Najúčinnejší trik na popraskané päty. Hrošia koža je out!

Zuzana Vrecková | 8. Jun 2017
Najúčinnejší trik na popraskané päty. Hrošia koža je out!

Vonku 30 °C, šaty, sandále s otvorenou špičkou a pätou? Určite áno. A k tomu nemožná pedikúra a suché a popraskané päty? Určite nie!

Hrošia koža je veľmi prospešná pre hrocha v prírode a ešte možno pre ľudí v metaforickom význame ako symbol necitlivosti. V žiadnom prípade ju nepotrebujeme mať nohách. Škrabkať v posteli partnera drsnými pätami či „pýšiť“ sa suchými pätami v krásnych nových sandáloch nepatrí medzi vrchol estetiky.

Hrošia koža je out!

Bohužiaľ, suché a popraskané chodidlá nie sú len oku nelahodiace. Sú tiež zdravotným problémom, pri ktorom vám môžu začať krvácať a každé našliapnutie môže spôsobiť bolesť.

Prečo? Suché päty sú problémovou záležitosťou, ktorá sa môže objaviť kedykoľvek, avšak najmä po lete sa náchylnosť na ne enormne zvyšuje. Zapríčiňuje to veľký výskyt prachu spolu so suchým vzduchom, ktorému sú naše odhalené nohy vystavené.

Pokožka na zdravej päte by sa nemala veľmi líšiť od pokožky na chodidle. I keď vám o chvíľku prezradíme, ako ju kompletne zregenerovať, suchosť pokožky v týchto miestach je iba symptóm a vy musíte v prvom rade odstrániť príčinu.

Čítajte tiež: Metódy trvalého odstránenia chĺpkov

Pokiaľ máte suché päty, znamená to, že váš organizmus je dehydratovaný, čím trpia i vaše obličky a je možné, že nemáte v poriadku ani hodnoty cukru. Okrem kontroly u lekára môžete urobiť to, že jednoznačne zvýšite príjem tekutín a tiež spotrebu čerstvej zeleniny. Ak má váš organizmus nedostatok tekutín na prevádzkovanie funkcií, odniekiaľ si ich ťahať musí... Hoci i z päty.

„Tvrdú a popraskanú kožu som najlepšie zjemnil tak, že som vyhľadal akupunktúru a dal si preliečiť obličky. To je problém. Načo zvlhčovať pokožku... Keď odstrániš príčinu, nebudeš musieť liečiť suchú kožu na nohách.“ (Dávid, 33)

Hydratujte, hydratujte, hydratujte...

Okrem príjmu tekutín dodávajte vitamíny a vlahu pätám i zvonku. Postačia vám pritom domáce, nie drahé prostriedky. Platí len jedno pravidlo – pravidelnosť. Jednoducho, už nemôžete dopustiť odsúvanie svojich chodidiel na druhú koľaj.

SOS produktov, ktoré nájdete v domácnosti, je mnoho, stačí si len vybrať alebo kombinovať viaceré súčasne. Olivový olej vo vašej kuchyni určite nechýba. Skúste si ním natierať každý večer i vaše päty, a potom si ich bezstarostne vyložte. Stvrdnutá pokožka vpije všetky výživné látky a bude znovu hebká.

S citrónom sa tiež dajú robiť zázraky. Do lavóra napustite teplú vodu a vmiešajte do nej dostatok citrónovej šťavy. Ponorte nohy na 20 minút a proces opakujte každý druhý deň. Vitamín C, obsiahnutý v citróne, zmení vaše päty na nepoznanie.

Natieranie a kúpeľ máme za sebou, ak máte však záľubu v príprave vlastných zmesí a v masážach, dávame vám do pozornosti ovocnú kašu. Rozpučte banány alebo papáju a touto zmesou si masírujte nohy aspoň desať minút.

Aj ovsená kaša je garanciou úspechu. Zmiešajte ovsené vločky s jojobovým olejom, morskou soľou a masírujte päty dvadsať minút. Kombinácia vločiek a soli s olejom vytvorí zabezpečí peeling a hydratáciu.

Najúčinnejší trik na popraskané päty

Na záver vám prezradíme najúčinnejší trik, no zároveň najkomplikovanejší na prípravu. Na voskovú kúru potrebujete jednu sviečku a horčicový olej.

Horčicový olej zohrejte a keď bude teplý, zmiešajte ho s roztopeným voskom, ktorý vznikol po zapálení sviečky. Túto pastu naneste ešte teplú na nohy a ponechajte ju na nich, až kým nestvrdne natoľko, že sama odpadne. Aplikujte denne. Popraskané chodidlá budú minulosťou. 

Nezabudnite teda pravidelne odstraňovať odumreté tkanivá a hydratovať chodidlá. Dlhodobé prehliadanie suchej pokožky môže viesť k prehĺbeniu prasklín, do ktorých sa veľmi ľahko zanesú nečistoty, ktoré spustia kolotoč nepríjemností počnúc zápalom a končiac infekciou.

Mohlo by vás zaujímať: SONICKÉ ČISTENIE PLETI