Pýtali ste sa.. Neviem sa pohnúť s hmotnosťou smerom dolu

ODPOVEDÁ Ing. Michaela Horváthová, výživová poradkyňa SVETA ZDRAVIA | 8. apríl 2017
Pýtali ste sa.. Neviem sa pohnúť s hmotnosťou smerom dolu

Pred niekoľkými mesiacmi som sa rozhodla chudnúť. Naučila som sa pravidelne jesť, ale v poslednej dobe sa neviem pohnúť s hmotnosťou smerom dolu...

... Stále je moja hmotnosť rovnaká, niekedy dokonca vystúpi hore. Jedálniček mám pritom stále rovnaký, na raňajky si dávam väčšinou špaldový chlieb s maslom a šunkou, na desiatu niekedy ovocie, ale skôr si dám jogurt, na obed mäso a zeleninu (nejem prílohy), na olovrant si dávam biely jogurt a na večeru vajíčka alebo mozzarellu so zeleninou. Naozaj nejem prílohy, chlieb iba ráno a hmotnosť mi dlhšie stagnuje. Robím niekde chybu?

V prvom rade by som chcela povedať, že keďže ste mi neuviedli vašu výšku, hmotnosť, neviem, z akej hmotnosti ste šli prvotne dolu, tak sa mi ťažko hodnotí. Rovnako je potrebné zistiť váš typ metabolizmu. Určite by som navrhovala, aby ste navštívili jednu z našich pobočiek Sveta zdravia.

Teraz sa vrátim k informáciám, ktoré ste mi poskytli. Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že jete 5-krát denne, v podstate, sacharidy máte len ráno v podobe chleba a na desiatu, ak si dáte ovocie. Možno vás to prekvapí, ale ak telo nemá dlhodobo dostatok sacharidov (samozrejme, s nízkym glykemickým indexom), tak aj napriek tomu si vytvára tukové zásoby.

schudnúť, mäso, hmotnosť

Vo všeobecnosti panuje názor, že za ukladaním tukov sa skrývajú iba sacharidy. Ale aj bielkoviny (vo veľkých množstvách) sa ukladajú vo forme tuku, ak nie sú dostatočne využité. Nehovoriac o tom, že nadmerný príjem bielkovín je veľkou záťažou pre organizmus, najmä obličky. Keďže nepoznám vašu aktuálnu telesnú hmotnosť, neviem vám odporučiť optimálne množstvo denného príjmu bielkovín pre vás.

Nespomenuli ste fyzickú aktivitu, predpokladám teda, že asi necvičíte. Ak naozaj necvičíte, nevidím dôvod zvyšovať takto príjem bielkovín. Vo vašom jedálničku mi chýba prísun omega-3 a omega- 6 mastných kyselín. Nevidím žiadne ryby, tuky, orechy a podobne. Možno je to len tým, že ste napísali, čo konzumujete najčastejšie.

Čítajte tiež: Rozmýšľate, že vynecháte večeru?

Večera bez sacharidov, pokiaľ nie je veľká fyzická aktivita, je namieste. Určite by som vám odporúčala zaradiť orechy napr. na desiatu (či už k ovociu alebo k tomu jogurtu). Nevyhýbajte sa prílohám (odporúčam napríklad pohánku, amarant, quinou). Ak máte záujem upraviť jedálniček, určite navštívte našu pobočku. Je potrebné upraviť množstvá prijímaných sacharidov, tukov aj bielkovín. Na takejto strave, bohužiaľ, nebudete chudnúť. Telo má nízky energetický príjem spojený s nedostatkom vhodných sacharidov, dobrých tukov a nadmerným množstvom bielkovín.

Nenáročný a účinný, skúste: Nordic walking - prirodzený pohyb a najlepší spaľovač kalórií.