„Osvedčené“ redukčné diéty: prečo nakoniec zlyhávajú?
Väčšina programov na schudnutie, („osvedčené“ redukčné diéty) sa zakladá na princípe, že čím menej kalórií prijmeme, tým viac schudneme. Krátkodobo táto zásada v mnohých diétach funguje. Existuje však viacero príčin, prečoprečo nakoniec zlyhávajú.
Ľudia s nadváhou sa často cítia previnilo, ak nejakú diétu nedržia. Idú z extrému do extrému: buď na diéte sú, alebo práve nie sú. Často končia hladní, s ďalšími kilami navyše a paradoxne – podvyživení. Prečo je to tak a ako sa dá zo začarovaného kruhu kolísavej hmotnosti dostať?
Ktorá diéta je najlepšia na schudnutie?
Držia vás v hrsti
Najväčším klamom diét je, že nevyvolávajú konanie, ale myslenie. Neustále vás nútia premýšľať nad tým, čo a kedy by ste mali jesť, nad počtom kalórií, obsahom sacharidov, tuku, gramážou, kombináciami atď.
Držíte diétu, ale pritom je to naopak. Ona drží vás – a poriadne nakrátko! Pojem „diéta“ pochádza z gréčtiny a znamená „strava“. Teda všetko to, čo obyčajne jeme. V modernom chápaní však tento pojem prešiel zvláštnou premenou.
Dnes pod ním rozumieme „to, čo by sme mali jesť, keď nechceme jesť to, čo jeme obyčajne“. Ide o riadený príjem jedál a tekutín za účelom dosiahnutia konkrétneho cieľa.
Kedy sa to vlastne celé začalo?
Repertoár slávnych diét je naozaj bohatý: od pitia alkoholu, jablčného octu cez radikálne obmedzenie prísunu dôležitých potravín až k delenej strave. Tým však zoznam ani zďaleka nekončí. Stále sa objavujú nové diéty, ktoré hlásajú, že tentoraz „zaručene“ schudnete.
Ako vás ZDRAVÉ TUKY zbavia chute na sladké a opravia leptínovú rezistenciu?
Pritom vo svete diét sa nedá už nič nové vymyslieť. Všetko sa len odpisuje, upravuje, a tak tomu bolo často aj v minulosti. Až na niektoré výnimky. „Jediná cesta k skutočnému vyriešeniu obezity spočíva v tom, že výdaj energie bude väčší ako jej príjem.“ To sú slová významného svetového ekonóma Irvinga Fishera, ktoré v roku 1915 uviedol na svetlo sveta v knihe How to Live.
Tvrdil, že nie je ani tak podstatné, aký je objem toho, čo zjete. Dôležité je, koľko to má kalórií. Tento koncept bol významným zvratom a prelomovým objavom v celej histórii diét.
Napriek tomu, že neboli známe účinky dlhodobého obmedzenia kalórií, začal sa uplatňovať v medicíne ako štandard pri znižovaní telesnej hmotnosti. Odvtedy však ubehlo viac než sto rokov a problém obezity nezmizol. Naopak, prehĺbil sa ešte viac.
„Osvedčené“ redukčné diéty: prečo nakoniec zlyhávajú?
Diéty založené na sledovaní kalórií (redukčné diéty) spočiatku môžu priniesť veľký úbytok hmotnosti. Spôsobujú ale aj úbytok svaloviny a spomalenie metabolizmu. Vaše telo rýchlo zistí, že príjem potravy je obmedzený. Trpí, a preto sa bude snažiť za každú cenu uchovať zásoby energie.
Čím menej toho v dlhšom časovom úseku zjete, tým menej bude telo spaľovať. Vaša váha sa preto nebude meniť úmerne s množstvom, ktoré zjete.
Keď budete hladovať, v krvi vám stúpne úroveň grelínu - hormónu hladu. Ten vypustí do akcie najsilnejšieho agenta hladu – neuropeptid Y. Zvyšuje chuť do jedla, prinúti vás jesť a pevná vôľa vám pritom nijako nepomôže.
Čo je však horšie, znižuje energetický výdaj a ovplyvňuje ostatné hormóny. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo redukčné diéty zlyhávajú.