno i z vlastnej skúsenosti. Ak sa s nepríjemnými svalovými kŕčmi chcete nadobro rozlúčiť, pokúste sa bližšie spoznať príčiny, ktoré ich môžu spôsobovať.
Svalové kŕče prichádzajú nečakane, sú sprevádzané prudkou bolesťou a stvrdnutím svalu. Postihujú jeho určitú časť, celý sval alebo niekoľko svalov, ktoré zvyčajne pracujú spoločne.
Najčastejšie sa objavujú vo svaloch lýtka alebo stehna. Trvajú niekoľko sekúnd, ale vo vážnejších prípadoch aj viac ako 10 minút. Bohužiaľ, najhoršie na nich je, že vlastnou vôľou sa ich nezbavíte.
Aké môžu byť príčiny svalových kŕčov?
- zlé zásobenie svalov tekutinami
- nedostatok vitamínov a minerálov (najmä vitamínov skupiny B, horčíka a sodíka)
- prepínanie svalov (nadmerná, neprimeraná fyzická námaha)
- psychické blokády
- nevhodné oblečenie (napr. veľmi tesné ponožky, ktoré zhoršujú prekrvenie končatín)
- nesprávna obuv (napr. vysoké podpätky alebo nevhodná klenba topánok)
- šok z podchladenia
- vyčerpanosť zapríčinená úpalom
- užívanie hormonálnej antikoncepcie (veľký zlodej vitamínov skupiny B)
- nadmerná konzumácia alkoholu
- rôzne ochorenia (napr. cukrovka, poruchy funkcie štítnej žľazy, obličiek, pečene, anémia, ochorenie chrbtice atď.)
Čítajte tiež: Rizikové faktory problémov s krčnou chrbticou
PRVÁ POMOC pri svalovom kŕči: natiahnuť alebo uvoľniť sval?
Počuli ste už o situácii, kedy svalový kŕč človeka úplne paralyzoval (napr. pri šoférovaní alebo plávaní)? Vtedy môže, dokonca ohroziť jeho život. Častokrát si však dokážete pomôcť natiahnutím, alebo uvoľnením svalu.
Názory sú rôzne. Hlavne nečakajte na to, až kŕče pominú samé od seba. Na jednej strane sa odporúča postihnutý sval uvoľniť a nenapínať! Pri kŕčoch, ktoré vás nepríjemne prekvapili v noci, vyskúšajte sval jemne masírovať, alebo sa skúste prejsť, ak je to možné.
Niekomu zase pomáha pomalý strečing. Ak sa kŕč vyskytol pri športe, radšej ihneď prestaňte s pohybom, ktorý ho vyvolal. Vhodný je opatrný, jemný strečing.
Pri kŕčoch v lýtkach by sa malo koleno ohnúť, aby nebol lýtkový sval natiahnutý. Skúste sa postaviť, pätu pritlačiť k zemi a koleno tlačiť čo najviac dopredu. Podľa skúseností lekárov sa kŕč často podarí uvoľniť pasívnym natiahnutím svalu.
Čítajte tiež: Nepodceňujte strečing! Znížite riziko úrazu a stuhnutia svalov.