HNEDÝ TUK: pomôže vám schudnúť. Viete ako a kedy sa aktivuje?

Redakcia | 6. júl 2017
HNEDÝ TUK: pomôže vám schudnúť. Viete ako a kedy sa aktivuje?

Ako je možné, že zvieratá dokážu prežiť dlhé zimné obdobie v spánku a bez jedla? A dokonca, po zimnom spánku sú nielen schudnuté, ale aj svalnatejšie a výkonnejšie? Môže za to hnedý tuk, ktorý sa prirodzene nachádza aj u malých detí.

Hnedý tuk sa nachádza najmä v oblasti krku (supraklavikulárna oblasť), hrudníka a brucha. Môžete ho nájsť v srdci, pľúcach, obličkách, nadobličkách a črevách a pozdĺž veľkých ciev (krčná tepna, aorta a iné). Vekom sa stráca, ale to je do veľkej miery spôsobené naším teplomilným spôsobom života.

Čítajte: Termogenéza chladom. Otužujte a dopracujte sa ku zdraviu! Aké sú jej výhody?

Ako sa hnedý tuk aktivuje?

Keď naše kožné receptory zaznamenajú chlad, aktivuje sa tvorba hnedého tuku z bieleho tuku, čo je spôsobené viacerými signálmi. Hnedý tuk obsahuje veľa mitochondrií, čo sú energetické továrne našich buniek, v ktorých sa za pomoci kyslíka vytvára bunková energia ATP.

V hnedom tuku sa nachádza toľko mitochondrií ako v srdcových bunkách, kde je spolu s mozgovými bunkami najviac mitochondrií (spolu s bunkami hnedého tuku). Práve veľký počet mitochondrií dáva hnedú farbu hnedému tuku.

Čítajte tiež: Letné otužovanie. Prečo s ním začať práve v lete a čo je jeho podstatou?

Pre porovnanie, v bielom tuku je málo mitochondrií. Hnedý tuk je navyše obdarený veľkou dodávkou krvi a nervov. Aktivita hnedého tuku je stimulovaná sympatickým nervovým systémom cez hormón noradrenalín a jeho funkcia je vytvárať teplo (termogenéza).

Skvelé na tom je, že hnedý tuk nevytvára typickú bunkovú energiu ATP (adenozíntrifosfát), ale vytvára voľné teplo. Na to využíva najmä biely tuk (ale aj glukózu, ktorá predstavuje asi 10 % jeho paliva), ktorý sa spaľuje v množstve mitochondrií hnedého tuku.

Hnedý tuk vám pomôže schudnúť

Vďaka tomu sa telo veľmi rýchlo zbavuje bieleho tuku a začína najmä viscerálnym (vnútrobrušným) tukom, ktorý je charakteristický pre obéznych ľudí, diabetikov a pacientov s inými chronickými ochoreniami. Aj preto termogenéza chladom (CT – Cold Thermogenesis) dokáže za niekoľko mesiacov zvrátiť alebo vyliečiť mnohé chronické ochorenia.

V minulosti sa myslelo, že tukové bunky sa dokážu len zmenšovať, zväčšovať a množiť a jediný spôsob, ako ich trvalo odstrániť je liposukcia. Výskum hnedého tuku však zmenil toto myslenie a prišiel na to, že termogenéza chladom dokáže natrvalo zabiť tukové bunky.

Lenže dlhé svetelné cykly a teplé podnebie doslova zabíjajú tvorbu hnedého tuku a podporujú tvorbu bieleho tuku u všetkých cicavcov. Preto majú zvieratá v tropických oblastiach málo hnedého tuku, rovnako ako „moderní“ teplomilní ľudia. Naopak, chlad podporuje tvorbu tepla z hnedého tuku bez ohľadu na svetelné cykly.

Keďže hnedý tuk vytvára energiu vo forme voľného tepla, a nie ATP, nevznikajú voľné radikály (ROS), vďaka čomu sa spomaľuje starnutie, zvyšuje metabolizmus a schopnosť naplno fungovať na menšom príjme kalórií. Preto sú hibernujúce cicavce, šerpovia či astronauti NASA takí výkonní, napriek nízkemu príjmu kalórií a výraznému úbytku hmotnosti.