Schudnem vďaka joge?

Gabriela Bachárová | 4. Mar 2017
Schudnem vďaka joge?

Dôvodom prečo cvičiť jogu je celkom určite aj to, že v dnešnej hektickej dobe potrebujeme spomaliť, vydýchnuť si, znovu nájsť samých seba, docieliť väčšiu duševnú vyrovnanosť. Okrem toho vám joga sľúbi silnejšie a ohybnejšie telo.

Aké sú zdravotné účinky jogy?

Tu je len krátky zoznam toho, aký vplyv má joga na fyzické telo. Tento zoznam síce na prvý pohľad vyznieva ako reklama, ale nie je ani trochu prehnaný.

 • zachovanie a zlepšenie celkového fyzického zdravia
 • viditeľný a takmer okamžitý nárast energie
 • zvýšenie príjmu kyslíka
 • posilnenie pľúc, srdca a ciev
 • úprava krvného tlaku
 • zvýšenie odolnosti proti infekčným chorobám
 • posilnenie imunitných síl organizmu
 • zmiernenie, alebo dokonca odstránenie bolesti chrbta
 • prekrvenie, okysličenie a prehriatie celého tela
 • regenerácia organizmu
Mohlo by vás zaujímať: Hot joga: Vypotíte toxíny, tuk i zlú náladu!

Ako ovplyvňuje joga psychiku?

Veľmi výrazne. Ak sa budete cvičeniu jogy venovať pravidelne (ideálne každý deň), môžete očakávať:

 • zmiernenie stresu, smútku, nervozity a depresie
 • duševnú vyrovnanosť
 • upokojenie myšlienok a emócií
 • zlepšenie nálady a pozitívneho vnímania sveta
Naťahovanie, ku ktorému vďaka joge dochádza, posilňuje funkciu vnútorných orgánov a prispieva tak k ich dobrému fungovaniu. 

ČO VÁS ZAUJÍMA…

Schudnem vďaka joge?

Ak áno, tak len mierne. Jóga je pomalá, nezameriava sa na spaľovanie tukov, jej úloha je iná. Cvičenie prebieha v nízkej tepovej frekvencii a aby ste schudli, musel by byť počet úderov srdca omnoho vyšší. Ak chcete schudnúť, ale zároveň sa vám joga páči, ideálnym riešením je doplniť ju nejakým aeróbnym cvičením. V tomto smere sa ako nadmieru vhodný kandidát javí beh alebo aspoň spinning . Alebo si môžete vybrať dynamickejšiu formu jogy, takzvanú power jogu, od ktorej si už zhodenie nadbytočných kilogramov sľúbiť môžete.

Pre koho sa nehodí?

Ťažšie pozície a cviky zamerané na brucho nie sú vhodné pre tehotné ženy. Prekrvenie brušnej oblasti by mohlo viesť napríklad k predčasným kontrakciám. Existuje však špeciálne upravené cvičenie vhodné práve pre ženy, ktoré čakajú dieťatko.

Aké doplnkové cvičenia si mám vybrať k joge?

Pretože joga je zameraná hlavne na naťahovanie (niekto by povedal, že je to dokonale prepracovaný strečing), je dobré, keď ju kombinujete ešte s ďalším cvičením. Veď aj športoví tréneri prízvukovali, že jednostranné zaťaženie nie je vhodné a je dobré robiť niekoľko odlišných druhov cvičení. Aby bol fyzický pohyb naozaj komplexný, mal by sa skladať z týchto zložiek: - Natiahnutie (joga, strečing), - posilňovanie, - aeróbne cvičenie, počas ktorého sa zvyšuje tepová frekvencia a chudne sa pri ňom.

Skúste:
Moderné druhy jogy. Ktorú si vyberiete?
Cvičte doma - 7 cvikov pre nohy ako vymodelované

Môžem cvičiť doma, alebo je lepší kurz?

Môžete samozrejme cvičiť aj doma, ale ešte lepšie je zapísať sa do dobrého kurzu. Dobrý cvičiteľ alebo cvičiteľka vás nasmeruje, ako jogové pozície vykonávať čo najlepšie. Upozorní na chyby, ktorých sa môžete dopustiť a odporučí vám, ako sa ich vyvarovať. Cvičiteľ tiež môže sledovať váš pokrok v čase. Na druhej strane však pravidelné dochádzanie na kurz nie je pre každého. V tom prípade je riešením, ak si zaobstaráte kvalitnú literatúru a skúsite cvičenie v domácom prostredí. Nie je to nič neprekonateľné.

Môže mať joga aj negatívne vedľajšie účinky?

Je ich málo a väčšinou majú len prechodný charakter. Počas zmien jednotlivých jogových pozícií môže dôjsť k prudkým výkyvom hodnôt krvného tlaku, ktoré sa prejavia točením hlavy. Táto nepríjemnosť ale trvá len niekoľko sekúnd a potom odznieva. Ojedinelé zmeny krvného tlaku sa však netýkajú len jogy, ale aj cvičenia všeobecne.

 Chcete sa cítiť zdravšie, pevnejšie a ohybnejšie? Cvičte jogu kľudne z pohodlia domova.

Využite špeciálnu akciu a objednajte si predplatné!