Trénerka Diana Hô Chí: Kým sa hýbem, viem, že žijem

Dominika Bleščáková | 23. marec 2021
Trénerka Diana Hô Chí: Kým sa hýbem, viem, že žijem

Sú FIT a majú ŠTÝL! Inšpirujte sa známymi Slovenkami a Slovákmi a naučte sa od nich rôzne tipy a triky, ako sa udržať zdraví, fit, šik a vo forme. Ako prvú sme vyspovedali obľúbenú trénerku Dianu Hô Chí.

Dianka, ako sa momentálne máš?

Snažím sa popasovať sa s aktuálnou situáciou. Keď niečo neviem ovplyniť, musím sa tomu prispôsobiť a hľadať spôsoby ako viesť „normálny“ život, šťastný život.

Ako vnímaš pretrvávajúcu pandemickú situáciu? Dolieha nejakým spôsobom na teba?

Mám jej už plné zuby. Pred rokom by si nikto nepomyslel, že toto môže trvať tak dlho. Že sa nemôžeme stretnúť so svojou rodinou, priateľmi, že musíme chodiť každý týždeň na „paličkovanie“. Sme slobodní a pritom zavretí a vo väzení svojich príbytkov. Niekedy ma prepadne smútok, túžba viesť život ako predtým. Môcť cestovať, môcť sa zamýšľať ktorý víkend aké podujatie budem pripravovať.

Na sociálnych sieťach pôsobíš vždy veselo a vyrovnane, čo ti pomáha v tomto období zachovať si nadhľad a pozitívnu  myseľ?

Je to o pohľade na svet, na danú situáciu. Ako som spomenula vyššie. Ak sa človek neprispôsobí, bude nešťastný. Bude negatívny a k čomu to bude dobré? Dostane sa do blúdneho kruhu depresie, smútku, kritizovania. Hoci tým vôbec ničomu nepomôže. Ak sa naozaj chcem naďalej usmievať a nestratiť rok a možno ešte viac zo svojho života, ktorý mi nikto nevráti, musím hľadať pozitíva aj na tejto situácii. Možnosti ako nie len prežiť ale ako ŽIŤ. Určite mi pomáha, že naďalej môžem robiť to, čo milujem. Hýbať sa, trénovať moje klientky. Pomáhať nie len im ale veľkému množstvu žien, ktoré sú v mojej skupine na FB.

Je nejaké motto, ktorým sa vo svojom živote riadiš?

"Nikto nevie, čo dokáže, kým to neskúsi." Syrus

 Čo ti pomáha prekonať náročnejšie životné obdobia?

Ľudia okolo mňa. Som veľmi spoločenský tvor. A aj keď sa teraz nestretávame osobne, tak viem, že ich mám pri sebe. Viem, že kedykoľvek sa môžem obrátiť či na rodinu, či na priateľov so svojimi radosťami aj starosťami.  A takisto oni majú oporu vo mne. A samozrejme moje cvičenie. Bez neho si neviem predstaviť ani jeden deň. Keď sa hýbem, cítim sa slobodná, cítim sa živá.

Ak cítiš, že je toho na teba priveľa, akým spôsobom „ventiluješ“ svoje emócie?

Asi sa bude opakovať, ale pre mňa je pohyb všeliekom. Tým, že robím rôzne druhy cvičenia: kardio, posilňovacie cvičenia, POUNDFIT, jogu, tak podľa toho, čo práve prežívam, vnášam aj do cvičenia to, čo viem, že mi pomôže. Či sa potrebujem vyzúriť a vyskákať alebo naopak ukľudniť, nájsť stratenú rovnováhu.

Čo je tvoja forma psychohygieny?

Joga, kniha a čakám na teplo a opäť aj paddleboard. Jogou viem vyjadriť všetko. Cez jej krásne pozície dostanem zo seba emócie negatívne, pozitívne, ak potrebujem zo seba dostať silu, ktorá vo mne rastie, zvolím si niečo náročnejšie ak naopak moja nežná časť pociťuje, že je potláčaná, lekcie sú jemné, nežné, ženské. Kniha je pre mňa dovolenka. Aj keď mám len pár minút, kedy si môžem sadnúť, zobrať ju do ruky a prečítať zopár strán. No a paddlebord je pre mňa absolútna sloboda, relax, únik.

Akú úlohu zohráva v tvojom živote pohyb?

Kým sa hýbem, viem, že žijem. A obdivujem a skláňam poklonu všetkým ľuďom, ktorí sa dokážu hýbať, cvičiť aj so zdravotnými problémami. Pretože pochopili, že MUSIA. Ostať totiž nevládne ležať, je to najhoršie, čo môže človek urobiť. Ak mám nejaké obmedzenia, snažím sa hľadať spôsoby ako MÔŽEM , nie výhovorky prečo nemôžem.

 Aký druh pohybu preferuješ a prečo? Čo ti pohyb a zdravý životný štýl priniesol do tvojho života?

V živote je potrebná rovnováha. A to isté platí aj pri tréningovom pláne, pri pohybe. Nenechať si na očiach zatiahnuté klapky a ísť len jeden druh tréningu. Treba kompenzovať každé jedno cvičenie. Preto je môj týždenný program naozaj veľmi pestrý a ak vynechám z neho čo len jeden tréning, pociťujem, že môjmu telu niečo chýba. Tým, že som lektorkou, tak určite mi môj životný štýl priniesol najmä disciplínu, zodpovednosť. Nie len v cvičení, strave ale v celom pohľade na život, v určovaní si priorít. A pohyb si myslím, že najmä prospieva môjmu zdraviu. Či fyzickému alebo psychickému.

Ako sa stravuješ? Máš nejaké obmedzenia v strave?

Moja strava je veľmi striktná ale chutná, poskytuje mi všetko, čo potrebujem. Moje telo je mojím pracovným nástrojom, preto sa musím oň náležite starať. A samozrejme aj vekom človek pochopí, že rýchlejšie sa naňho niečo nalepí a oveľa pomalšie sa toho potom zbavuje. Preto sa snažím aj v sladkostiach, ktoré som kedysi veľmi vyjedala, hľadať zdravšie FIT alternatívy. Nedržím diéty, lebo tie majú krátkodobý efekt. Snažím sa stravovať tak, aby to bolo udržateľné dlhodobo.


Ako sa udržiavaš fit, zdravá a vo forme?

Pohybom a stravou a aj myšlienkami.

Čo by si poradila alebo odkázala ľuďom, ktorý prežívajú ťažšie chvíle a nevedia ako z nich von?

Aby skúsili hľadať niečo, čo im robí radosť a potom tú „vec“ robili stále. Nesedieť doma, ísť sa v rámci našich aktuálnych možností aspoň prejsť do prírody, na vzduch. Aby prekonali sami seba, ak neobľubujú cvičenie, aby prekročili komfortnú zónu a skúsili si sem-tam zacvičiť. Či už online alebo si vybehli do lesa. Neuzatvárali sa do seba, komunikovali so svetom, hoci len cez správy, videohovory, ale aby žili. Prispôsobili sa a prežili tak. Každá tmavá noc raz skončí a vystrieda ju nové ráno. Ráno plné nových možností. A je len na nás, ako tieto ponúkané možnosti uchopíme a čo spravíme so svojím životom.

 

 

 

 

 

Komentáre