Hamletovská otázka: Chudnúť rýchlo či pomaly?

Redakcia | 26. september 2023
Hamletovská otázka: Chudnúť rýchlo či pomaly?

Zhodiť v krátkom čase väčšiu hmotnosť je snom každého, kto práve naskočil na diétu.

Odborníci však pred rýchlym chudnutím často varujú a tvrdia, že keď chudnete prirýchlo, je veľká šanca, že stratené kilá aj rýchlo naberiete späť. Na pomalé a rýchle diéty sa zamerala aj veľká austrálska štúdia.

200 účastníkov rozdelili do dvoch skupín – rýchle chudnutie za 12 týždňov a pomalé za 36 týždňov. Prvá skupina sa sústredila na nízkokalorické jedlá, prevažne formou tyčiniek, nápojov či polievok. Druhá skupina sa zamerala na zníženie dennej energetickej dávky o 500 kalórií.

Prečítajte si tiež:
Intermittend fasting - Hladovka ako cesta k šíthlosti?

Keď sa výskumníci pozreli na účastníkov o tri roky neskôr, až 76 % z nich sa dostalo späť na svoju pôvodnú hmotnosť a bolo jedno, či chudli rýchlo či pomaly. Veľká metaanalýza však zistila, že rozdiely sa dajú nájsť inde. Čo sa metabolizmu týka, rozhodne vyhráva pomalé chudnutie. Viedlo tiež k úbytku tuku a lepšiemu pomeru tuku a svalov. Je šetrnejšie aj k našim kostiam – rýchle chudnutie má za následok až dvojnásobne väčšiu stratu kostnej hmoty, čo môže viesť ku krehkosti kostí či osteoporóze.

Prečo sa ale naše telo stále snaží vrátiť späť k pôvodnej hmotnosti?

Podľa odborníkov za to vďačíme našim predkom z čias lovcov a zberačov, ktorých telá sa tak pripravovali na obdobia nedostatku potravy.