10 tipov ako si udržať ČO NAJDLHŠIE mladistvý vzhľad PLETI

Lucia Gáborová | 24. Jan 2020
pleť, mladá, skin, starostlivosť, omladenie, pleti, fit, zdravie, krása, ako si omladiť pleť

Kto z nás by nechcel zostať večne mladý? Mať krásnu hladkú tvár bez vrások a stále pevné a pružné telo? Starnutie je nevyhnutný proces, ktorý sa nedá ničím zastaviť, no pomocou dobrej a kvalitnej kozmetiky sa dá aspoň čiastočne spomaliť, a to najmä protekciou pred vonkajšími faktormi, ktoré spôsobujú jej predčasné starnutie.

1. ODLIČOVANIE NAŠE KAŽDODENNÉ

Práve odličovanie a čistenie je kľúčom ku krásnej pleti bez nedokonalostí. Zanedbávanie večerného čistenia vedie k upchávaniu pórov a následne k zapáleným miestam na tvári. Ideálne je čistiť si pleť v dvoch krokoch. Najskôr nanesieme na tvár hutnejší, pokojne aj olejový čistiaci prípravok. Krúživými pohybmi uvoľníme nečistoty z tváre, následne tvár umyjeme pomocou malého uteráčika namočeného v teplej vode. Tento proces zopakujeme s čistiacim mliekom.

2. NEZANEDBÁVAJTE SPÁNOK

Počas spánku sa pokožka najrýchlejšie regeneruje, a tak, pokiaľ zanedbávate spánok a spíte dlhodobo menej ako 7 - 8 hodín, vaša tvár nebude v dobrej kondícii, nehovoriac o kruhoch pod očami, ktoré vám určite naskočia.

3. Pozor na KOFEÍN

Ak málo spíte, je možné, že to cez deň doháňate jednou kávou za druhou, čo nie je práve najšťastnejšie riešenie. Vaša pleť bude vyzerať mdlo a môžu sa vám dokonca zvýrazniť jemné linky a vrásky. Doprajte si radšej dostatok spánku a v rámci pitného režimu uprednostnite čistú vodu. Kávičku úplne vynechávať nemusíte, 1 – 2 šálky denne sú ok.

4. Párty, párty, párty? STOP!

Ak si z času na čas doprajete pohár vína v dobrej spoločnosti, všetko je ok. V prípade, že si ho dávate každý deň po práci a nezostane len pri jednom, alebo si doprajete niečo tuhšie než len víno, zatiahnite ručnú brzdu. Alkohol a čistá pleť nie sú práve najlepšími priateľmi. Ak si príležitostne dáte drink, vypite vždy po ňom minimálne jeden pohár čistej vody. A na cigarety ani nepomyslite!

5. HYDRATÁCIA ZVNÚTRA AJ ZVONKA

Okrem toho, že je potrebné dodržiavať pitný režim, vaša tvár potrebuje aj topickú hydratáciu, teda na kožu zvonka v podobe sér a krémov. Na trhu je široký rad krémov pre rôzne druhy pleti. Pokojne si nechajte poradiť od odborníkov.

6. Pozor na STRES

Ten vidieť na pleti okamžite. Či vás dokáže vyviesť z miery nervózny šéf, skúškové obdobie alebo nestíhate termíny, na chvíľu sa zastavte a spíšte si priority. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite do brucha, (tzv. bránicové dýchanie) a potom začnite plniť jednotlivé úlohy podľa zoznamu. Večer pred spaním počúvajte relaxačnú hudbu, napustite si vaňu alebo sa začítajte do knihy či zrelaxujte pri dobrom filme. Nič nie je také zlé, aby sa to nedalo vyriešiť.

7. ZDRAVIE NA TANIERI

Vravíte, že ste sa dnes nestihli naraňajkovať a na obed ste si dali keksík a zaliali ho kávou s mliekom? To snáď nemyslíte vážne! Práve skladba stravy je jedným z tajomstiev krásnej, zdravej a mlado vyzerajúcej pleti. Zo stravy eliminujte cukor, mlieko, biele pečivo a tučné, vyprážané jedlá a nahraďte ich čerstvou či dusenou zeleninou a ovocím, obilovinami a chudým mäsom z overeného zdroja. Výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

8. Cvičením K PREKRVENIU POKOŽKY

Pravidelné cvičenie má na pleť mimoriadne blahodarné účinky. Nehovoriac o tom, že vďaka nemu budete mať pružné a pevné telo do vysokého veku. Prehodnoťte svoju dennú rutinu tak, aby sa vám do nej zmestilo cvičenie aspoň 3x do týždňa. Vyberte si to, čo vás najviac osloví, ponuka je dnes skutočne pestrá: fitko, beh v prírode, joga, pilates, plávanie. Keď prídete po cvičení domov, pozrite sa do zrkadla. Vaše oči budú žiariť a pleť bude ružová, zdravá a vyhladená.

9. CHRÁŇTE SA PRED SLNKOM

Aj keď to možno znie neuveriteľne, v zime tiež na nás dopadá škodlivé slnečné žiarenie, ktoré je tiež priamo zodpovedné za tzv. fotoaging, teda starnutie vplyvom slnečného žiarenia, a preto je potrebné sa denne pred ním chrániť. Vyžarujú ho počítače, telefóny, TV, žiarivky a spôsobuje ochabovanie pokožky. Denný krém, ktorý obsahuje SPF 30 alebo aspoň SPF 20 je dostatočná ochrana pred jeho nežiaducimi účinkami aj škodlivými účinkami slnečného žiarenia.

10. RUKY PREČ!

Zvyknete si rukou kedykoľvek počas dňa prejsť po tvári? Alebo máte zvyk podopierať si bradu? Nerobte to, zanášate si tvár baktériami. Nehovoriac o tom, ak pomedzi to ťukáte do počítača. Vedeli ste o tom, že na klávesnici počítača je obrovské množstvo baktérií? Tváre sa dotýkajte výlučne umytými rukami a nech vám ani nenapadne vytláčať si vyrážky!