Chcete si kúpiť kolieskové korčule? Zamerajte sa na tieto jednotlivé komponenty.

Eva Kliská | 4. Aug 2017
Chcete si kúpiť kolieskové korčule? Zamerajte sa na tieto jednotlivé komponenty.

Ak ste sa už zaradili do niektorej z kategórií a presne viete, aký štýl jazdy je pre vás ten najvhodnejší, zamerajte sa pri kúpe na jednotlivé komponenty korčúľ a vyberajte iba z tých kvalitných.

Topánka

Nikdy nekupujte korčule bez toho, aby ste ich vyskúšali. Kvalitné značky majú čísla odstupňované po piatich milimetroch a preto neplatí, že si musíte nechávať jedno číslo voľné. Kupujte si takú veľkosť korčúľ, v akej si bežne nakupujete obuv.

Pri zatiahnutí topánky vám päta musí sedieť a nesmie sa zdvíhať, inak by vám pri korčuľovaní vznikali na päte otlaky, alebo by sa vám mohlo vyšúchať vnútro topánky. Šnurovanie na topánke môže byť klasické, alebo na rýchlo upínacie systémy.

Čítajte tiež: Kolieskové in-line šialenstvo. Vyberte si tie správne korčule pre vás!

Rám (miesto, kde sú umiestnené kolieska)

Kvalitný rám by mal byť vyrobený z hliníka, alebo magnézia. Vyvarovať by ste sa mali umelohmotným alebo kompozitným rámom, ktoré síce predstavujú lacnejšiu verziu, ale veľmi nekvalitnú.

Pri lacnejšom ráme sa vám môže stať, že ak ho silnejšie dotiahnete, kolieska sa vám prestanú točiť, alebo sa pri odraze bude strácať veľa energie.

Kolieska

Funkcia veľkosti koliesok funguje veľmi podobným spôsobom ako prevod na bicykli, tzn. čím máte menšie kolieska a chcete vyvinúť vyššiu rýchlosť, tým frekvenčnejšie musíte ísť. Pri väčších kolieskach je rozbeh oveľa zložitejší, ale vyššia rýchlosť sa udržiava ľahšie.

Kolieska by mali byť vyrobené z polyuretánu. Pri kolieskach rozlišujeme aj ich tvrdosť. Tvrdosť koliesok sa označuje číslicami od 80A po 90A. Pri kolieskových korčuliach sa používa tvrdosť od 80A po 86A. Čím sú kolieska mäkšie, tým majú lepšiu priľnavosť k povrchu, je tam menšie riziko šmyku.

Nevýhodou je, že sa rýchlejšie opotrebovávajú. Pri tvrdších kolieskach je jazda menej komfortná a stráca sa pri nich priľnavosť k povrchu. Na druhej strane, menej sa opotrebovávajú a môžu byť rýchlejšie.

Údržba koliesok: Kolieska sa opotrebovávajú z vnútornej strany, tak ako sa odrážajú. Najviac býva opotrebované prvé koliesko. Preto je dôležité kolieska otáčať. Kolieska otáčame tak, že vymeníme prvé s tretím a druhé so štvrtým, aby sa rovnomerne opotrebovávali, pri výmene ich vždy otočíme o 180 stupňov.

Mohlo by vás zaujímať: PLÁVANIE a jeho výhoda oproti ostatným športom

Ložiská

V súčasnosti si kvalitné značky vyrábajú vlastné ložiská. Každá kvalitná značka predáva tzv. swiss variant ložiska. Sú to švajčiarske ložiská, ktoré nie sú označené bežnou normou, ale je tam záruka toho, že sú vyrobené vo Švajčiarsku.

Sú vyrobené oveľa precíznejšie a najmä sú kvalitnejšie. Ložiská sa líšia aj v tom, že sú buď mazané nejakým tuhším mazivom, čo pre ľudí znamená, že sa nemusia o ne toľko starať, dlhšie vydržia, ale nemusia ísť tak rýchlo. Potom existujú ložiská, ktoré sú olejové, musia sa priebežne domazávať a sú oveľa rýchlejšie.

Sezóna  vplnom prúde, čítajte: Hurá na piknik! V záhrade alebo mimo domu?

Brzda

Je veľmi dôležitou časťou korčúľ (pre začiatočníkov určite najdôležitejšia). Je to gumená súčasť korčulí a nachádza sa na pravej topánke. Pri fitness korčuliach je brzda ich súčasťou, urban korčule majú brzdu, ktorá je väčšinou odmontovaná, a je na rozhodnutí korčuliara, či sa ju rozhodne namontovať, alebo nie.

Pri rýchlostných korčuliach brzda nie je vôbec. Opotrebováva sa podľa frekvencie brzdenia. Na brzde sa nachádza značka, ktorá nám ukazuje, pokiaľ je možné ju opotrebovať a pokiaľ je to ešte bezpečné.

Brzdiť sa dá aj inými spôsobmi ako brzdami, to však závisí od zručnosti korčuliara. Napr. brzdenie do tvaru písmena T, kedy je jednu nohu ťaháte za sebou, čo vás dokáže spomaliť.

Mohlo by vás zaujímať: Wellness – čo si z neho vyberiete?

Oblečenie

Profesionálni pretekári používajú korčuliarske kombinézy vyrobené z materiálu Lycra, v podstate je toto oblečenie veľmi podobné oblečeniu na cyklistiku, s tým rozdielom, že v korčuliarskej kombinéze sa nenachádza vložka. Ak nezvažujete kúpu korčuliarskej kombinézy, výbornou alternatívou je cyklodres s bežeckými nohavicami.

Bezpečnosť a doplnky

  • Chrániče, prilby – predávajú sa kompletné sety, ktoré v sebe zahŕňajú chrániče rúk, kolien a lakťov. Pri korčuľovaní je vhodné nosiť aj prilbu, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou korčuliarskej výbavy. Nerozlišujeme tu špeciálne prilby určené iba na korčuľovanie, pokojne môžete použiť cyklistickú.
  • Ľadvinka – je veľmi praktická vec, ktorú oceníte najmä pri korčuľovaní, pretože ruky zostávajú voľné, nijakým spôsobom vás neobmedzuje v pohybe, a navyše si do nej môžete dať všetko potrebné.

Tip pre začiatočníka – správny postoj

Je dôležité postaviť sa na šírku ramien, pokrčiť kolená a mierne sa predkloniť. Nie je dobré byť príliš vyrovnaný, pretože takto sa, najmä u začiatočníkov, stráca balans. Pri pohybe sa odrážajte do boku a snažte sa udržať rovnováhu na jednej nohe.

Mohlo by vás zaujímať: Squash - ako málo o tomto športe vlastne vieme?