Cvičte CORE! Ako to vyzerá na tréningu?

Diana Mašlejová | 25. apríl 2017
Cvičte CORE! Ako to vyzerá na tréningu?

Aktivizáciou CORE cvičením prináša výsledky. Nie len pevné bruško, ale aj väčšia sila, stabilita, celková koordinácia a lepšie výsledky pri ďalšom cvičení. Poďme pokračovať v rozprávaní na tému CORE s fyzioterapeutkou a špecializovanou trénerkou Zuzkou Balejovou z Vitalcentra.

Tu si môžete prečítať o tom, že CORE nie je veru žiaden fenomén, ale naozaj prepracovaný systém.

Cvičenie core je aj cestou, ako napraviť staré chyby. Fyzioterapeutka Zuzka Balejová vysvetľuje, že výsledkom tréningov je napríklad „lepšia svalová sila, stabilita a koordinácia. Ľudia sami na seba vidia, že sa menej hrbia, sú vzpriamenejší a vystretí.

Pri športovaní dokážu lepšie predchádzať zraneniam, pretože ich telo dokáže spevnením stredu automaticky, bez toho, aby si to uvedomovali, rýchlejšie reagovať trebárs aj na pády.“

Na tréningu core

Samotná lekcia core však nie je len o posilňovaní svalstva trupu. Je súborom rozmanitých cvikov a strečingu. „Pri každom prevádzanom pohybe sa musíme najprv zastabilizovať. Napriamiť sa, aktivovať vnútorné brušné svaly, zadok a podobne. Čiže, keď napríklad robíme drepy, stále pritom posilňujeme aj trup, len trochu v inom pohybovom prevedení.“

Hodina sa začína krátkou rozcvičkou, ktorá pozostáva z dynamického strečingu, rozohriatia a ponaťahovania ostatných svalových skupín. Hlavnú časť tvoria samotné cviky a nakoniec nasleduje vydýchanie a záverečný strečing.

„Najčastejšie cvičíme na nestabilných plošinách, závesných systémoch (trx), alebo samostatne s vlastným telom. Cviky robíme väčšinou na čas, nie na počet, pretože každý má iné tempo.

Najdôležitejšie je cvičiť pomaly, v správnej pozícii a technickom prevedení,“ dopĺňa inštruktorka. Výhodou je, že cvičenie core môže cvičiť každý, komu to dovoľuje jeho zdravotný stav. Je vhodné pre všetky vekové kategórie aj výkonnosti. Pre športovcov, bežných cvičencov, aj klientov, ktorí si v rámci rehabilitácie hľadajú vhodnú pohybovú aktivitu.

„Väčšinou má každý cvik ľahší aj ťažší variant, takže sa dá prispôsobiť individuálnym potrebám a možnostiam,“ hovorí fyzioterapeutka. „Pre mňa je dôležité, aby daný cvik vedeli ľudia najprv dobre technicky zvládnuť a až potom zvyšujem náročnosť.

Môže vás tiež zaujať: Zacvičte si Pump! Rýchlo a efektívne redukujte tuk, vyformujte svalstvo!

Mňa samotnú oslovilo cvičenie core práve preto, že je logické a dáva zmysel. Zaujalo ma už keď som mala 15 rokov, no vtedy ho na Slovensku široko-ďaleko robila iba jedna fyzioterapeutka.

Predtým som sa venovala raftingu, čo je jednostranný a dosť silový šport, čiže som potrebovala aj kompenzačné cvičenie. Od začiatku bolo úžasné to, že po cvičení som sa cítila príjemne unavená a nie totálne vyčerpaná s pocitom napuchnutých svalov. A navyše som sa na druhý deň nezvíjala v bolestiach zo svalovice, no predsa som cítila, že som niečo robila.“

Core je spojením krásy a funkčnosti. Pomôže vám spevniť, zosilnieť, ale aj vyrovnať svalovú nerovnováhu, odstrániť bolesti chrbta, zlepšiť balans a celkové držanie tela. Dokonalá kombinácia, nemyslíte?