Aké ochorenia spôsobuje chronický stres?
Stres hrá v mnohých ochoreniach kľúčovú úlohu a môže byť až na 70 % zodpovedný za vznik zdravotných problémov. Pokiaľ budete vystavený častému stresu veľkej intenzity, tak vám nepomôže ani tá najlepšia výživa na svete.
Preto určite stojí za to eliminovať chronický stres, ako sa len dá. Viaceré štúdie a výskumy preukázali jednoznačné prepojenie chronického stresu s mnohými, ak nie všetkými chronickými ochoreniami.
Čítajte: Čo je to vlastne stres, ako vzniká a akému stresu ste neustále vystavovaní?
Stres môže viesť k ochoreniam, ako:
- rakovina
- kožné problémy
- infekčné ochorenia
- srdcovo-cievne ochorenia
- chrípka
- astma
- autoimúnne ochorenia
- tráviace ťažkosti
Prečítajte si aj: Mechanizmus stresu – ako funguje?
Tento zoznam by mal byť v skutočnosti oveľa dlhší a myslím si, že vás nemusím nijako zvlášť presviedčať o tom, aký nebezpečný môže byť negatívny stres pre váš organizmus. Určite však stojí za to naučiť sa regulovať stres alebo mu rovno predchádzať. Stres by však nemal byť niečia výhovorka alebo ospravedlnenie jeho zdravotných problémov.
Mnoho ľudí svoje zdravotné problémy okamžite zvalí na stres, ale na svoju nadváhu a stravovanie sa nechcú pozrieť. Pritom práve nadváha prináša chronicky vyššiu produkciu kortizolu a jeho vysoká hladina sama osebe prináša zvýšenie telesnej hmotnosti. Je to taký začarovaný kruh.
Čítajte: Stresujete a ste v depke? Rozchodnica ružová je odpoveď.
Stres a kortizol
Kortizol je tiež výrazne prepojený s hormónmi inzulín a leptín. Obézni ľudia a osoby trpiace chronickými ochoreniami sú väčšinou rezistentné na tieto dva hormóny. Samotné dlhodobé vylučovanie nadmerného množstva kortizolu vedie k vzniku inzulínovej rezistencie.
Vysoká hladina kortizolu tiež môže mať, v spojení s leptínom, tendenciu zvyšovať chuť k jedlu a samotný kortizol je jeden z hlavných faktorov, ktoré bránia leptínu znížiť chuť do jedla.
Mohlo by vás zaujímať: Čo sa deje vo vašom tele, keď sú STRESOVÉ HORMÓNY v akcii?