11 tipov pre zdravú pokožku v zime

Redakcia | 12. Jan 2019
11 tipov pre zdravú pokožku v zime

Studený a suchý vzduch môže zanechať pleť začervenanú, podráždenú a svrbivú. Porazte suchú pokožku počas zimy pomocou nasledujúcich tipov pre každodenné zvláčnenie.

11 tipov pre zdravú pokožku počas zimy

Zimný studený vietor môže zanechať pleť podráždenú a červenú. Vnútorný suchý vzduch jej zase berie vláčnosť. Aktivity, ktoré k zime patria, škodia pokožke. Sú nimi sedenie pri ohni, či horúca sprcha. To všetko berie pleti prirodzenú vláčnosť.

Existujú však spôsoby, ktoré ak zaradíte do svojej každodennej starostlivosti o pokožku, pomôžu vám predísť nepríjemnostiam s pokožkou v zime. 

1. Zvlhčovač vzduchu

Používaním zvlhčovača vzduchu si zabezpečíte dostatočnú vlahu a hydratovanú pokožku doma či v kancelárii. Dajte si ho do miestností, v ktorých trávite najviac času, vrátane spálne. 

2. Znížte teplotu v miestnostiach

Nepreháňajte to s vykurovaním, vysušíte si vzduch. Držte teplotu cca na 23 stupňoch Celzia, vaša pokožka sa vám poďakuje. 

3. Znížte dobu sprchovania a teplotu vody

Je určite lákavé dopriať si počas zimných dní dlhú a horúcu sprchu. Tá však vysuší vašu pokožku. Obmedzte čas sprchovania na 5 až 10 minút a používajte skôr vlažnú vodu. Rovnako by ste mali postupovať aj pri umývaní rúk – ak vám sčervenali, teplota vody bola príliš vysoká. Ak používate sušič rúk, nevysúšajte ich úplne dosucha, len pokiaľ sú mierne vlhké. 

4. Zvoľte jemnú a neparfumovanú kozmetiku

Nesprávne mydlo môže podráždiť pokožku. Vyberajte si neparfumovaný a zvláčňujúci gél, ktorým nahradíte bežné, často parfumované mydlo. Vo všeobecnosti používajte menšie množstvo mydla a len na potrebné partie, ako sú ruky, podpazušie, genitálie či chodidlá. 

5. Starostlivosť o pokožku prispôsobte ročnému obdobiu

Počas zimy používajte krémové čističe a tonikum aplikujte v menšom množstve. Často totiž obsahuje alkohol, ktorý pokožku ešte viac vysuší. Vo všeobecnosti obmedzte používanie produktov s obsahom alkoholu a parfumu, na noc nezabúdajte na bohatý zvláčňovač. Ak sa chystáte na svah, použite mastnejšie krémy a zabudnite na hydratačnú kozmetiku.

6. Zvláčňujte pravidelne, obzvlášť ruky

Po každom umytí rúk ich natrite zvláčňujúcim krémom, po každej sprche použite telové mlieko. Rovnako noste ochranné rukavice vždy, keď umývate riad či čistíte domácnosť. Čistiace prostriedky sú totiž bohaté na chemikálie dráždiace pokožku. 

7. Aplikujte opaľovací prípravok aj počas zamračených dní

Počas jasných zimných dní sneh odráža až 80 % slnečných lúčov. Pri zimných radovánkach preto nezabúdajte aj na ochranu v podobe opaľovacieho prípravku s ochranným faktorom minimálne 15. Použite ho na tvár a ostatné nechránené časti tela. A nezáleží na tom, či je slnečno alebo zamračené. Slnko preniká aj cez oblaky a ohrozuje vašu pokožku. 

8. Noste primerané a nedráždivé oblečenie

Vlnené a hrubé oblečenie nepatrí priamo na pokožku. Mohlo by ju podráždiť a vysušiť. Na tele noste vrstvy z jemných a vzdušných materiálov, teplý sveter si dajte až na vrch. Ruky chráňte rukavicami, ak preferujete vlnené, zvoľte spodnú vrstvu z jemnejšieho materiálu.

9. Zdravo sa stravujte a pite dostatok vody

Suchú pokožku vyrieši aj správna strava obsahujúca omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ideálne vo forme rybieho oleja. Telo zvláčňujte aj zvnútra, a to príjmom dostatočného množstva tekutín, ideálne čistej vody. 

10. Mokré oblečenie rýchlo vymeňte

Mokré odevy či obuv môžu podráždiť pokožku, preto je treba ich urýchlene vymeniť. Ak cítite sucho a diskomfort, skúste použiť nejaký prípravok z lekárne (krém s obsahom 1% hydrokortizónu), poprípade navštívte lekára. Predpíše vám silný zvláčňovač, ktorý vám pomôže prečkať tie najchladnejšie dni. 

11. Včelí vosk

Včelí vosk je s obľubou pridávaný do kozmetických produktov, a to najmä pre prírodné netoxické zloženie a mnoho benefitov, ktoré prináša pokožke. Ako zložka krému uľahčuje jeho rozotieranie, vytvára na pokožke ochrannú bariéru bojujúcu proti poveternostným vplyvom a udržiavajúcu vláčnosť. Redukuje začervenanie a neupcháva póry ako petrolej. S obľubou sa preto používa aj pri výrobe balzamov na pery.

Priťahuje molekuly vody a udržiava pleť hydratovanú dlhší čas. Je výborným zdrojom vitamínu A, napomáha exfoliácii a dodáva tak pleti obnovený vzhľad. Je antialergický, dobre tolerovaný a dočasne zmierňuje podráždenie.

TIP: Včelí vosk môžete použiť aj na výrobu domácej medovej masky. Zmiešajte ho spolu s medom a zabezpečíte tak pleti dostatočnú hydratáciu, vláčnosť a jemnosť. Táto maska obsahuje základné živiny, ktoré dodajú pokožke krásny vzhľad aj dlho po zotretí masky.