S akými chybami sa stretáva tréner u svojich klientov najčastejšie?

Diana Mašlejová | 19. Oct 2017
S akými chybami sa stretáva tréner u svojich klientov najčastejšie?

Osobný tréner Andrej Seidl nám vysvetlil, ako sa vyhnúť chybám pri návšteve obľúbeného fitka a prečo sa oplatí dôverovať odborníkovi.

Na hodiny vám chodí množstvo klientov. Čo je z vašich skúseností ich najväčším vstupným problémom, s akými chybami sa stretávate najčastejšie?

Prevažná väčšina klientov nesprávne dýcha, pretože majú porušený dýchací stereotyp. Chyby sú najčastejšie spôsobené sedavým spôsobom života a títo ľudia preferujú hrudné dýchanie, ktorým preťažujú svaly v oblasti krku a hlavy.

Čítajte tiež: DÝCHANIE: ako ovplyvňuje váš výkon a dosahovanie športových cieľov?

Zároveň dýchajú veľmi plytko, čím prichádzajú o drahocenný kyslík pre svoje svaly a rýchlejšie sa unavia. Ich pracovné, alebo tréningové nasadenie následne klesá.

Čítajte tiež: Akú úlohu zohráva osobný tréner vo fitness centre?

Počas cvičenia, ale aj počas dňa, by sme mali zapojiť bránicové dýchanie, keď sa rebrá otvárajú do strán a nie smerom nahor, ako je to pri hrudnom dýchaní. Dychová vlna ďalej pokračuje smerom do brucha až do panvy, a tým dosiahneme stabilizáciu svalov v oblasti stredu tela.

Bez spomínanej stabilizácie by som ľudom neodporúčal vykonávať silové cvičenia ani s použitím strojov. Dýchanie si preto u každého skontrolujem a pri porušení sa snažím o čo najrýchlejšiu nápravu. Spolu s nesprávnym dýchaním súvisí aj zlé držanie tela.

Čítajte tiež: Chcete štíhle bruško? Tak nepodceňujte držanie tela a dýchanie!

Najčastejšie sa vyskytuje hlava v predsune, ramená vysunuté dopredu, hyperkyfóza (zaguľatenie) v hrudnej časti chrbtice, alebo hyperlordóza (prehnutie) v driekovej časti chrbtice.

Ďalšiu podstatnú vec, ktorú si tréner všíma, sú chodidlá a častý výskyt plochých nôh. Keďže na chodidlách stojíme a celý deň nás nosia, je potrebné, aby pozdĺžna a priečna klenba boli v poriadku. Ak sú porušené, nutne volíme použitie vložiek do topánok vytvarovaných na mieru, prípadne tejpovanie.

Mohlo by vás zaujímať: Tejping nie je módny trend, ale liečebná metóda