Dámy, ak chcete schudnúť, do boja s tukom!

Dámy, ak chcete schudnúť, do boja s tukom!

20.9.2016 v kategórii Chudnutie, autor Redakcia FIT štýl foto: iStock.com

Genetika, hormonálne zmeny či starnutie. 3 faktory, ktoré zvyčajne majú na svedomí neželané ukladanie tuku v tele ženy. Ak ich navyše podčiarkne pohodlnosť či nezáujem, pohroma v podobe neželaných faldíkov na seba dlho nenechá čakať. A hoci aj v tomto prípade platí pravidlo, že lepšie je problémom predchádzať, niekedy v živote ženy nastane obdobie, kedy ručička na váhe „divoko“ vyletí hore...

Koľko tuku by malo byť v tele?

Zatiaľ čo mužské telo funguje pri minimálnom množstve 2 % tuku, ženské telo vyžaduje ako minimum aspoň 10 %, aby vôbec dokázalo fungovať. To je však úplné minimum, normálne množstvo sa nachádza medzi 18 až 30 % tuku v tele, pričom je lepšie držať sa viac pri nižšej hranici. Normálne množstvo tuku znamená, že nepredstavuje pre vás zdravotné riziko. Množstvo tuku v ženskom tele ovplyvňuje menštruačný cyklus i možnosť otehotnenia.

Prečo majú ženy viac tuku ako muži?

Ženy majú viac telesného tuku ako muži – v priemere o 5 až 8 %. Biologickým dôvodom toho, prečo je v organizme žien väčší hmotnostný podiel tuku, je skutočnosť, že tuk sa využíva ako zásoba energie, ktorá sa môže zužitkovať v tehotenstve, a najmä pri dojčení. Ženy majú viac tuku v prsnom tkanive a v okolí maternice. V dôsledku toho ženy majú viac enzýmov na ukladanie tukov a menej enzýmov na ich spaľovanie. Estrogén aktivuje tukové ukladanie enzýmov a spôsobuje ich množenie. Rodové rozdiely v distribúcii tuku spôsobujú pohlavné hormóny estrogén a testosterón. Tuk u žien má tendenciu ukladať sa na bedrách, stehnách a na zadku (najmä pred menopauzou), zatiaľ čo u mužov sa ukladá viac v strede tela. Také sú typické ženské postavy, tzv. “hruška”. Ale sú aj ženy, ktorým sa tuk ukladá v okolí brucha – typ “jablko”.

Čo ženám spôsobuje príliš nízke množstvo tuku v tele?

Na základe aktuálnych informácií, žena musí mať minimálny percentuálny podiel telesného tuku okolo 13 až 17 % pre zachovanie pravidelného menštruačného cyklu. Pokiaľ je percentuálny podiel telesného tuku príliš nízky, môže sa menštruácia zastaviť a žena sa môže stať neplodnou. Poruchy menštruácie navyše môžu ohroziť pevnosť kostí a spôsobiť v neskoršom veku osteoporózu. Ženy s poruchami príjmu potravy (anorexia a bulímia) môžu stratiť veľké množstvo tuku a byť pod jeho zdravou hranicou.

Prečo sú rozdiely pri meraní tuku?

Pokiaľ si meriate tuk na profesionálnych či domácich váhach, možno vidíte skoky telesného tuku. Ženy počas mesačného menštruačného cyklu prechádzajú veľkými zmenami hydratácie, a to môže ovplyvniť meranie telesného tuku, najmä pomocou metódy BIA (bioelektrickej impedancie).

Rozhoduje aj vek a pohlavie

Výsledky akéhokoľvek všeobecného výpočtu nie sú presné. Musíme brať do úvahy napríklad vek či pohlavie človeka. Telo staršej osoby obsahuje viac tuku ako telo mladšieho človeka, ženské telo zase obsahuje viac tuku ako mužské.

Prečo je tuk na brušku nebezpečný?

Brušný tuk sa najťažšie odstraňuje, lebo má viac vrstiev. Okrem podkožného tuku totiž obsahuje aj viscerálny tuk, ktorý obaľuje vnútorné orgány a preto je spojený s nebezpečnými zdravotnými následkami. Okrem toho veľa viscerálneho tuku vplýva na zvyšovanie tlaku krvi, vplýva na premenu “dobrého” cholesterolu na “zlý” a vyvoláva inzulínovú rezistenciu (schopnosť tela využívať inzulín), ale tiež zvyšuje hladinu estrogénov. Dlhodobé pôsobenie týchto negatívnych procesov v organizme môže viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam, cukrovke II. typu, mŕtvice, ale aj rakoviny prsníka, hrubého čreva či konečníka.

Viete, aké množstvo tuku máte?

10 až 12 % U žien je to extrémne nízka úroveň telesného tuku, ktorú majú zvyčajne ženské kulturistky v období súťaženia. Esenciálny (základný) tuk u žien je 10 % oproti mužským min. 2 %. Táto úroveň telesného tuku nie je považovaná za bezpečnú, zdravú pre ženy v plodnom období. Stráca sa schopnosť menštruovať. Pruhovanie svalov, ako aj ich oddelenie a prekrvenie je jasne viditeľné.

15 až 17 % Táto úroveň je stále považovaná za veľmi nízku hladinu telesného tuku u žien, čo je podobné, ako keby mal muž 6-7 % telesného tuku. Veľa fitness bikiny modeliek dosahuje túto úroveň telesného tuku a niektoré z nich nemusia byť schopné menštruovať. Je zrejmá svalová definícia v oblasti brucha, nôh, paží a ramien, sem-tam je vidieť aj prekrvenie svalov (viditeľné cievy) a niektoré oddelenia svalov. Ženy majú malé prsia (pokiaľ ich teda nemajú umelé), rovnako boky, zadok a stehná, pretože ich netvaruje telesný tuk.

20 až 22 % Toto percento telesného tuku je zvyčajne vo „fit“ kategórii väčšiny grafov telesného tuku a je typické pre množstvo žien – športovkýň. Ploché bruško, na ktorom sa môžu zľahka rysovať oddelenia svalov (tzv. kocky), telesný tuk je na pažiach a nohách, ale nie je príliš výrazný.

25 % Je to spodná hranica priemeru pre väčšinu žien a je charakterizovaná tým, že ženská postava má tvar, ktorý nie je ani príliš tenký, ale ani s nadváhou. Krivky na bokoch sú obvykle zrejmé, viac tuku je aj v oblasti zadku a stehien, čo ich pekne žensky tvaruje. Napr. 165 cm vysoká žena, ktorá váži 58 kg a má 44 kg svalov, má cca 25 % telesného tuku.

30 % Zatiaľ čo väčšine mužov sa tuk ukladá do oblasti žalúdka, nadbytočný telesný tuk väčšiny žien (ale určite nie všetkých) má tendenciu hromadiť sa na bokoch, zadku a stehnách. Pri 30 % telesného tuku sú boky, stehná a zadok výraznejšie a okrúhle. Toto množstvo tuku je považované za hornú hranicu zdravého telesného tuku u žien vo väčšine grafov telesného tuku.

35 % Približne tu sa začína hranica pre nadváhu. Boky, ale aj tvár a krk sú ešte viac guľatejšie a plnšie. Obvod bokov môže presahovať 100 cm a obvod pásu 80 cm. Niektoré ženy majú pri tomto množstve telesného tuku aj výrazný vnútrobrušný tuk a veľké, vyčnievajúce bruško.

40 % Pri tomto množstve tuku už nehovoríme o nadváhe, ale o obezite. Na tele je hrubšia vrstva tuku, vrátane chrbta, pásu, lýtok. Boky a stehná sú zväčšené tukom tak, že obvod bokov môže dosiahnuť 107 a viac cm, pás výrazne cez 80 cm.

45 % Koža môže začať strácať svoju hladký vzhľad a začne byť hrudkovaná tým, ako sa v nej hromadí viac a viac tuku. Obvod bokov môže môže dosiahnuť 113 cm + obvod pása okolo 90 a viac cm. Boky môžu byť výrazne širšie ako ramená.

50 % Pokožka je zhromažďovaním tuku výrazne hrboľatá. Obvod bokov môže dosiahnuť 115 cm a obvod pása 100 cm a viac. Boky budú pravdepodobne výrazne širšie ako ramená. Napr. 165 cm vysoká žena, ktorá váži 91 kg, z toho má 45 kg svaloviny, má cca 50 % telesného tuku.

Komentáre