ROZHOVOR s PETROU VLHOVOU: Súťažím preto, aby som bola najlepšia

Redakcia | 28. február 2018
ROZHOVOR s PETROU VLHOVOU: Súťažím preto, aby som bola najlepšia
foto: Petra Vlhová

Inšpiratívny rozhovor s Petrou Vlhovou o tom, aká je realita profesionálneho športu na Slovensku, ako vyzerá Petrina tréningová príprava, čo všetko okrem samotného tréningu na svahu musí absolvovať a ako sa stravuje...

ROZHOVOR: Petra Vlhová 

Kedy vám už bolo jasné, že sa lyžovaniu budete venovať profesionálne?

Myslím, že to išlo prirodzenou cestou. Tak, ako sa mi darilo vyhrávať mládežnícke preteky na Slovensku a neskôr rovnocenne súťažiť s najlepšími juniorkami v Európskom pohári, rovnako vo mne rástlo presvedčenie, že by som sa mohla zjazdovému lyžovaniu, športu, ktorý milujem najviac zo všetkého venovať aj na najvyššej úrovni. 

Čo pociťujete ako najväčší pozitívny zlom na ceste na vrchol?

Na vrchole ešte zďaleka nie som. Lyžovanie je finančne extrémne náročné. Myslím, že na Slovensku, kde je podpora mladežníckeho športu vystavaná predovšetkým na finančných možnostiach rodičov, je najzásadnejším zlomom kariéry talentovaného lyžiara schopnosť zabezpečiť si potrebné financie na kvalitný výstroj, skúseného trénera a cestovanie na medzinárodné preteky. 

Je to veľmi veľa peňazí a mojim jediným šťastím je, že moji rodičia a brat vymenili svoje sny za tie moje. Bez ich rozhodnutia vložiť všetky rodinné peniaze do môjho lyžovania by som dnes na vrcholovej úrovni nešportovala. Som ich dlžníčkou a dúfam, že im to budem môcť niekedy v živote vrátiť. 

Prezradíte tak konkrétnejšie, ako vyzerá vaša tréningová príprava, čo všetko okrem samotného tréningu na svahu je potrebné absolvovať? Zaradili ste do tréningového plánu niečo nové (cviky), čo sama cítite, že vám výrazne pomohlo? Ako vyzerá vaša kardio príprava?

Náš šport je veľmi komplexný. Aj vzhľadom na naše dlhodobé ambície bojovať o Krištáľový Glóbus, teda čo najvyššie umiestnenie vo FIS Svetovom pohári, pre čo je potrebné získavať body nielen v Slalome, ale aj v Obrovskom slalome, Super G a neskôr možno aj v zjazde, sa snažíme, aby aj moja športová príprava bola čo najviac rôznorodá. 

Samozrejme, ide o obrovskú porciu lyžovania, ale dôležitá je aj kondičná príprava, o ktorú sa v mojom tíme starajú až traja kondiční tréneri. 

Najčastejšie ide o rôzne druhy posilňovacích cvičení na rozvoj sily a silovej vytrvalosti, cvičenia na posilnenie vnútorných posturálnych svalov, či dýchacie a kompenzačné cvičenia. V lete sa venujem viac aj aeróbnemu tréningu, behám, bicyklujem, hrám futbal a ak je to len trošku možné, idem s bratom Borisom jazdiť na terénne motorky, čo považujem za záťaž fyzicky veľmi podobnú lyžovaniu.

petra vlhová

Tri pódiové umiestnenia, možno ešte štvrté miesto je v tesnom závese a väčšinou ostatné pretekárky majú oproti tým prvým trom rozdiel sekundy a viac, čo je v lyžovaní naozaj veľký časový rozdiel. Čo je podľa vás tá „tajná“ zbraň tých najlepších – teda aj vaša? Prečo sa len tak málo pretekárok dokáže priblížiť tým prvým trom?

V skutočnosti treba priznať, že v posledných rokoch je reálne „odskočená” predovšetkým Shiffrinová. Následne sa za ňou formuje skupinka dievčat, ktoré sa k nej snažia maximálne priblížiť a v prípade, že sa im podarí, podať výkon na hranici ich možností, môžu s Mikaelou aj reálne súťažiť. Dokonca Veronike či mne sa ju podarilo aj opakovane poraziť. 

Nie je to však vôbec ľahké, nakoľko má veľmi vysoký výkonnostný priemer, z ktorého dokáže v prípade potreby ešte zatlačiť k „super jazde". V každom prípade však treba povedať, že je pre nás všetkých obrovskou inšpiráciou a ja som šťastná, že lyžujem práve v ére, kde môžem súťažiť s niekým takým výnimočným. 

Na vás je veľmi sympatické, že sa nikdy nevyhovárate – na počasie, náročnosť, mäkkosť či tvrdosť trate, atď. Ste na seba prísna a dokážete povedať, že nie ste so svojou jazdou spokojná. Myslíte, že aj táto vaša vlastnosť napomáha vašim úžasným výsledkom?

Tažko povedať, či to pomáha, súťažím však preto, aby som bola najlepšia. Cesta k dosiahnutiu tohto cieľa, samozrejme, nie je jednoduchá a na Slovensku navyše nie sme zvyknutí hovoriť o najvyšších ambíciách, takže to zrejme môže aj niekoho iritovať. Aby ste mi však rozumeli, mne nejde o súťaž proti niekomu konkrétnemu. 

Snažím sa byť trpezlivá aj pokorná a vážiť si každé zlepšenie či pekné umiestnenie. Nič to však nemení na podstate, že ma vnútorne uspokojuje iba výkon, ktorý je na hranici mojich aktuálnych schopností. Viem, čo dokážem a ak sa k tomu v pretekoch nepriblížim, nemôžem byť predsa spokojná.

Lyžiarky a kamarátske vzťahy?  Prezraďte niečo zo zákulisia – sú tam aj naozajstné priateľstvá, sympatie, alebo rivalita víťazí a v podstate sa len rešpektujete?

Keďže u nás na Slovensku nefunguje žiaden spoločný reprezentačný tím, som v podstate odkázaná iba sama na seba a svoj vlastný realizačný tím, ktorý v aktuálnej sezóne pozostáva z ôsmich členov. V tíme mám iba samých mužov, takže nejaké „babské" reči ani nie je s kým viesť. Ešte šťastie, že za mnou na preteky občas príde aj mamina. Verím však, že už čoskoro sa dolieči aj Veronika a vráti sa do kolotoča Svetového pohára. 

Je to v tomto prostredí moja jediná kamarátka. Vzťahy so všetkými ostatným babami mám však tiež korektné, na kopci však, prirodzene, ideme každá iba za seba.

Kde sa vám najlepšie trénuje? Máte obľúbenú krajinu v tomto smere, kde vám podmienky najviac vyhovujú?

Ak je to len trošku možné, najradšej trénujem v Jasnej. Predsa len, tam som doma a tam mi vedia na tréning pripraviť aj ideálne podmienky. Sezóna je však dlhá, a tak trávim veľa času aj v zahraničí, kde sa mi najlepšie trénuje v rakúskych strediskách. Hneď po Vianociach sme však nemali kde trénovať, tak sme išli do Talianska za mojím trénerom Liviom, ktorý počas sviatočných dní polieval a pripravoval kopec iba pre mňa…

Ako vyzerá váš klasický tréningový deň? Relax je dôležitou súčasťou športovej prípravy. Ako relaxujete?

Bežný tréningový deň pozostáva obvykle zo štyroch tréningových fáz. Vstávame už o 05:30. Prvá fáza trvá obvykle 30 minút a je zameraná na rozcvičenie a rozohriatie. Po raňajkách odchádzame na kopec, kde prebieha špeciálna lyžiarska príprava v konkrétnej disciplíne. Po obede sa snažím hodinu spať a následne trénujem opäť lyžovanie, alebo mám kondičnú prípravu. 

Pred večerou obvykle stihneme ešte štvrtú fázu zameranú na špeciálne posilňovanie alebo kompenzáciu, a po večeri absolvujem videoanalýzu, fyzioterapiu a masáž.  Vždy sa snažím, aby spánok trval aspoň 8 hodín.  

Bolo potrebné urobiť aj zmeny vo vašom jedálničku?  Vnímate to ako ďalší krok, ktorý dokáže športovca niekam posunúť, ak má jedlo „ušité na mieru“ ? Prezradíte nám, ako vyzerá váš tréningový jedálniček? Sú potrebné aj výživové doplnky?

Samozrejme, počas prípravného obdobia a priamo v sezóne sa snažím aj pri stravovaní dodržiavať základné pravidlá a jesť hlavne pestrú stravu. Zeleninové šaláty, dostatok uhľohydrátov vo forme ryže a kvalitné proteíny z hovädzieho mäsa a rýb. Okrem energetických a iontových nápojov nepoužívam takmer žiadne doplnky výživy. Po skončení sezóny však otcovi ujedám z jeho slaninky.

Váš taliansky tréner Livio Magni vychoval už vynikajúcu Tinu Mazeovú a výsledky, ktoré ste spoločne dosiahli  potvrdzujú,  že ste si vzájomne sadli. Ako by ste ho zhodnotili? Čo vám vyhovuje na jeho spôsobe trénovania?

Livio je absolútny profesionál. Lyžovaním je priam posadnutý. Je extrémne náročný a maximálne ambiciózny. Obvykle som šťastná, že sa ho môjmu otcovi podarilo pre mňa angažovať. Pre neho neexistujú žiadne prekážky a aj keď som občas v tréningu na hrane psychických síl, je to človek, ktorému absolútne dôverujem. 

Svojím perfekcionizmom nakazil už aj nášho druhého trénera Maťka Gemzu, či môjho brata Borisa, ktorí tvoria základ môjho trénerského tímu. 

Váš športoví obľúbenci? Niekto, koho vy obdivujete zo slovenských aj zahraničných športových osobností.

Slovensko má mnohých skvelých športovcov, hokejistov, kanoistov, pre mňa je však našou najväčšou legendou Veronika Velez Zuzulová. V lyžovaní viem porovnávať a to, čo sa podarilo Zuzulovcom, z akých podmienok to dotiahli až na vrchol, to už nedokáže nikto iný. Predovšetkým vďaka Veronike to mám ja už v mnohých ohľadoch jednoduchšie.

Slovensko a podpora malých a mladých športovcov je téma, o ktorej by sa malo začať hovoriť nahlas, pretože to, že máme toľko takých úspešných vrcholových športovcov, medzi ktorých patríte aj vy, je viac-menej zázrak, zásluha  ich rodičov a športových nadšencov. Štát veľmi zaostáva. Čo podľa vás na Slovensku v tomto smere nefunguje tak, ako by  malo?

Viete, ja som športovkyňa, nie je mojou úlohou hodnotiť celý systém. V tíme už máme aj manažéra Richarda Galoviča, ktorý sa venuje presne týmto otázkam a s mojím otcom riešia, aby nám nič zásadné nechýbalo. 

Nie je to ešte tak dávno, keď som sa bála, či nás Slovenská lyžiarska asociácia vôbec prihlási na preteky, o nejakej podpore nehovoriac. Nemôžem zmeniť celý systém, ale nechcela by som, aby niečo podobné zažívali aj moji následovníci. Práve z tohto dôvodu som sa rozhodla pomôcť našim žiakom a pre 12 najtalentovanejších mládežníckych lyžiarov som dala vyrobiť nádherné pretekárske kombinézy, oslovila som svojich partnerov a tí ich vybavia aj špičkovými palicami, rukavicami, spodnou bielizňou a najmodernejšími karbonovými chráničmi. Veľmi  sa teším, že im môžem aspoň takto pomôcť a podporiť ich v športovom raste.

Očakávania pred  februárovou olympiádou v Pjongčangu?

Olympiáda je pre všetkých veľmi dôležitá, nakoľko ju sledujú aj ľudia, ktorých bežne šport až tak nezaujíma. Bojujete nielen za seba, ale aj za svoju krajinu, za svojich fanúšikov. Je to nádherný pocit, aj veľká zodpovednosť. Na olympijské súťaže sa už veľmi teším a verím, že s mojimi výkonmi budem spokojná aj ja samotná, nielen moji úžasní a tolerantní fanúšikovia, ktorí stoja vždy na mojej strane. 

Petra, ďakujeme za rozhovor,  želáme vám čo najviac len tých najlepších umiestnení, veľa energie a zdravia a všetko, čo si v osobnom aj športovom živote prajete. Držíme palce! Vaša redakcia časopisu FIT štýl.

Ďakujem za rozhovor.

Fotogaléria