S bylinkami opatrne. Môžu pomôcť ale aj uškodiť

Miroslava Miková | 21. november 2017
S bylinkami opatrne. Môžu pomôcť ale aj uškodiť

Bylinky nám môžu veľmi pomôcť, ale pokiaľ ich nesprávne používame, aj uškodiť. Na čo si treba dať pri ich kúpe a príprave najväčší pozor? Spovedali sme bylinkárku Annu Kopáčovú.

Či už si bylinky kúpime, alebo nazbierame, musíme vedieť, na čo ich potrebujeme. Pokiaľ chceme, aby nám bylinky pomohli a neuškodili, musíme si ich správne a v správnom čase naordinovať. To znamená, že ak chceme čaj na prechladnutie, tak si kúpime také bylinky, ktoré sú vhodné pri prechladnutí – kúpené bylinky sú už namiešané.

Musíme vedieť aj to, ako dlho môžeme bylinky užívať. Je pravda, že pri niektorých diagnózach sa bylinky užívajú aj dlhodobo. Avšak ľudia zväčša robia takú chybu, že bylinkové čaje pijú na kvantá a dlhodobo, a napríklad len jeden druh bylinky, lenže takýmto spôsobom si môžu úplne rozhádzať organizmus.

Bylinky, môžu pomôcť ale aj uškodiť

Uvediem dva príklady, nie sú však vedecky podložené, ale naše babičky tomu verili. Medovka lekárska je veľmi dobrá upokojujúca bylinka, avšak pri dlhodobom a častom pití dokáže znížiť funkčnosť štítnej žľazy. Nie je to vedecky potvrdené, ale babička hovorila, že ženy od nej priberajú, a že im narastie hrvoľ.

V časoch, keď ešte neexistovala antikoncepcia, tak ženy nadmerne pili mätu, pretože verili tomu, že neotehotnejú, samozrejme, stalo sa aj to, že to zlyhalo. Keď ma príde poprosiť žena o pomoc, aby otehotnela, tak jej poviem, aby počas liečby nepila mätový čaj.

Často z úst týchto žien počujem, že je to práve ich obľúbený čaj. Tak možno na tom niečo pravdy bude. Keď si chceme dopriať šálku dobrého čajíka, tak bylinky striedame a nepijeme dlhodobo, robíme si takzvané prestávky.

Pri príprave byliniek by som radila opatrnosť, ak užívame nejaké lieky, treba si dôkladne prečítať letáčik, či tam nebude uvedené, že sa niektorá bylinka nesmie užívať. Kto užíva lieky na srdiečko, pozor na bylinky, ktoré obsahujú digitális (náprstník).

Pri užívaní liekov na riedenie krvi si treba dať pozor na bylinky, ktoré obsahujú chlorofyl (zelené farbivo) atď. Najlepšie je poradiť sa s lekárom, lekárnikom či dobrým bylinkárom. Pri príprave musíme vedieť, ktoré bylinky sa varia, zabárajú alebo lúhujú v studenej vode a potom len zahrievajú, aby sme z nich získali čo najviac liečivých látok a nezničili ich.

Ktoré bylinky, resp. bylinkové čaje by ste odporučili piť počas chladných mesiacov na zlepšenie nálady či posilnenie imunity, a ktoré pri gynekologických problémoch?

V chladných mesiacoch by som odporučila bylinky ako napríklad ruža šípová (šípky), pretože je veľkou zásobárňou vitamínov – hlavne vitamínu C. Ďalej je vhodný rakytník rešetliakový, pretože je tiež zdrojom vitamínov, ale obsahuje aj hormón dobrej nálady, teda serotonín.

V jeseni sú výborné aj bylinky ako baza čierna, lipa či materina dúška. Jedná sa o liečivé rastliny, ktoré stimulujú produkciu potu, znižujú teplotu a zbavujú hlienu. Echinacea je výborná na posilnenie imunity.

Uplatnenie nájdu aj slez, ibiš, sedmokráska, podbeľ, pľúcnik – príroda nám ponúka nespočetné množstvo byliniek na zimu, len bylinky treba striedať a piť s prestávkami.

Aj ženy si počas chladných dní môžu spraviť čaj z kapucínky väčšej – je výborný proti baktériám a na zapálené močové cesty. Pri gynekologických problémoch z nachladnutia si môžu spraviť čajovú zmes z alchemilky, hluchavky bielej, rebríčka a pamajoránu.