Krásna v ZIME. Čo pleti v nečase škodí a čo pomáha?
S príchodom chladných zimných mesiacov musíme zmeniť aj starostlivosť o pokožku tak, aby sme predišli problémom typickým pre toto ročné obdobie. Poznáte to: suché, popraskané ruky, červená, podráždená pokožka, boľavé, popraskané pery. To všetko sú signály toho, že zimná sezóna je už tu. Nemusí to však byť váš prípad, ak sa viete na chladné počasie pripraviť, a to zvonku aj zvnútra.
11 tipov, ako CHRÁNIŤ POKOŽKU PRED ZIMOU
PRVÉ NÁZNAKY
Najskôr nie sú na prvý pohľad vôbec viditeľné. Cítite len jemné pnutie. Keď si na tvár nanesiete mejkap, voľným okom na nej uvidíte šupinky a zvýraznia sa jemné linky a vrásky. Ak suché fľaky nemiznú ani po niekoľkých dňoch, môže sa z nich vyvinúť dermatitída. Naše nasledujúce tipy vám pomôžu suchosť kože nielen úplne vyriešiť, ale jej aj predchádzať tak, aby vás s príchodom zimy nezaskočila.
1. STAROSTLIVOSŤ PO ZÁKROKOCH AJ PO NÁDCHE
Zima je aj odborníkmi odporúčaná na realizáciu rôznych potrebných dermatologických zákrokov. Práve po nich je užitočný Bariéderm CICA – KRÉM. Na zimu je vhodný na suché, vetrom ošľahané miesta, ale tiež na nos zodraný po nádche.
2. Dávaj te si pozor NA ZLOŽENIE VAŠEJ KOZMETIKY
Vynechajte parfumované a príliš agresívne produkty a tiež prípravky s obsahom alkoholu. Uprednostnite jednoduché zloženie bez parfumácie. Pod pleťový krém zaraďte pleťové sérum, napríklad s obsahom kyseliny hyalurónovej, ktorá má bohaté hydratačné účinky.
3. VYMEŇTE SVOJ KOZMETICKÝ ARZENÁL
Odložte prípravky s gélovou textúrou a na zimu ich nahraďte výživnejšími produktmi. Dbajte však na to, aby boli nekomedogénne, t.j. aby neupchávali póry.
4. NEZABÚDAJTE NA ZELENINU A OVOCIE
Vaša pokožka, ale aj organizmus ako taký, potrebuje na udržanie hydratácie vitamíny a minerály obsiahnuté v zelenine a ovocí, napr. vitamín C, E, zinok, selén, kyselinu listovú atď. Antioxidanty v ovocí a v zelenine pomáhajú bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi a starnutiu. Postavte svoju stravu najmä na zelenine, ovocie konzumujte, samozrejme, tiež, ale kvôli obsahu cukru v menšej miere ako zeleninu.
5. ZDRAVÉ TUKY A OMEGA-3
Najlepší spôsob, ako mať aj v zime hydratovanú pokožku je hydratovať ju aj zvnútra. Práve v chladnom ročnom období potrebuje koža správnu dávku tuku, aby zostala pružná a zdravá. Ak budete konzumovať potraviny s obsahom omega-3 mastných kyselín, rozdiel budete vidieť voľným okom. Zaraďte do jedálnička orechy, semienka, vajcia, avokádo, jogurty a syry, maslo, ryby. Šalát si ochuťte olejom, či už olivovým alebo sezamovým, a do rannej kaše vždy pridajte za lyžičku kokosového oleja.
6. DBAJTE NA PITNÝ REŽIM
Aj keď na letné horúčavy sme na prahu novembra už dávno zabudli, aj teraz platí, že pitný režim je kľúčový. Pite dostatočné množstvo tekutín, uprednostnite obyčajnú vodu, minerálne vody, ktoré je však nutné striedať, nesladený bylinkový čaj, čerstvé zeleninové alebo zeleninovoovocné šťavy.
7. NEZABÚDAJTE CVIČIŤ
Hýbte sa tak, ako je vám príjemné. Vo fitku, na čerstvom vzduchu, v jogovom štúdiu alebo v bazéne. Prekrvenie je pre vašu kožu kľúčovým artiklom na ceste ku kráse.
8. NEPREKURUJTE
Termostat vo vašej domácnosti udržiavajte na ideálnej izbovej teplote, čo je 19 až 20 °C. V spálni vám úplne postačí 18 °C. Neprimerane vysoké prekúrené prostredie spôsobuje vysúšanie a dehydratáciu pokožky. Nemusíte predsa doma pobehovať v šortkách za orosenými oknami. Radšej si pridajte nejakú tú vrstvu naviac, budete oveľa zdravší a vaša koža sa vám poďakuje.
4 cviky pre pevnú a vypnutú pleť
9. RUKAVICE A HRUBÉ PONOŽKY SÚ ZÁKLAD
Aby ste predišli praskaniu kože okolo nechtov a na hánkach rúk, noste vonku rukavice. Výborný spoločník na zimné mesiace je krém na ruky z radu Bariederm, ktorý ochraňuje, vyživuje citlivú a suchú kožu rúk a pomáha aj pri alergii na chlad, ktorá sa prejavuje suchou, svrbiacou pokožkou rúk so šupinkami. Obsahuje aj manukový med, ktorý má antibakteriálne účinky. Do čižiem tiež patria teplé bavlnené ponožky, nie silonky.
Ak ste žena a musíte do práce nosiť biznis štýl, prezúvajte sa až v kancelárii. Na von čižmy a ponožky, do kancelárie silonky a lodičky. Oblečenie v zime má byť z prírodných a vzdušných bavlnených materiálov. Na ošetrenie chodidiel a prasklín na pätách je ideálna masť Bariederm, ktorá vďaka obsahu bambuckého masla premastí a zvláčni. Večer pred spaním si natrite ruky aj nohy hrubou vrstvou mastnejšieho hydratačného krému a natiahnite si bavlnené rukavice a ponožky. Ak takto dokážete spať, môžete sa ráno tešiť na hebkú, vláčnu pokožku.
10. NEZABUDNITE NA SVOJE PERY
V zime nás viac trápia suché a popraskané pery, často až do „živého“. Vtedy odporúčame balzamy s rastlinnými výťažkami, ktoré pery ošetria a zahoja.
11. LEN VLAŽNÁ VODA
Umývajte si tvár výlučne vlažnou, nikdy nie horúcou vodou. To isté platí o sprchovaní celého tela. Dĺžka sprchovania nech je skôr kratšia, nesprchujte sa zbytočne dlho. Čím dlhšie pokožku vystavujete teplej vode, tým bude suchšia. Po sprche ešte mierne vlhkú pokožku tela natrite telovým mliekom alebo kokosovým olejom.
Dodržiavaním uvedených tipov sa môžete vyhnúť nepríjemným zimným ochoreniam kože a prežiť chladné ročné obdobie so zdravou, krásnou, pružnou a hebkou pokožkou.